Skládáme papírové lodičky

Na prázdniny či prostě chvíle volna se každý těší, ale pokud máte na hlídání malého brášku, který už neví coby, může jít sourozenec na nervy, stejně jako vlastní potomci, když dlouho prší a nejde vystrčit nos. Zábavnost hraní kvartet či Pexesa je přece jen omezená. S otázkou, jak děti zabavit, mohou mít i prarodiče, kteří by si měli trénovat paměť. Co zkusit papírové skládanky? Stačí mít čtvrtku papíru či stránku novin a zkusit si vzpomenout, jak jen to bylo…

(2012)  ***  Zapomněli jste? Nebo to ani vás nikdo nenaučil? Umíte složit, lodičku nebo parník? Pojďme to společně napravit. Jak říká klasik: „V podstatě je to taková blbost – ale potěší“. Až to zvládnete tak, abyste si neudělali ostudu, naučte to děti (papír sice nemá tlačítka ani joystick, nevydává pazvuky ani nebliká, ale na chvíli je skládání lodí – možná – zaujme (a zas od nich bude pokoj).

Plachetnice z obdélníku

Jakmile se vám přestanou uzlovat ruce zjistíte, že je to docela jednoduché: lodičku budeme skládat z celého formátu papíru A4 (čili ze čtvrtky). Papír přeložíme napříč na polovinu a vzniklý obdélník znovu na polovinu. Ten před sebou rozevřeme, takže před námi bude ležet poloviční čtvrtka přehybem nahoru. Levý horní roh přehneme ke středové linii a totéž uděláme s pravým rohem. Horní okraj papíru přeložíme v místě, kde leží přepona trojúhelníku vzhůru, skládanku otočíme a to samé uděláme na druhé straně. Vznikl nám cosi na způsob jednoduché čepice. Tu rozevřeme a složíme cípy k sobě. Nyní dolní roh přeložíme směrem nahoru tak, aby se rohy kryly, skládanku obrátíme na druhou stranu a to samé učiníme se zbývajícím spodním rohem. A nyní opakujeme: trojúhelník dole rozevřeme, volné rohy dáme k sobě, vzniklé pravý a levý trojúhelník uchopíme na vrcholech a odtáhneme od sebe. Hotovou lodičku můžeme poslat do světa.

 Parník ze čtverce

  1. Nemáte čtvrtku, anebo se chcete blýsknout a složit něco extra? Složte plavidlo z čtvercového papíru (čtverec ze čtvrtky uděláme tak, že uchopíme roh papíru a přeložíme ho k protilehlé dlouhé straně, přebývající část původního obdélníku odstřihneme).
  2. Váš parník bude skutečně parník připomínat. Překládáním rohu na roh nyní vytvoříme úhlopříčky a v následujícím kroku do míst, kde jejich křížení vyznačilo střed, jednotlivé rohy přehneme.
  3. Zmenšený čtverec na stole obrátíme. Znovu složíme rohy do středu, obrátíme a vše zopakujeme po třetí. Nakonec papírové skládanky v protilehlých rozích zploštíme (tak vznikne příď a záď plavidla) a ze středu vytáhneme komíny.
  4. S flotilou je jen jedna potíž: papírové lodičky krásně plují po stole nebo koberci, parník krok5na vodě ne moc dlouho – a to si pište, že je děti budou chtít na rybníku vyzkoušet! A co použít silnější papír? Taková kocábka skutečně vydrží víc – na klidné hladině budou loďky o něco déle podněcovat snění, ale v proudu vesměs rychle skončí.