Máme tu, nic naplat, podzim. Co na tom, že se meteorologové a astrologové neshodnou na jeho počátku? Ti první ho odpočítávají od prvního září a ti druzí od dekády před koncem měsíce. Dětem je jejich neshoda fuk, protože školní zvonek jim uťal prázdniny a nemilosrdně nahnal žáky a studenty do lavic. Zcela bez ohledu na to, zda se léto (nejdřív tzv. Mariánské, po něm babí a indiánské) snaží chytit druhý dech. Nás čekají práce na zahradě v září. Dny se krátí a rána bývají chladná. To pan Podzim polehoučku vypouští zkušební balonky nastupujícího období nečasu a plískanic.
V září na zahradě sklízíme, co jsme si zaseli. Někdo dozrávající ovoce, jiný zeleninu, radujeme se z kytek a další sklízí třeba buřty z udírny, kterou letos postavil. Už nemusíme skoro nikam spěchat, užíváme si pod šikmým sluníčkem co dělá tak pěkné stíny burčák a klábosení s přáteli u grilu. V září sice už můžeme v práci na zahradě začínat s pozvolnou přípravou pozemku na zimu, ale přece jen vychutnejme poslední ozvěny léta.
Sklizeň na zahradě
- Sklízíme pozdější odrůdy cibule, které již ale raději necháváme proschnout pod střechou, aby kvůli častějším dešťům neshnila.
- Dále sklízíme rané kořenové zeleniny jako karotku, pastinák a petržel, také raný pór, salát, kedlubny, rajčata, papriky, cukety a patisony. Je-li slušné počasí, ponecháváme kořenovou zeleninu na záhonu co nejdéle, aby její kořeny zmohutněly.
- Z ovoce již dozrávají podzimní odrůdy jabloní a hrušní. Poznáme to podle toho, že při pootočení stopkou se plod snadno odtrhne (zůstane na plodu, ne na stromě). Odtržená stopka ohrožuje plod infekcí a ten pak není vhodný ke skladování.
Stromy a keře
- Podle potřeby řezem zmlazujeme peckoviny a také je (pokud to umíme) můžeme roubovat.
- Pro výsadbu nových ovocných stromů si vykopeme jámy, na jejich dno nasypeme zralý kompost nebo zeminu obohacenou hnojem a necháme je odkryté až do výsadby.
Okrasná zahrada
- Prořežeme růže a odstraníme odkvetlé výhony.
- Zastřihujeme trvalky i okrasné keře, z nichž odstraňujeme zejména odkvetlé výhony a poškozené větve.
- V tomto období lze bez většího rizika přesazovat jehličnany i stálezelené dřeviny. Nezapomeneme je však důkladně zavlažovat, aby v pořádku přezimovaly.
- Sázíme dvouletky a mrazuvzdorné cibuloviny, například tulipány.
- Rozsazujeme trvalky.
- Sklízíme cibule mečíků, koncem měsíce i hlízy jiřin a ukládáme na místo, kde nebudou moci zmrznout.
- Z letniček sbíráme semena a uschováme je pro další sezonu.
- Trávník, je-li třeba, ještě naposledy sestřihneme. Chystáme se na jeho provzdušnění (vertikutaci) do asi centimetrové hloubky, aby se slehlá zemina načechrala, trávník lépe přijímal vláhu a dobře přezimoval.
- Nádobové rostliny, které jsme celé léto slunili, začneme pomalu stěhovat pod střechu.
Užitková zahrada
- Naposledy přihnojíme ovocné stromy i přezimující okrasné keře a květiny draslíkem, aby lépe přezimovaly.
- Záhony osejeme zeleným hnojením, které posléze zaryjeme. Tím částečně zabráníme šíření plevelů.
- Dokončíme výsadbu jahodníku a důkladně ho zavlažujeme.
- Sadbu česneku namoříme proti háďátkům a houbovým chorobám a koncem měsíce ho můžeme sázet. Pokud česnek vysadíme do záhonu jahod, bude jahody chránit před různými chorobami a navíc ještě vylepší jejich chuť.
Trávníky v září
Výhodou výsadby trávníku na podzim je, že zpravidla nemusíme tolik zalévat, protože se o vláhu postará ranní a večerní rosa, mlhy nebo ještě teplý podzimní déšť. Trávu vyséváme nebo pokládáme koberec z drnů. Po novém trávníku se snažíme až do jara nechodit. Při sekání starého trávníku zvýšíme výšku čepelí, protože se růst trávy zpomaluje. Vpichy rycích vidlí můžeme provzdušnit udusaná místa a do otvorů pak vmést ostrý písek a prosátý kompost.