Práce na zahradě – prosinec

Závěrečný měsíc roku bývá spojen s nástupem zimy a sněhovými srážkami. Prosinec na zahradě nám práce moc nepřinese, ale s rukama v klíně bychom sedět neměli. Pokud mrzne, můžeme v teple dílničky čistit, promazávat a opravovat zahradní nářadí. V bezmrazých dnech prořezáváme dřeviny, přehazujeme kompost a kontrolujeme, zda je všechno v pořádku. Ozdobou zahrady jsou v tomto období zejména jehličnany a cesmína a keře s barevnými plody nebo kůrou.

(2011) *** Dvanáctý měsíc je zahradnické finále, ale tak po pravdě zároveň už zahradníkům běží první kola následujícího pěstebního roku.

Sklizeň

* Prosincová sklizeň se omezuje na přezimující mrazuodolné zeleniny – růžičkovou kapustu, zimní cibuli, petržel, špenát, pór a z pařeniště cibuli šalotka, pažitku, brokolici a další košťáloviny. Sklízíme jen množství pro okamžitou potřebu.

* Kontrolujeme zdravotní stav skladovaného ovoce a zeleniny, nahnilé kusy ihned odstraníme.

Stromy a keře

* Protože letošní listopad byl mimořádně suchý, budeme muset zavlažovat stromky a keře. Často ty, o nichž si myslíme, že přes zimu zmrzly, prostě jen uschly, neboť neměly dostatek vláhy.

* Jestliže napadne množství těžkého sněhu, sklepeme ho z dřevin dříve, než se pod jeho tíhou rozlomí nebo jinak zdeformují. Sníh naopak nahrneme ke kořenům.

* Kontrolujeme a obnovujeme opory u mladých dřevin, kmeny mladých stromků chráníme před okusem zvěře.

* Kácíme staré nebo nemocné stromky. Prořezáváme uschlé větve, seřezáváme prořídlé keře. Na výšku starý keř snížíme maximálně o jednu třetinu (většinou však o 30 až 50 cm) a do šířky větve zkrátíme o 10 až 20 cm. Pozor – neřežeme za mrazu! Silné větve směřující vzhůru zastřiháváme šikmo, aby mohla odtékat dešťová voda. Na všechna místa většího řezu naneseme stromový balzám.

Okrasná zahrada

* Zakrslé jehličnany v nádobách chráníme proti namrznutí tak, že je vložíme do větších nádob a meziprostor vyplníme senem, molitanem nebo polystyrénem.

* Pokud mrzne a půda pod trávou je zcela zmrzlá, neměli bychom po trávníku chodit, protože ho tím můžeme poškodit natolik, že zajde. Projeví se to až na jaře, kdy takto poškozené partie zhnědnou a neporostou.

* Kontrolujeme ochranné obaly i nakrytí chvojím či slámou. Růže musí být nahrnuté.

Užitková zahrada

* Myslet bychom měli i na naše spojence v boji s hmyzem a nejen na Štědrý den jim naplnit krmítka – vhodná je zimní směs, slunečnicová semínka apod., sýkorkám zavěsíme na větve lůj.

* Ve vytápěném skleníku kontrolujeme vytápěcí systém, neporušenost skel a vše, co souvisí s udržením potřebné teploty. Jako další ochrannou vrstvu můžeme nakrýt rostliny ve skleníku také textilií. Zvenku instalujeme polystyrenové pásy nebo fólii.

* Ve volném čase provádíme údržbu sekačky, vertikutátoru, drtiče, motorové pily a všech dalších přístrojů, které v sezoně používáme. Určitě také můžeme opravit a ošetřit i ruční zahradní nářadí. Neuškodí ani prohlédnout, zda se nám v uskladněném nábytku neusídlily myši.