Záludnosti nákupu LED žárovek

Z chudého kraje východního Slovenska a Podkarpatské Rusi spousta lidí odešla za chlebem do Ameriky. Zbojníci zůstali. Díky spisovateli Olbrachtovi u nás známe osudy Nikoly Šohaje nebo zrádného Derbaka. Ale děti některých zdejších exulantů zná celý svět. Třeba excentrický Andy Warhol zajímavě posunul moderní výtvarné umění. A ve stejné době se narodil jiným rusínským rodičům kluk Nick, po rodičích Holonyak. Asi před padesáti lety vymyslel úžasnou věc. Jsou to LEDky – diody emitující světlo. Dnes jsou i tam, kde bychom je nehledali. A pořád se vyvíjejí.

Máme je v mobilech, v nejrůznějších ovladačích, v přístrojích a zařízeních, stále víc s nimi svítíme. LEDky mají nejnižší energetické nároky a velkou životnost. Tyto čipy jsou sice velmi malé, ale můžeme je spojovat do „svazků“ s celkem solidním světelným výkonem, ale také je třeba zašít do šatů, které svítí. Není divu, že za tuhle titěrnost pana profesora Holonyaka vyznamenávají třeba prezidenti Bush i Putin nebo císař Akihito.

Proč si LEDku koupit – nebo taky ne

Co je dobře – LED zdroje jsou užitečné hlavně tam, kde jsme odkázáni na napájení nějakým typem baterií. Podle své konstrukce vyzařují LEDky bez filtrů požadovanou barvu světla a to mohou soustředit na určité místo. Nevadí jim časté rozsvěcení a vydrží dlouho. Uvádí se, že klasická žárovka by měla vydržet 1000 hodin, zářivka 10000 a LED žárovka 50000 – samostatná dioda by měla emitovat světlo prý až milion hodin, ale kdo to změřil?

A co je špatně – LEDky zatím stále stojí relativně moc peněz – počítáno v ceně světelné jednotky – lumenu, takže k dosažení žádaného světelného toku je jich třeba sdružit víc. Mají ovšem tendenci se přehřívat, což může snižovat jejich proklamovanou životnost. A světlo vyzařují v úzkém paprsku v jednom směru (což je ovšem v některých aplikacích naopak jejich klad). A co je důležité – bezpečné užití modrých a bílých LEDek není ve vztahu k našemu zraku stále zcela jedoznačně prokázané. Sečteno – Při takto postavených Pro a Proti nám nejspíš vyjde, že tyto diody v osvětlení našich domovů mají skvělou budoucnost. Jenom si musíme správně vybrat – a to může být problém.

Jak to bude svítit?

Především občané vychovaní na klasických žárovkách jsou někdy v krámě bezradní. Když se objevily úsporné zářivky, zpravidla jsme se na obalech kromě reálných hodnot dočetli, čemu jejich svítivost odpovídá. Že ten který kousek je jako čtyřicítka, šedesátka nebo stovka – míněno počet wattů v klasické žárovce. Prezidentská stížnost na Evropskou unií požehnané úsporné žárovky, po nichž měl na chalupě „jako v márnici“, neobstojí. Měl si přečíst, co kupuje. Tam většinou srovnání uvedeno je. Na obalech LED žárovek se často setkáme jen s údaji o spotřebě ve wattech (W) a síle světelného toku – prostě jak to svítí – v lumenech (lm). Jenže s čím tyto hodnoty porovnat?

Tabulka, která vám snad pomůže

Nejčastěji se uvádí pro odhad světelného toku LED diod ve vztahu k staré dobré žárovce následující tabulka. Berte ji ovšem pouze orientačně.

Klasické žárovky              LED žárovky
25 W 220                            230 lm
40 W 410                            430 lm
60 W 700                            750 lm
75 W 920                            970 lm
100 W 1300                     1400 lm

Potíž je, že české ohrnování nosu nad nařízeními Evropské unie vede k tomu, že někteří výrobci a dovozci kašlou na právní předpis, podle kterého na obalu každé LED žárovky má být uvedeno, jak moc svítí v přepočtu na klasickou žárovku. Tedy, že ekvivalentem třiceti wattové běžné žárovky je u té které konkrétní LEDky spotřeba čtyři Watty. Požadovaný údaj nenajdeme občas ani na obalu, ani na stránkách části internetových prodejců.

Na co ještě dát pozor

LED žárovky obsahují plné spektrum barev bez škodlivého UV a IR záření. Vyrábějí se ve třech barevných kombinacích. Teplá bílá – warm white – s hřejivě žlutavým nádechem se nejvíc blíží klasické žárovce. Vhodná je do dětských pokojů, ložnic i obýváků. Denní bílá – daylight white – je ostřejší a pocitově chladnější a hodí se na čtení nebo do pracovny. Třetí možnost nabízí studená bílá – cold white – s chladným namodralým světlem jako na chodbě, ve skladu nebo v pitevně. Používají se i pro venkovní osvětlení… a jak už to bývá, svítí nejsilněji. I údaj o barvě světla by měl být na obalu.

Něco o závitech a paticích

Než se vydáte na nákup LED světelného zdroje, dobře si prohlédněte, kam ho budete chtít našroubovat. Pro informaci opakujeme, že E 27 je klasický velký závit, E 14 malý, obecně zvaný miňonka. GU 10 je patice pro bodovky, G 9 je patice používaná do novějších svítidel, MR 16 a G 4 jsou patice na napětí 12 V. Pozor i na prostor v našem svítidle! Výkonnější LED žárovky jsou o něco větší, než ty klasické. Nemusely by se vám do lampy, kde je chcete použít místo původní žárovky, vůbec vejít.

Údaje o výkonu a rozptyl světla

Při výběru LED žárovky se prostě vyplatí být ostražitý. Údaje o výkonu mohou být zavádějící a svítivost nezáleží v tomto směru tolik na spotřebě, jako použité technologii – novější svítí s menší spotřebou víc. Podezřele levné LEDky budou nejspíš vybavené starým typem diod s kloboučkovým vrchem. Málo stojí, málo „žerou“ – a také málo svítí. Věci neznalí se také mohou nechat zmást představou, že větší spotřeba musí nutně znamenat víc lumenů světelného toku. U starých technologii ale tohle zdánlivě logické pravidlo neplatí. Je dobré věnovat pozornost i údaji o úhlu dopadu světla. Do 120 stupňů jsou tyto zdroje poměrně výrazně směrové, takže LED bodovky svítí na určité místo jako reflektor, ale v lustru světlo nerozptýlí. K svícení v celé místnosti jsou vhodné svíčkové, kulovité a „kukuřičné“ LEDky. Trend v osvětlování ovšem směřuje k většímu počtu bodových světel a to LEDky umí zařídit spolehlivě.

One thought on “Záludnosti nákupu LED žárovek

  1. Mám dotaz. Jak je možné, že LED žárovky jsou tolik výhodné? Jaký je rozdíl mezi klasickými úspornými žárovkami a těmi LED? díky za odpověď.

Comments are closed.