Dejte vejce malovaný (4)

Ale proč by velikonoční vejce muselo být jenom malované? Prostě dejte vejce, a my si s ním už poradíme! Způsobů, jak zpravidla slepičí produkt povýšit a z obyčejného vajíčka udělat kraslici, je spousta, i když k jeho finálnímu ozdobení použijeme techniky s kreslením či malováním jen málo příbuzné. Většinou vajíčku nějakou základní barvu stejně dáme, nejčastěji odstín získaný v cibulových slupkách, tedy od žlutavé přes teplou hněď až k temným barvám s odstíny červené. Pak můžeme vajíčka zdobit třeba drátem, krajkou a nebo slámou, jak to dělali například na Hané.  

(2011) *** Pokud chceme ctít tradiční dovednosti, začneme od nějakého přírodního barviva, ale popravdě použít můžeme i běžné barvy na kraslice. Ale to hlavní, co nám bude působit trápení i radost, je ovládnutí dekorační techniky, jíž celkem logicky daly vzniknout lány obilí z úrodného okolí Olomouce. Zlatá sláma byla na zdejších bohatých statcích i v chalupách zcela přirozeným materiálem.

Jak na hanácké kraslice

Potřebovat budeme stébla pšeničné nebo žitné slámy, ostré nůžky, disperzní lepidlo (například Herkules), špendlík s kovovou hlavičkou zapíchnutý v dřívku, tužce a nebo zátce. Práci nám usnadní čtvrtka nějakého tmavého papíru, na kterém budou nastříhané kousky slámy dobře vidět. Ze slámy nejdřív vystříháme kolínka, jen by nám práci komplikovala. Slámu namočíme nejméně na hodinu do vlažné vody. Jednotlivá připravená stébla podélně rozřízneme a přes hranu nůžek nebo nože z nich vydřeme dužinu: mezi nůžkami a palcem rozevřené stéblo několikrát protáhneme, až se začne stužkovitě kroutit.

Stříhání slámy a jak na to

Ze stébel, která nehtem nakrájíme podél vláken na potřebnou šíři, nastříháme kosočtverečky, To je základní tvar, z něhož se nám budou obrazce hvězdic skládat nejlépe. Čím víc bude tvar kosejší a čím více se přiblíží čtverci, tím lépe. Připravíme si tak ale jen tolik dílců, kolik jich budeme potřebovat na jedno vajíčko. Ostatně dělat si nějaké zásoby je k ničemu, protože proužky slámy většinou nejsou stejně široké a tak by ani dílky nebyly stejné a mizerně by se z nich vzor skládal. Hotové kosočtverečky nejlépe vidíme na tmavé podložce, třeba na listu barevného papíru. Na lepení si přichystáme disperzní lepidlo – dobrý je například Herkules, rychle schne a co přetáhneme, můžeme ze skořápky snadno odrolit. Stejně jako na malování voskem  si ze špendlíku a špuntu vyrobíme jednoduchý nástroj na lepení. Trochu lepidla kápneme na papír a namočíme do něj hlavičku. Tou přichytíme kosočtvereček, vezmeme jej do ruky, lepidlem mázneme asi polovinu dílku, přiložíme ke kraslici, podmázneme druhou polovinu, srovnáme a nehtem uhladíme.

Nejen polepované kraslice

Z kosočtverečků slámy tímto způsobem vytvoříme celé vzory – většinou šesti nebo osmicípé hvězdice. Olomoucké „dejte vejce“ čili slámou polepované kraslice mívají převážně kompozice členěné vertikálně do dvou polovin vajíčka. Vzory však mohou vycházet i od jeho vrcholu. Ostatně se slámou se dají dělat úžasné věci – a to nejen o nejkrásnějších jarních svátcích, ale také o Vánocích. Viz Andělé nebo Hvězdičky. Zkuste to, chce to jen trpělivost a značnou míru pečlivosti.