Slaměný anděl

Móda vánoční ozdoby mění, ale generacemi prověřený styl je zde stále. Stromeček zdobený slaměnými dekoracemi, voňavými perníčky, jablky, ořechy, voskovými svícemi a červenými mašlemi dokáže navodit hřejivou atmosférou a to je asi důvod, proč obliba dekorací z přírodních materiálů trvale – navzdory často krátkodechým módním trendům – rok od roku roste. Slaměný anděl bude vyhovovat tvůrčím povahám, k výrobě postačí svazek stébel a trocha šikovnosti.

 Hotové andělíčky můžeme navěsit nejen na stromeček, ale třeba jimi ozdobit okna nebo štědrovečerní tabuli, neboť jako navracející se sluníčko zlatá sláma na štědrovečerním stole přináší štěstí a bohatství. Pokud se nám skutečně povedou (a proč by neměly?), stanou se tito andělé půvabnou a skutečně originální drobností, kterou můžeme obdarovat přátele, kolegy i své blízké.

Připravíme si

Na výrobu andělíčků použijeme dlouhá stébla, a čím více jich bude, tím lépe, protože andělé budou bohatší. Nejlépe se nám bude pracovat s měkkou pšeničnou slámou, kterou před zpracováním namočíme do vlažné vody. Se suchou slámou pracovat nelze – nemůžeme ji ohýbat ani jinak tvarovat, protože se láme a praská. Použijeme-li teplou vodu, změknou stébla rychleji. Materiál musí být vlhký během celé práce. Z ostatních potřeb si vystačíme s bavlněnou nití, dlouhou jehlou, pravítkem a ostrými nůžkami.

Postup

  1. Stébla slámy srovnáme slabšími konci k sobě a pevně je svážeme nití do svazku. Konce stébel se tak rozprostřou na všechny strany.
  2. Začneme hlavou. Delší stébla rozevřeme a otočíme přes svázaný konec, který jimi jakoby zabalíme. Těsně pod prvním úvazem opět pevně svážeme.
  3. Máme hlavičku anděla. Pokud se nám zdá malá, celý postup opakujeme: opět rozevřeme dlouhá stébla, znovu je otočíme a pod hlavičkou zase zavážeme.  Vlásky sice nejsou nutné, ale  můžeme je vyrobit z podélně nastříhaného stébla. Tyto kousky přetáhneme přes hranu nůžek, aby se zkroutily, a k hlavičce je přilepíme disperzním lepidlem (např. Herkules).
  4. Pokračujeme andělskými křídly – svazek asi patnácti stébel srovnáme do roviny a poté ho uprostřed vodorovně propíchneme větší jehlou. Tento krok je důležitý, kdybychom jehlu nepoužili, stébla budoucích křídel by se v ploše nerozprostřela, ale trčela by do všech stran.
  5. Podél jehly stébla svážeme a pravidelně je rozestřeme do tvaru vějíře. Poté podél hrany pravítka stébla zalomíme. Před koncem křídlo provážeme dvojitým útkem, a to tak, že jeden konec nitě vedeme přes stéblo vrchem, druhý spodem. Mezi stébly nitě zkřížíme vždy ve stejném směru a obráceně pokračujeme na další stéblo. Nit, která šla spodem, jde nyní vrchem a naopak. Stejným způsobem provážeme i druhé křídlo. Nakonec pod útkem dolní hranu křídel šikmo zastřihneme.
  6. Ruce vyrobíme tak, že upleteme copánek ze tří stébel, který svážeme. Při pletení okraj copánku ohybem zplošťujeme. Tím jsou ruce připravené k navlečení na trup. Můžeme do nich vložit píšťalu, kterou uděláme ze silnějšího stébla.
  7. Uchopíme svazek stébel s již vytvarovanou hlavičkou a rozdělíme je na třetiny. Do zadní třetiny vložíme křídla a pečlivě je srovnáme. Do první třetiny navlékneme kroužek představující ruce. Aby na místě držely, stébla pod ním seškrtíme nití, několikrát omotáme a pevně svážeme. Ostrými nůžkami tělo zkrátíme, stébla rozprostřeme do kruhu, přivážeme nit na zavěšení a andělíčka necháme důkladně proschnout.