Vyměnit staré trubky u bojleru nebo převést vývod vody na druhou stranu místnosti – kdo z majitelů domu či bytu tohle někdy neřešil? Jenže se to lépe řekne, než udělá. I když jde o drobnou práci, bez patřičného nářadí ji prostě nezvládnete. A tak nezbývá, než najít šikovného instalatéra a čekat, až na nás v jeho diáři přijde řada.
Pokud na práci nespěcháte, není to zásadní problém. Ten však nastane, když například rekonstruujete kuchyni a potřebujete převést vodu z jedné části místnosti na druhou ještě před montáží skříněk.
Není nad fachmana
Vodu standardně vedeme v plastu nebo v mědi, a v obou těchto případech potřebujeme na vytvoření přechodů kolínka, která se u plastu polyfuzně svařují, u mědi pájí. Což už je práce pro specialistu. Na kvalifikovaném a precizním topenáři se vyplatí nešetřit. „Pokud není svár udělaný správně, může to v budoucnu představovat velký problém. Pouhým okem není netěsnost, prasklina či ztenčený materiál ve spoji vidět. Zaručeně vám však tímto místem za čas poteče voda. A nejhorší to bude, jestli půjde o nekvalitně provedený spoj zabudovaný ve zdivu,“ upozorňuje instalatér. Při práci s těmito materiály není kam spěchat. Postup je náročný, spojované trubky se musí dobře očistit vně i zevnitř, aby v nich po sváření nezůstaly nečistoty, což v něčem, co vede pitnou vodu, rozhodně nechcete.
Kolena a ohyby na trubkách
Nová doba ovšem přináší nové možnosti. Pokud se vám nechce čekat nebo máte po ruce šikovného řemeslníka i bez patřičné certifikace, použijte na rozvody nerezový vlnovec flexira (psali jsme vcelku obdivně o těchto skoro věčných hadičkách už ZDE. Používají se hlavně pro bezpečnostní rozvody plynu.) Velkou výhodou vlnovce je, že jej můžete jednoduše ohnout rukou do patřičného úhlu a on požadovaný tvar udrží. Vyhnete se tak nejnáročnějšímu a zároveň nejrizikovějšímu procesu svařování či pájení spojů v ohybech. Jednoduše bez použití nářadí a bez nutnosti kvalifikovaného instalatéra si tak sami rozvedete vodu v bytě nebo si na terase či zahrádce vytvoříte venkovní umyvadlo. V současné době jde vůbec o nejbezpečnější způsob rozvodů vody, plynu a topení v domě. Především mladší generace topenářů nerezový vlnovec flexira při instalaci potrubí zabudovaných ve zdi nebo v podlaze využívá často, mladé hlavy se nových materiálů nebojí. Při použití rozvodů v nerezovém vlnovci mají stavebníci jistotu, že dalších několik generací nemusí při příštích rekonstrukcích domu do rozvodů sáhnout, protože instalace je vyrobená z chirurgické oceli, která vydrží v nezměněném stavu přes sto let.
Spojování trubek
Trubky můžete bez nutnosti nářadí pomocí „O“ kroužků jednoduše spojit, nebo si lze v některých hobby marketech lis pro vytvoření spoje zapůjčit. Patentovaný „O“ kroužkový systém je natolik bezpečný, že spoj nemusí být přístupný ve zdivu i když trubku uříznete na koleně běžnou pilkou. Na nerezový vlnovec flexira se vyrábí řada matic, spojek, přechodek či T kusů včetně nástěnky na vodu. Pokud si sami troufnete na výměnu trubek například u bojleru, můžete si pořídit už předpřipravený set. Vzhledem k tomu, že nerezový materiál neoxiduje, hodí se do sklepů, nevytápěných prostor, nebo i tam, kde je vlhkost. Zároveň speciální zvlnění zabraňuje usazování sedimentů a šlemů uvnitř trubky. I po mnoha letech tak budete mít nerezové trubky ve stavu, jako byste je nainstalovali včera.