Řez růží

Růžové růže v plném květu
Růže, foto med
Řez růží, foto med

Rozpoznáváme tři druhy dřeva, které tvoří strukturu růží:

  • staré a odumírající větve
  • mladé tenké větvičky
  • zdravé a silné výhony

Staré větve by měly jít pryč v celé délce, což se dá někdy udělat jen obtížně, protože bývají špatně dostupné. Bezpodmínečně se ale musíme vypořádat s veškerým mrtvým nebo odumírajícím dřevem, protože kdybychom tohle neudělali, založili bychom si na vážný problém, jímž mohou být nejrůznější choroby, které právě odsud mohou vzejít. Pak odstraníme všechny tenké a vytáhlé větve – ty totiž nemají schopnost podpořit další růst a tvorbu nových výhonů. Řez růží ukončíme tím, že zkrátíme zbylé silné výhony o dvě třetiny až k očku směřujícímu ven.

Záhonové růže, foto med

Patří mezi ně velkokvěté (čajohybridy) a mnohokvěté (floribundy, polyanthybridy a polyantky), stejně jako růže miniaturní. Nevyvazují se do zvláštního tvaru, nejsou poléhavé, ani pnoucí. U všech starších keříků odřízneme staré pahýly, nemocné dřevo i slabé výhonky. Silné výhony seřízneme o dvě třetiny až k očku směřujícímu ven. A nově zasazené růže zastřihneme asi na 15 cm a dobře je na místě výsadby utěsníme.

Řez popínavých růží, foto med

Sem patří kultivary odvozené od růže keltské, damašské, bílé, stolisté a mechovky: zastřihávají se stejně jako většina keřů, a to spíš pro zmlazení než kvůli velikosti květu. U starších keřů kromě odstranění starého a poškozeného dřeva je nutné jen zkrácení starých kvetoucích větví o třetinu až polovinu, s důrazem na zformování pěkného tvaru rostliny. Začíná-li být keř příliš vytáhlý, snížíme počet stonků tak, že jeden nebo dva seřízneme na 15 cm, čímž podpoříme tvorbu nových výhonů z báze rostliny. Nově zasazené keře ale nestříháme.

Růže po řezu obrazily, foto med

U starších stromkových velkokvětých i mnohokvětých růží odstraníme staré a poškozené dřevo a zkrátíme hlavní kostru rostliny o dvě třetiny tak, aby vznikla úhledná a pravidelná korunka. U nově zasazených růží zkrátíme hlavní stonky vrcholových výhonů na 15–20 cm až k očku směřujícímu ven. Převislé stromkové růže se vytvářejí naroubováním pnoucích růží na vzpřímený kmínek, a proto s nimi musíme zacházet jako s ostatními pnoucími růžemi.

Tento typ růží nestříháme, neprospěli bychom jejich účelu, raději je ponecháme jejich přirozenému růstu.

Loubí z popínavých růží, foto med

Na jaře zastřihujeme jen opakovaně kvetoucí pnoucí růže. Popínavky, které kvetou pouze jednou v létě, zastřihujeme až na podzim. A nově zasazené pnoucí růže zastřižení vůbec nepotřebují. Pnoucím a popínavým růžím věnujeme ZDE.