Okrasné trávy jako solitéry pěstujeme na zahradách především pro elegantní a štíhlé listy, leckdy prohnuté do oblouku i pro zajímavá květenství, tvořící klasy nebo laty. Traviny se vlnily ve větru dlouho před tím, než do zelených stepí vstoupili se svými klacky naši předci, aby je začali využívat a udělali na nich svůj pořádek – trochu je vypálili, trochu rozorali a nastavěli do zeleného koberce svá sídla. Trávy pocházejí již z období konce druhohor a podle některých vědců zahájily naši éru, éru savců. Když traviny vyrazí k slunci šťavnatě zelenými výhony, je jaro, pak se provlní létem, a když rozkvetou nazlátlými klasy připomínají, že podzim přichází. Výběr okrasných trav v zahradnictvích je bohatý a pestrý a alespoň některé z nich jsou vhodné do každé zahrady.
(12.9.2010 – aktualizováno) Mohutné trsy vysoké trávy jsou ideální pro solitérní výsadbu. Barevně zaujmou, jak už bylo řečeno, v každém ročním období, ať již na jaře svěží zelení nebo různými odstíny žluté, hnědé a purpurové na podzim. A v zimě? Také ojíněné klasy jsou bezesporu nádherné. Mohou stát jako ostrůvek v trávníku, nebo je budeme kombinovat s přírodním materiálem, jako jsou kameny a dřevo.
Druhy solitérních travin:
– Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), neboli čínský rákos
- dorůstá do výšky 150 cm. Prodává se v mnoha kultivarech, například odrůda Zebrinus s příčně žlutě pruhovanými listy, Goldfelder, Variegatus s podélně pruhovanými listy, Gracilimus s úzkými listy, a zakulaceným tvarem trsů.
- Pěstování: Půda úrodná, mírně vlhká, propustná. Stanoviště slunečné, případně mírný polostín. Zálivka na začátku vegetace a za sucha. Na zimu trs trávy svážeme, na jaře, než začne rašit, ostříháme.
– Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus syn.: M. giganteus)
- je vysoká více než 250 cm, ale v našich zemích nekvete. Listy mají ostré okraje. Na jaře – raší až po „ledových mužích“-jsou zelené s bílou střední žilkou, na podzim se žluté až purpurové. Dobře vypadá u zahradních staveb, jako jsou altány a pergoly, nebo u vodních ploch.
- Pěstování: Půda úrodná, mírně vlhká, propustná. Stanoviště na plném slunci.
– Trsť rákosovitá (Arundo donax)
- je mohutná tráva, které se podobá bambusu, Jejím domovem je Středomoří, kde narůstá až do výšky i přes 300 cm. Prodává se kultivar Versicolor se žlutě pruhovanými listy.
- Pěstování: Vysazujeme ji na chráněná místa. V našich podnebních podmínkách pravidelně zmrzne, ale jestliže její trsy důkladně zakryjeme kompostem, na jaře opět obroste.
– Kortaderie stříbrná (Cortaderia selloana)
- je pampová tráva, která koncem léta vytvoří nádherné, husté a zářivé, téměř dvoumetrové laty.
- Pěstování: Její pěstování je obtížnější, vyžaduje na zimu krýt nastýlkou suchého listí nebo slámy a igelitem chránit proti vlhkosti.
– Spodiopogon sibiricus
- má světle zelené listy – široké až 2,5 cm – s bílým žebrem a dorůstá asi 130 cm a vytváří širší, volnější trsy. Na konci léta tvoří červené až do fialova laty. Na podzim celá stébla zčervenají a společně s listy zaschnou.
- Pěstování: Vyžadují světlé stanoviště (slunce nebo polostín) a vlhčí, živinami bohatou půdu. Dobře ale snáší i sucho a mráz.