Cypřišek Lawsonův a jeho aromatické dřevo

cypřišek Lawsonův

Víte, co z obyčejné zahrady vykouzlí neobyčejnou? Kromě nádherných barevných květin a pestrých záhonů jsou to i tvarované okrasné stromy. Stále váháte, který je pro vás nejvhodnější? Prohlédněte si cypřišek Lawsonův  a zkuste  o tomto krasavci popřemýšlet.

Na první pohled vás u této dřeviny jistě zaujme typická modrozelená barva. Za rodiště řečeného jehličnanu považujeme USA, konkrétně Kalifornii a Oregon. Roste zde v hlubokých lesích společně s borovicemi a jedlemi a dorůstá úctyhodných rozměrů.

Původ a charakteristika cypřišku

chamaecyparis-lawsoniana-white-spot-cyprisek-lawsonuvJehličí tohoto stálezeleného stromu můžeme obdivovat celoročně. A nadpis prozrazuje jeho další vlastnost – cypřišek Lawsonův vyniká svou vůní. Aromatické je přitom dřevo, které se dříve hojně využívalo jako léčivá droga. Hodně tohoto kvalitního dřeva se z Ameriky vyváželo do Japonska, kde z něj stavěli svatyně, chrámy i lodě. Do vaší zahrady si můžete pořídit speciální kultivar Ivonne, který byl vypěstován v Holandsku roku 1983. Ten má jehlice spíše zelenožluté až žluté a zaujme tak na první pohled. U nás roste středně dlouze a může dosáhnout výšky pět metrů a šířky dva metry.

Jak na pěstování

není těžké se do tvarovaného stromku zamilovat, ale vždy je třeba zvážit, zda pro daný okrasný strom máte vhodné podmínky. Popisovaný Cypřišek Lawsonův má nejraději slunná stanoviště, ale snese i ta částečně zastíněná. I přes jeho vysokou odolnost vůči mrazům doporučujeme při teplotách hluboko pod nulou zakrýt ho geotextilií. Zabráníte tak možnému spálení jehlic časným raním sluníčkem.

Umístění v zahradě

Tomuto jehličnanu to bude slušet v pozadí s budovoui, u vstupu i u terasy. Díky tomu, že skvěle snáší řez, z něj můžete vykouzlit perfektní bonsaj. Každopádně si zaslouží exponované vysazení jako solitéra, aby mu další rostliny neubíraly pozornost, kterou si nepochybně zaslouží. Více informací o tvarovaném cypřišku Lawsona získáte na webu  www.okrasne-stromy.cz.

schranka-02