Výroba laťkového plotu

Přes plot se skákalo pro pírko, což je dnes navzdory řečem o nutnosti šetření disciplína vcelku zapomenutá.  Ploty nicméně nadále slouží  vymezení hranic pozemku, ale mohou také zakrývat nevzhledné objekty, oddělit část zahrady, podpírat popínavé rostliny či chránit před větrem. Z dobře oplocené zahrady se neztratí děti ani zvířata a přes plot jen tak někdo na naše území nepoleze.  Přitom výroba laťkového plotu, třeba jen z latěk smrkových, vůbec není tak těžká, jak by se snad na první pohled mohlo zdát.

(2012) *** Klasický tak zvaný „anglický“ laťkový plot bývá málokdy vyšší než 120 cm a většinou je bíle natřený. Tak je vidět jak na anglickém venkově i ve městech. Na vodorovných nosných latích jsou připevněny svislé latě širší  než u nás (spíš tedy prkna) a s kulatým vrchním koncem. Mezi nimi  jsou mezery 6–8 cm a spodní konce latí jsou 5–8 cm nad půdou, aby nehnily.

Klasický plot

Česko-moravsko-slezský klasický plot je poněkud modifikovaný. Svědčí snad o něčem víc, než o národním svérázu, že bývá vyšší a  latě jsou často seříznuty do špičky?  Jindy jsou ale vyřezány do určitého vzorce, mezery mezi nimi jsou větší (okolo 10 cm) a hotový plot se obvykle natírá fermeží, lazurou nebo lakem, aby se podtrhla kresba dřeva. My použijeme měkké hoblované dřevo a čtvercový profil.

Materiál pro jeden plotový díl

Na vodorovné příčné trámy budeme potřebovat dva kusy 2 x 6 x 100 cm. Na svislé laťky každého dílu pět kusů 2 x 7 x 100 cm. A na nosné sloupky jeden kus 4,5 x 7 x 170 cm. Dále si připravíme vodě odolné lepidlo na dřevo, 4cm hřebíky, středně hrubý smirkový papír a na povrchovou úpravu pak lazuru do exteriéru nebo jiný vhodný lak, barvu či fermež. Z nářadí uplatníme ruční pokosovou pilu a úhelník, kladivo, skládací metr, tužku a štětec.
Tip: Výšku plotu i počet latěk v plotovém díle můžeme upravit podle vlastních požadavků. Předem však vše pečlivě propočítáme a uděláme si alespoň jednoduchý plánek.

Postup výroby latěk

 1. Podle úhelníku vyznačíme příčnou čarou konce latěk. Od ní budeme odměřovat konečnou délku.
 2. Pokosovou pilou laťky z jedné strany příčně uřízneme. Na každé laťce si pak označíme od seříznutých konců vzdálenost 90 cm.
 3. Špičku vytvoříme tak, že na druhém konci latěk vyznačíme střed, od kterého nakreslíme čáry svírající úhel 45 stupňů. Podle nich pak vyřežeme pokosovou pilou zašpičatělé konce.
 4. Všechny díly poskládáme k sobě a dolní konce latěk srovnáme podle úhelníku.
 5. Polohu horního příčného trámu označíme tak, že od špičatého konce každé laťky odměříme vzdálenost 15 cm. Podle úhelníku pak v této výšce uděláme na všechny laťky čáru, k níž přiložíme horní příčný trám a na laťky vyznačíme jeho šíři a tím i plochu pro natírání lepidlem.
 6. Umístění dolního příčného trámu označíme stejně, s tím rozdílem, že od dolního konce latěk odměříme 10 cm.
 7. K dodržení stejných mezer mezi laťkami používáme šablonu – vymezující díl o šířce 10 cm. Proložíme jimi laťky, které položíme čarami navrch.
 8. Při umisťování příčného trámu necháme na obou stranách přesahy, za které je později upevníme k sloupkům.
 9. Označená místa na laťkách v šíři příčného trámku, mezi nimiž je položená šablona, natřeme vodě odolným lepidlem. Přiložíme postupně horní a dolní příčný trámek. Lepené spoje ještě zajistíme na každé laťce dvěma šikmo zatlučenými hřebíky.
 10. Po připevnění příčných trámků obrousíme plotový díl středně hrubým brusným papírem a opatříme dvěma až třemi nátěry venkovní lazury nebo zvolíme jinou povětrnostně odolnou povrchovou úpravu.
 11. Jeden plotový díl je hotov a připraven ke spojení s dalším dílem nebo k uchycení k zahradní brance. Popsaným způsobem zhotovíme potřebný počet plotových dílců, které nakonec upevníme ke sloupkům, jenž pevně zakotvíme k zemi, což celou konstrukci zpevní. V případě, že chceme udělat plot bezúdržbový tak říkajíc na věčné časy a nikdy jinak, budeme pracovat s „nedřevem“ a k spojování použijeme nerez vruty.

Nakonec vyrobíme k laťkovému plotu branku – ZDE.