Velký úklid (1)

Velký úklid úklidu vychází z běhu dávného hospodářského kalendáře české vsi – z velkých pořádků, na něž byl konečně čas po sklizni a práci venku, a na smýčení v domě před tím, než se jeho obyvatelé vydali opět mimo domácí zdi: na pole, do sadu a k zahradám.

(2011) *** Náš dědeček zvaný „starý pán“ měl několik maxim působících jako duchaprázdné bláboly, nicméně při hlubším zamyšlení odkrývajících jeho osobitý smysl pro humor i nezvratnou logiku. Tři, jež nepochybně utkvěly v mysli pamětníků, jsou: „Nejvíc peněz se utrácí placením“, „Věci se mají hledat tam, kde jsou“ a „Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje!“ farářTa poslední by mohla být mementem těm, kteří se kampaňovitě vrhají do předsvátečních úklidových šílenství, ať už se jedná o Vánoce anebo Velikonoce. Jenže jde o to, se z toho návalu práce nezbláznit. Psali jsme už o tom, že „Lucka to sama nezvládne“ a co s tím. Dnes proto přidáme několik tipů, jak si velký úklid ulehčit, i když ten základní zní. Není to probůh povinné, takže ve chvíli, kdy se ze zábavy stanou galej, nechte všeho být a vyrazte ven. Nestačí kafe v domnění, že si jen potřebujete oddáchnout a pak už to půjde samo. To je sebeklam a nedodělaná práce vás bude jen rozčilovat. Jděte do lesa, do kina anebo do hospody.

Stačí jednoduché věci

Po návratu možná zjistíte, že některé věci nejsou nutné a jiné, dřív nepřekonatelné, lze zvládnout s rozběhem. Moderní prostředky nám dokážou ulevit, i když za úžasnými účinky prezentovanými blondýnami v reklamách přece jen zaostávají. Klasickými čisticími prostředky byly ocet a sůl. Pokud nechceme spoléhat jen na ně, budeme potřebovat prostředek na mytí nádobí s dobrou odmašťovací schopností a typově nějaký tekutý písek na hrubší nečistoty. Také prostředek na mytí oken obsahující nepitný alkohol. S těmito základními úklidovými prostředky zvládneme při troše snahy celý byt. Pokud jsou příslušníky domácnosti malé děti, přidáme čistidla na fleky od jídla i zcela záhadného původu, neb drobečkové jsou vynalézaví.

Pěkně od podlahy

Některé problémy nemusíme řešit, pokud si je vůbec nepřivodíme, například škrábance na podlaze. Stačí nohy sedacího nábytku a stolu podlepit filcem nebo kousky koberce. Při úklidu posouvaný nábytek podložíme zbytky koberce nebo rohožkou. A teď k jednotlivým druhům podlahovin. Velký úklid PVC –  zameteme a teplou vodou se saponátem umyjeme. Leštidlo na bázi vody naneseme a dobře rozleštíme. Hadrem či mopem s roztokem vody a saponátu čistíme linoleum. Neměli bychom namáčet příliš. Nakonec použijeme leštidlo na bázi vody, které nezanechává skvrny. Na čáry od gumových podrážek platí speciálního ředidla nebo terpentýn, nejdřív je ale prostě zkuste vygumovat!

Fleky na dřevěné podlaze

 vyčištěné parketyPodlahy z přírodního dřeva pravidelně zametáme, utíráme suchým hadrem a vytíráme navlhčeným hadrem nebo mopem, leštíme voskem nebo emulzním přípravkem opět na bázi vody. A jsme u skvrn, které se vzaly bůhví odkud, a nelze se jich zbavit. Na ty od inkoustu použijeme bělící roztok na vatovém tampónu – naneseme ho a pak rychle vysajeme papírovým ručníkem nebo ubrouskem. Skvrny od vosku zaledujeme a po ztvrdnutí opatrně seškrábneme tupým nožem a přeleštíme. Škrábance odstraníme ocelovou vlnou nebo drátěnkou a místo navoskujeme. Napadlo by vás do vosku přidat trochu hnědého krému na boty? Korek zameteme a vytřeme teplou vodou se saponátem, povrch pak můžeme navoskovat.

Co s dalšími pevnými povrchy

Na lamino stačí teplá voda se saponátem a leštěnka, kterou musíme dobře rozleštit, aby nezůstaly šmouhy. Keramickou dlažbu čistíme houbou nebo hadrem namočeným v mýdlovém roztoku a do sucha vytřeme jelenicí. Špínu ze spár odstraníme vyřazeným zubním kartáčkem, namočeným v silném roztoku čistidla. Na vybledlou kamennou dlažbu použijeme ředidlo, případně ocelovou vlnou, povrch pak omyjeme vodou a nakonec přijde tekuté leštidlo. Nepoužíváme mýdlo, ale drhneme starým dobrým rýžovým kartáčem. Pokud máme dlažbu nově položenou, natřeme ji lněným olejem a čtrnáct dnů nemyjeme. Mramoru svědčí houba a roztok mýdlových vloček a břidlici zředěný prostředek na nádobí. Obé nakonec opláchneme, vytřeme do sucha a vyleštíme kartáčem.

Až budeme hotovi…

… odfajfkujeme si podlahy. Velký úklid jsme začali dobře. Co jsme použili, uklidíme, nebudeme smetáky překračovat a nenecháme se pohledem na mopy vydírat. Pokračovat budeme, až na to dostaneme chuť. Šlo nám to dobře, takže hned zítra? Dbáme ale určitě na správné uložení všech úklidových prostředků (a hledat je tak budeme tam, kde jsou): prachovky po důkladném vyklepání uschováváme v sáčku, hadry vypereme, moc špinavé vyhodíme, jelenici vypereme v mýdlové vodě a potom pořádně vymácháme. Nikdy ji nesušíme na kamnech či radiátoru, aby ztrátou přírodního tuku neztvrdla, což platí i pro utěrky z mikrovlákna. V mýdlové vodě můžeme vyprat i smetáky a košťata – ale většinou stačí je po úklidu vyklepat. Když ocelové drátěnky dáme do alobalu, nezreznou. A tak dále.