Oživování kůže

kožená sedačka

Již na starobylém nábytku bývala kůže používána jako čalounický materiál na sedáky židlí, křesel a nejrůznějších pohovek a gaučů, ale i jako potah psacích ploch. Kůže je velmi vděčný a trvanlivý materiál, ale i ona postupem času  vysychá a křehne, a tak má obvykle kratší život než kus nábytku, který zdobí. A potom přichází na řadu oživování kůže různými prostředky.

(2011) *** Během života býval dříve kožený potah několikrát vyměněn, anebo také renovován. Neboť i obnošený kus kůže s texturou, je-li správně zrenovovaný, zvýrazní charakter nábytku, zejména starožitného. Povrch kůže lze oživit i u současných kožených potahů. A to nejprve voskem, pak politurou a nakonec lihovým mořidlem. Zašlé kusy nábytku s opotřebovanou a suchou kůží  obnovíme tak, že budou skoro jako nové.

Potřebujeme

Připravíme si štětec, bezbarvý vosk, krém na oživení kůže, polnu, polituru, lihové mořidlo, jemnou ocelovou vlnu a měkký bavlněný hadr.

Co je polna a jak se dělá

Polnu používáme zejména pro nanášení šelakových politur. Zhotovíme si ji z kousku rouna nebo bavlněné látky. Nejprve odstřihneme z rouna čtverec a přeložíme ho napůl. Potom ho složíme do trojúhelníku, jako bychom dělali papírovou čepici z novin. Krajní rohy ještě jednou přehneme a jejich kraje založíme dovnitř. Pak zmáčkneme rouno do tvaru hrušky. Jedna její strana musí být po uchopení mezi prsty rovná. Výsledkem je, že jádro polny je pevné. Teď ho položíme úhlopříčně na roh obdélníku z bavlněné látky (ne barvené) rovnou plochou jádra dolů. Tkaninu obrátíme a jádro držíme mezi ukazováčkem a palcem tak, aby záhyby bavlněné látky splývaly dolů. Látku přehneme, aby vytvořila špičku. Poté tkaninu ještě jednou přehneme a konce zahneme pod jádro. Zbývající látku přeložíme křížem a kroucením ji zpevníme tak, aby nic nevyčnívalo. Při nanášení politury pak držíme polnu mezi ukazováčkem a palce. Musíme zajistit, aby jádro tekutinou dobře nasálo, ale roztok nesmí vytékat samovolně. Když držíme polnu v dlani a lehce ji zmáčkneme, politura se snadno uvolňuje a napouštěný předmět ji dobře přijímá.

Pracovní postuppři oživování kůže

  1. Nejdříve na celý povrch štětcem naneseme vrstvu bezbarvého vosku, který zajistí výživu kůže a vytvoří ochrannou vrstvu. Barevné vosky vhodné nejsou, protože by mohly změnit celkový barevný tón kůže. Kromě vosku bychom měli aplikovat také krém na oživování kůže.
  2. Když vosk uschne, nabereme do polny polituru a naneseme tenkou vrstvu na povrch kůže. To pomůže vlákna uzavřít a vytvoří ochrannou vrstvu pro moření. Pokud by vlákna nebyla nejprve uzavřena, některé oblasti by přijaly víc mořidla než jiná a výsledkem by byl barevně nevyrovnaný povrch.
  3. Polnu naplníme lihovým mořidlem s namíchanou požadovanou barvou a naneseme tenkou vrstvu. Pracujeme rovnoměrně, shora dolů. Opotřebené plochy nebudou úplně zakryté, ale barevně se přiblíží méně porušeným částem. Mořidlo necháme důkladně zaschnout.
  4. Po zaschnutí mořidla naneseme jemnou vrstvu politury a barvu uzavřeme. Po zaschnutí polituru částečně odstraníme jemnou ocelovou vlnou s voskem. Vosk zajistí, abychom jí neodstranili příliš. Nakonec povrch vyleštíme měkkým bavlněným hadrem.