Slaměné hvězdičky

slaměné hvězdičky

Ke staročeským vánočním zvyklostem, které jsou již takřka zapomenuty, patřila přítomnost slámy na štědrovečerním stole. Sláma, jež symbolizovala betlémskou stáj, se kladla na ubrus nebo pod něj, někde dokonce i na podlahu pod stůl, aby rodině přinesla štěstí a bohatství. Sláma, kterou chceme symbolicky použít, by měla být zlatavé barvy, čistá a bez listenů. A máme-li jen trochu šikovné ruce, vykouzlíme ze stébel hvězdičky, které štědrovečerní tabuli zkrášlí. Nebo je zavěsíme na stromeček v přírodním stylu mezi červená jablíčka, ořechy a perníkové figurky.

Žitnou nebo pšeničnou slámu získáme tak, že ji (nejlépe již po sklizni) olámeme nebo ostříháme z okrajů pole. Žitná stébla jsou tvrdší, výrazně delší, ale tenčí. Hodí se proto k prostorovému pletení a výrobky z ní jsou poměrně jemné. Sláma pšeničná je měkká, širší. Je matnější a ne tak hladká jako žitná. Zato se skvěle svazuje do svazků – niť slámu tak snadno neprořízne a také lépe drží. Slámu, kterou si přineseme ještě týž den zpracujeme. Stébla nesmí být rozdrcená, zčernalá, ani s náznakem plísně. Klasy odstřihneme a vystříháme kolínka. Pak ji necháme usušit a třeba právě v předvánočním čase z ní můžeme tvořit vánoční ozdoby. Ať už chceme ze slámy vyrábět cokoliv, musíte ji předem vrátit pružnost, tedy namočit ji asi na dvě hodiny do vlažné vody. Když se stéblo při ohybu nezlomí, je připravené ke zpracování.

Jednoduché hvězdičky

slámaSlaměné hvězdičky vzniknou jednoduchým provázáním stébel slámy bez použití lepidla. Provázání dává hvězdičce pravidelný tvar – úhly mezi jednotlivými rameny jsou stejné, čehož bychom slepením nedosáhli.

Postup

  1. Na jednu hvězdičku si připravíme šest provlhčených stébel (nebo dvojic stébel), které nastříháme na přibližně stejnou velikost.
  2. Ze tří (dvojic) stébel poskládáme nejprve spodní hvězdičku a k ní stejným způsobem zhotovíme hvězdičku horní. Ve středu hvězdičky stébla tiskem prstů zplošťujeme. Položíme je na sebe tak, aby stébla horní byla mezi stébly spodní hvězdičky.
  3. Provazujeme horní hvězdičku horem a spodní spodem červenou nebo jinak barevnou bavlnkou. Omotáme jednotlivá ramena a oba konce nitě utáhneme a svážeme. Ramena stébel se pravidelně rozprostřou. Konce stébel šikmo sestřihneme.

Složitější hvězdičky

Princip výroby je stejný – ze tří stébel slámy vyrobíme spodní a horní hvězdičku, jejíž paprsky provážeme bavlněnou nití. Chceme-li hvězdičku bohatší, provážeme ještě dvě takové hvězdy mezi sebou. Nakonec je dozdobíme proužky rozžehlené slámy.

Postup

  1. složitějšíStejně jako v předchozím případě na sebe položíme dvě hvězdičky po třech stéblech. Stébla omotáme bavlnkou přes horní horem, přes spodní spodem a získáme základní hvězdičku s dvanácti prostorově uspořádanými paprsky. Chceme-li je mít v rovině, omotáme stébla nití ještě obráceně – horní přes spodní.
  2. Tuto jednoduchou hvězdičkou dále rozvíjíme – například vyrobíme ještě jednu a provážeme je navzájem a poté jednotlivé paprsky zdobným způsobem sestřiháme na nepravidelnou délku.
  3. Nebo hvězdičkou dozdobíme proužky rozžehlené slámy. A to tak, že hvězdičku ostříháme na délku paprsků asi 2 cm. Rozžehlenou slámu nehtem nebo nůžkami nakrájíme na tenké proužky silné asi 3 mm. Tyto proužky sestřihneme na stejnou délku, aby odpovídala našim představám o velikosti jednotlivých oblouků. (Např. 6 proužků 10 cm, 6 proužků 15 cm). Do kapky disperzního lepidla namočíme konec proužku stébla a vsuneme ho do paprsku hvězdičky. Druhý konec proužku namočený do lepidla zasuneme do stébla ob paprsek spolu s jedním koncem proužku dalšího stébla atd. Střídáme krátké a dlouhé nebo vymýšlíme různé vzory podle vlastní fantazie.de
  4. Do volných paprsků můžeme vlepit krátkou šikmo ustřiženou slámkou, tak, aby byl vidět otvor prostřižení. Do každého paprsku můžeme vsunout tolik proužků, kolik se jich vejde, jen je třeba dodržovat určitou pravidelnost.