Jako babiččina krabice na klobouky

Vzpomeňte si na ohromující dojem, jaký ve vás vyvolalo setkání s něčím jako babiččina krabice na klobouky, objevenou ve skříni.
Kulatá krabice, foto archiv

Žijeme s prominutím v krabicích, a hranatými krabicemi – v reálném i přeneseném smyslu – se také obklopujeme. Je to praktické. Krabice nejsou rozmarné, ale vnášejí do našich neučesaných životů řád. Taky se do nich nejvíc vejde… a kolik se jen krabic vejde do krabice! Zkuste ale být trochu nepraktičtí a vzpomeňte si na ohromující dojem, jaký ve vás vyvolalo setkání s něčím jako babiččina krabice na klobouky, objevenou ve skříni. Vymizely stejně, jako podivuhodné klobouky a babičky. (Kdo neměl předka s kloboukovou krabicí, mohl podobný úžas prožít ve špajzu nad pestrou plechovou dózou na čaj nebo cukrlátka.)

Nepřehlédnutelné válce z babiččina šatníku nebo kredence dnes spíš než úlohu zásobníku na „něco“ plní dekorativní funkci. Ale i v malém jsou milé. Snadno si je můžeme z materiálů poddajnějších sami udělat. Rozhodně potěší coby překvapivý obal na dárek či jako úschovna domácího šitíčka, na knoflíky i stále se někam rozutíkávající se klubíčka – nebo prostě jen tak. Ve vesměs pravoúhlých řešeních našich domácností představují kulaté krabičky pro oko příjemnou změnu.

Potřebujeme

Zbytky tapet, foto med

Krabiček si můžete udělat celou velikostní řadu a v případě jejich momentálně omezené potřeby je do sebe naskládat jako ruské matrjošky. Vyrobit kulatou krabici přitom není nijak složité a v našem případě ani materiálově náročné. Potřebovat budete vlnitou lepenku (používá se jako výplň továrního balení některých výrobků nebo podklad koberců), dále lepidlo na tapety, papírovou lepící pásku a dárkový balící papír nebo zbytky tapet. Nebo barvu, nitrolak a ubrousky na dekupáž. A ještě nůžky, širší štětec a kružítko. Kdo nemá kružítko, použije talíř či pokličku z hrnce a tužku.

Aby lahodila oku

Bordura, foto archiv

Krabici uděláme z vlnité lepenky. Dárkový balicí papír bude v nejjednodušší variantě sloužit k polepení. Papírová lepicí páska poslouží ke spojení jednotlivých dílů korpusu a víka. Konečná povrchová úprava krabičky záleží jen na vás. Můžete ji polepit ozdobným balicím papírem (návod viz níže), nebo natřít barvou (třeba Balakrylem) a pak dozdobit dekupáží (o dekorování touto oblíbenou ubrouskovou technikou víc píšeme ZDE), případně pomalovat temperovými nebo jinými barvami. Trvanlivost vaše dílo získá přetřením nebo přestříkáním nitrolakem.

Pracovní postup

Polep ozdobným balicím papírem, foto med
  1. Na vlnitou lepenku narýsujte kružítkem dvě kolečka, jedno o průměru čtrnáct centimetrů (to zpravidla odpovídá průměru kávového podšálku), druhé šestnáct (- čili na každé straně o prst širší). Potřebovat budeme i dva pásky tři krát padesát centimetrů a čtrnáct krát šestačtyřicet centimetrů. Všechno vystřihneme.
  2. Délka dílů lepicí pásky – aby se vám s ní dobře pracovalo a aby nebyla moc vidět – je asi centimetrová.
  3. Vlnitá strana lepenky bude uvnitř vaší krabice. Větší kolečko a užší pásek slepte. To bude víko. Stejně postupujte s korpusem a dnem krabice, tedy s menším kolečkem a širším páskem.
  4. K popisu pracovního postupu jsme zvolili polep ozdobným balicím papírem. Ten si nastříháte předem, a to o čtyři centimetry širší, abyste ho mohli lepit přes hrany korpusu krabice. Na připravený papír po celé ploše štětcem rozetřete lepidlo na tapety. Nedávejte ho však moc, aby se papír nerozmáčel.
  5. Papír na krabici nalepte. Opatrně (mokrý papír se snadno trhá) ho natahujte tak, aby byl co nejméně pomačkaný. Definitivně se vypne po zaschnutí. Ozdobný papír bude na obou koncích přečnívat. Nastřihněte ho asi po centimetru proto, aby se při lepení přes hrany nekrabatil. Nakonec na dno i na vršek víka nalepte kolečko vystřižené z ozdobného papíru.