Přes plot se skákalo pro pírko, což je dnes navzdory řečem o nutnosti šetření disciplína vcelku zapomenutá. Ploty nicméně nadále slouží vymezení hranic pozemku, ale mohou také zakrývat nevzhledné objekty, oddělit část zahrady, podpírat popínavé rostliny či chránit před větrem. Z dobře oplocené zahrady se neztratí děti ani zvířata a přes plot jen tak někdo na naše území nepoleze. Přitom výroba laťkového plotu, třeba jen z latěk smrkových, vůbec není tak těžká, jak by se snad na první pohled mohlo zdát.
Klasický tak zvaný „anglický“ laťkový plot bývá málokdy vyšší než 120 cm a většinou je bíle natřený. Tak je vidět jak na anglickém venkově i ve městech. Na vodorovných nosných latích jsou připevněny svislé latě širší než u nás (spíš tedy prkna) a s kulatým vrchním koncem. Mezi nimi jsou mezery 6–8 cm a spodní konce latí jsou 5–8 cm nad půdou, aby nehnily.
Klasický plot
Česko-moravsko-slezský klasický plot je poněkud modifikovaný. Svědčí snad o něčem víc, než o národním svérázu, že bývá vyšší a latě jsou často seříznuty do špičky? Jindy jsou ale vyřezány do určitého vzorce, mezery mezi nimi jsou větší (okolo 10 cm) a hotový plot se obvykle natírá fermeží, lazurou nebo lakem, aby se podtrhla kresba dřeva. My použijeme měkké hoblované dřevo a čtvercový profil.
Materiál pro jeden plotový díl
Na vodorovné příčné trámy budeme potřebovat dva kusy 2 x 6 x 100 cm. Na svislé laťky každého dílu pět kusů 2 x 7 x 100 cm. A na nosné sloupky jeden kus 4,5 x 7 x 170 cm. Dále si připravíme vodě odolné lepidlo na dřevo, 4cm hřebíky, středně hrubý smirkový papír a na povrchovou úpravu pak lazuru do exteriéru nebo jiný vhodný lak, barvu či fermež. Z nářadí uplatníme ruční pokosovou pilu a úhelník, kladivo, skládací metr, tužku a štětec.
Tip: Výšku plotu i počet latěk v plotovém díle můžeme upravit podle vlastních požadavků. Předem však vše pečlivě propočítáme a uděláme si alespoň jednoduchý plánek.
Postup výroby latěk
- Podle úhelníku vyznačíme příčnou čarou konce latěk. Od ní budeme odměřovat konečnou délku.
- Pokosovou pilou laťky z jedné strany příčně uřízneme. Na každé laťce si pak označíme od seříznutých konců vzdálenost 90 cm.
- Špičku vytvoříme tak, že na druhém konci latěk vyznačíme střed, od kterého nakreslíme čáry svírající úhel 45 stupňů. Podle nich pak vyřežeme pokosovou pilou zašpičatělé konce.
- Všechny díly poskládáme k sobě a dolní konce latěk srovnáme podle úhelníku.
- Polohu horního příčného trámu označíme tak, že od špičatého konce každé laťky odměříme vzdálenost 15 cm. Podle úhelníku pak v této výšce uděláme na všechny laťky čáru, k níž přiložíme horní příčný trám a na laťky vyznačíme jeho šíři a tím i plochu pro natírání lepidlem.
- Umístění dolního příčného trámu označíme stejně, s tím rozdílem, že od dolního konce latěk odměříme 10 cm.
Dokončení
- K dodržení stejných mezer mezi laťkami používáme šablonu – vymezující díl o šířce 10 cm. Proložíme jimi laťky, které položíme čarami navrch.
- Při umisťování příčného trámu necháme na obou stranách přesahy, za které je později upevníme k sloupkům.
- Označená místa na laťkách v šíři příčného trámku, mezi nimiž je položená šablona, natřeme vodě odolným lepidlem. Přiložíme postupně horní a dolní příčný trámek. Lepené spoje ještě zajistíme na každé laťce dvěma šikmo zatlučenými hřebíky.
- Po připevnění příčných trámků obrousíme plotový díl středně hrubým brusným papírem a opatříme dvěma až třemi nátěry venkovní lazury nebo zvolíme jinou povětrnostně odolnou povrchovou úpravu.
- Jeden plotový díl je hotov a připraven ke spojení s dalším dílem nebo k uchycení k zahradní brance. Popsaným způsobem zhotovíme potřebný počet plotových dílců, které nakonec upevníme ke sloupkům, jenž pevně zakotvíme k zemi, což celou konstrukci zpevní. V případě, že chceme udělat plot bezúdržbový tak říkajíc na věčné časy a nikdy jinak, budeme pracovat s „nedřevem“ a k spojování použijeme nerez vruty.
- Nakonec vyrobíme k laťkovému plotu branku.