Po delších zimách zpravidla na zahradě sčítáme značné škody s velkou pravděpodobností i na našem více či méně dokonalém trávníku. Loňská chlouba – svěže zelený hustý pažit – může vypadat jako olysalá kropenatá slepice. Trávník nám vezme úsměv spoustou žlutých skvrn a holých míst. Tento stav má na svědomí sněžná plíseň – bělavé až narůžovělé mycelium, šířící se po trávníku zpravidla v kruzích. Kromě trávy napadá i některé trvalky.
(2011) *** Sněžná plíseň je závažné onemocnění trávníku, které, pokud včas nezasáhneme, v krátké době zlikviduje celý porost. Nejdříve se na trávníku začnou tvořit zažloutlé skvrny velikosti podšálku. Většinou nás nenapadne, jakou hrozbu mohou znamenat. Tyto skvrny se totiž neustále zvětšují, stébla na nich mají narůžovělou barvu a je-li vlhké počasí, stébla slepuje tvořící se bílé podhoubí.
Příčiny vzniku sněžné plísně
Důvodem vzniku sněžné plísně na trávníku je především dlouhodobě ležící zmrzlá sněhová vrstva, která brání přístupu vzduchu. Pokud takto zasněžené trávníky leží navíc ve stínu, na podzim jsme je vydatně hnojili dusíkatými hnojivy a ke všemu je ani pořádně neshrabali a nechali na nich posečenou trávu a spadané listí ležet, byl by spíš zázrak, kdyby přežily bez úhony. Řekne se – no co, je to jen tráva, jenže trávník je překvapivě citlivý. Příčinou zaplísnění se mohlo stát i to, že jsme po zmrzlém trávníku bez dostatečné sněhové pokrývky prostě chodili…
Boj se sněžnou plísní
Zbavit se sněžné plísně je poměrně obtížné, už proto, že se objevuje znenadání a celkem rychle se šíří. Když nám konečně dojde, co se s naším trávníkem děje, bývá už na tuto plíživou hrozbu – sněžnou plíseň pozdě. Chorobu totiž dokážeme chemicky zlikvidovat pouze v jejím počátečním stadiu, a to ještě ne vždy. Použijeme některý z fungicidů, nejlépe ve spreji. Jestliže však sněžná plíseň zasáhla více než polovinu trávníkové plochy, můžeme se rovnou připravit, že trávník budeme muset zakládat zcela od začátku.
Prevence zdravého trávníku
Chceme-li mít zdravý trávník, musíme o něj správně pečovat:
- Již při jeho zakládání se informujeme, je-li druh trávy, který jsme vybrali, dostatečně odolný proti sněžné plísni.
- Důležité je i jeho správné a vyvážené hnojení.
- Dbáme na to, aby půda, na níž trávník roste, byla dobře provzdušněná a nikdy na ní nestála delší dobu voda.
- S vertikutací a doséváním vylysalých míst začneme až v dubnu. Nyní jen zasažené plochy důkladně vyhrabeme železnými hráběmi.
- Na podzim trávník dobře shrabeme a případně pro prevenci aplikujeme chemický postřik.
Celoroční kalendář prací – on nás totiž náš úžasný trávník vydechnout nenechá – najdete ZDE.