Šetření aneb Kapka ke kapce

Vzpomínky z časů, které byly: na východočeské faře připadalo velké rodinné mytí s pravidelností rovnou zákonu na sobotu, aby byla v neděli rodina jako ze škatulky. V létě vytáhli chodbou probíhající napříč domem necky na zahradu a vodu už od rána hřálo sluníčko. Pokud bylo pod mrakem, večer necky dolili z hrnců, ohřátých na plotně. Pořadí v jedněch neckách bylo: starý pán, dva bratři, nejmladší sestra, matka. Děti si moc vody neužily, protože nemohly rušit starého pána, který jako první osvěžen koupelí přepisoval do konečné podoby ranní kázání. Navíc co by vyšplíchaly, dolilo by se vodou studenou.

Ani ve městě to s koupáním nebylo jednoduché. Dnes otočíme kohoutkem a teplá voda se jen hrne, k mání je z centrálního zdroje anebo z průtokového ohřívače či bojleru. Dřív bylo pod bizarním válcem s kroucenýma nohama potřeba nejdřív zatopit. Mosazné trubky s kohoutky z porcelánu pískaly a bublaly. Ve válci se naráz ohřálo vody na jednu vanu a koupání jistě nebylo na denním pořádku. Je dobré si to uvědomit, když bědujeme nad nepravostmi současného světa. Komfort ovšem také něco stojí.

Kolik vody spotřebujeme

Podle ne zcela přesných výpočtů je průměrná roční spotřeba vody v běžné domácnosti dvě stě krychlových metrů, tedy dvě stě tisíc litrů. Čísla se v jednotlivých domácnostech pochopitelně různí, ale statistici se něčeho chytit musí, a tak se nakonec dobrali sto padesáti litrů na osobu a den. Z vašich aktuálních sazeb už není těžké si spočítat, co byste měli za samu vodu a rok průměrně zaplatit. Teplé užitkové vody spotřebuje jeden člen domácnosti přitom až pětadvacet krychlových metrů, což představuje asi šedesát litrů denně. Tady lze šetřit dvakrát: za energii i za vodu.

Kam i císař chodí pěšky

Kdo rád přemýšlí vsedě, může si teď odskočit na záchod, protože tam proteče až dvaatřicet procent veškeré spotřebované vody. WC v hromadné výstavbě byla v době víceméně stálých cen vybavována tím nejjednodušším splachovacím zařízením a i individuální stavebník na diskrétní místnůstce rád ušetřil, což se však při současném průběžném zdražování neukazuje jako nejlepší kalkul. Ostatně dřív moc vybírat mezi klozety stejně nešlo. Dnes je z čeho a na spotřebě vody se dá v součtu spláchnutí násobené počtem členů rodiny překvapivě dost ušetřit. I na staré záchody lze namontovat „skrblíka“, který se při dnešních cenách vody čtyřčlenné rodině zaplatí za měsíc. Přirozeně dbáme na to, aby záchod zbytečně neprotékal.

Oblaka páry nad vanou

Až na druhém místě za záchodem se s dvaceti devíti procenty umístila koupelna. Tady bude omezení spotřeby záležet na tom, jak jsme ochotni měnit své zvyky, protože rozdíly mezi koupáním v plné vaně a sprchováním jsou výrazné nejen z hygienického a zdravotního hlediska, ale i z pohledu dobrého hospodáře: ve všech jmenovaných případech pochopitelně ku prospěchu sprchování. Při koupání ve vaně spotřebujeme v průměru sto litrů vody, ovšem budeme-li se sprchovat, vystačíme asi jen s třiceti litry. Ke koupání jako na faře (ke cti předků podotýkáme, že vedle týdenní neckové koupele pěstovali dennodenní sokolské drbání studenou vodou ve škopku) asi nikoho přemlouvat nelze. Kdo si však nechce odříct rozkoš z příjemného uvolnění ve vaně a netrhá prachy na stromě, měl by užívat moderní stopventily, umožňující zastavení a opětovné spuštění vody bez přestavování teploty, perlátory a sprchové hlavice, schopné přinést další úsporu vody, a to ve výši téměř čtyřiceti procent. Ve většině případů není jejich výměna nebo připojení k stávajícím bateriím problém. Je spočteno, že vše, co snižuje spotřebu vody (a jednopákové baterie to dokáží až o třicet procent), šetří i energii, potřebnou k jejímu ohřevu: z tohoto pohledu koupel v plné vaně spolkne třikrát víc energie, než šestiminutové sprchování.

Drobnosti, které nám kradou peníze

Nenechávejte při čištění zubů a holení kohoutek otevřený. Ani pivo nechlaďte pod tekoucí vodou. Omezit plýtvání vám půjde snáz při vědomí, že za minutu odteče do odpadu pět litrů vody. Kane-li z jednoho netěsnícího kohoutku jedna krůpěj za jednu vteřinu, je jí za jeden měsíc jeden krychlový metr. Opět si spočtěte aktuální cenu vody u vás a vyťukejte na kalkulačce kolik korun pouštíte jen tak zbůhdarma do kanálu. A u teplé vody deset kapek za minutu dělá za týden čtyřicet litrů, přepočteno na energii je to ztráta tří kilowatthodin. Nové těsnění do kohoutků přitom stojí groše.

Mytí nádobí je protivné

Navíc na ně padne z celkové spotřeby sedm procent. Zásadně ho nemyjeme pod tekoucí vodou (nejméně pět litrů za minutu), ale v uzavřeném dřezu, čímž jí ušetříme až sedmdesát procent a teplé vody spotřebujeme nejméně třikrát méně. S tím souvisí i instalace pákových baterií, které odstraňují zdlouhavé nastavování teploty vody a ušetří až třicet procent energie vložené do jejího ohřátí. Pořídit si myčku stojí nejen za úsporu práce, ale také vody a mycích prostředků. V průměru tak proti mytí pod tekoucí vodou zůstane nám k dobru peněz za šedesát procent vody a pětatřicet až šedesát procent energie.