Jaké si pořídit povlečení

pruhované povlečení na lůžkoviny
Jaké si pořídit povlečení, foto med

Lidé jsou různí, takže zatím co podle architektů je středobodem bytu obývák, pro někoho je to spíš kuchyně, pro jiného koupelna a vysoko „na bedně“ je i ložnice. Její dominantou by měla být ve většině případů manželská nebo jednoduchá postel. Zaměřme se na ni – tedy na materiál ložního prádla, protože o povlečení na peřinu či pokrývku a polštáře  jsme psali posledně (ZDE). A příště ještě přidáme prostěradla a pak se zaměříme i na to, čím přes den postel zakrýt, tedy jak si ušít přehoz přes postel (ZDE). 

Do ložnic bychom měli vybrat povlečení nejen takové, jaké nám vyhovuje svým materiálem a dekorem, ale měli bychom myslet i na to, aby ladilo i se závěsy na oknech a dalším textilem, který v této místnosti máme. Dnes už na manželské posteli nemusí být ložní prádlo na obou postelích stejné – barvy i vzory můžeme kombinovat podle libosti, jen by spolu mělo ladit. Dobře vypadají kombinace jednobarevných látek doplněných pruhovanými nebo jinak dekorovanými polštáři, na nich se odstíny z pokrývek opakují.

Řekni mi, v čem spíš…

Ložnice předků, foto med

…a já ti řeknu, jestli správnou nohou vykročíš do nového dne! Tak jednoduché to ovšem není, a to už jen proto, že každý jsme jiný a každému z nás vyhovuje jiný pelech. Obecně ovšem platí, že na tom, z jakého materiálu je naše ložní prádlo, může záviset i kvalita našeho spaní. Pro většinu z nás jsou příjemné pouze přírodní materiály, a o nich si především budeme povídat, byť syntetické materiály mají spoustu předností – například netkané nanotextilie – a nepochybně právě jim i v této oblasti patří budoucnost.

Kanafas

– patří mezi nejstarší materiály, z nichž se ložní prádlo šije. Ve svých začátcích byl kanafas modrobíle pruhovaný a kromě povlečení se z něj šilo i ženské oblečení a plachty. Kanafas může být vzorovaný v obou směrech – v osnově i útku, pak vzniká charakteristická kostkovaná látka – základní je na bílém podkladu indigově modrá a turecká červená. Kanafas se tká z dvakrát skané jemné bavlněné příze a v současnosti ještě prochází protisrážlivou úpravou, je splývavější i měkčí na omak. Také vzory a barvy doznaly výrazných změn – přibyla žlutá, černá, zelená, fialová oranžová… Kanafasový proužek a kostka jsou evergreenem, který se znovu a znovu vrací v různém materiálu a provedení.

Damašek

– pod tímto názvem se nám vybaví luxus a elegance. Damaškové ložní prádlo ze 100% bavlny znamená klasiku prověřenou celou řadou generací. Je praktické a svými přirozenými vlastnostmi zaručuje lehkost, prodyšnost a příjemný pocit při dotyku. Bílé ložní damaškové povlečení vyvolává pocit panenské čistoty a navíc se snadno udržuje, dokonce ho můžeme v případě potřeby i vyvařovat.

Bavlněný satén

Bavlněný satén, foto med
 • je hebký a příjemně chladivý. Satén má lesklou povrchovou úpravu, která mu dodává luxusní vzhled. Vyrábí se z kvalitních bavlněných, jemně česaných přízí. Saténové ložní prádlo obsahuje aktivní složku aloe vera, která brání vysoušení pokožky a působí protizánětlivě, tím je vhodné i pro alergiky. Vybrané satény mají i speciální značkovou úpravu, která zamezuje nadměrnému rozmnožování roztočů, plísní a bakterií. K dalším přednostem bavlněného saténu patří nežehlivá úprava, čili o jednu domácí práci méně. Je však nejméně dvakrát dražší než obyčejná bavlna.

Mako-satén

 • patří také mezi nemačkavé materiály. Vyrábí se z dlouhých tenkých česaných přízí, které se při tkaní zušlechťují a vyznačují se vyšší lesk a zvýšenou odolnost tkaniny proti opotřebení.

Krep

 • tento materiál se těší neustávající popularitě, neboť se nemusí žehlit, vyrábí se ve velkém spektru barev a vzorů a je cenově dostupný téměř pro každého.

Flanel

 • nepředstavuje jen dřevorubecké košile, patří k oblíbenějším látkám zejména v chladném období, neboť mile hřeje. Povlečení se vyrábí z bavlněného flanelu – klasické počesané 100% bavlny. Udržuje se praním a žehlením. Je příjemné na dotyk a umožňuje pohodlný spánek.

Žerzej

 • je bavlněný materiál, upravený, aby byl výrazně pružný, příjemně měkký, hladký jako samet a dostatečně savý. Po vyprání je dobré žerzej za sucha lehce přežehlit. Tento materiál je velmi vhodný i na navlékací prostěradla.

Gabas

 • se vyrábí z přírodního viskózového vlákna a je na trhu poměrně nově. Jeho předností je, že je hebké, příjemně chladí a oproti ložnímu prádlu z bavlny pohlcuje až o polovinu více vlhkosti – potu, který přes noc vyprodukujeme. Gabas se vyrábí opět v nemačkavé úpravě.

Něco o domácím šití

 • Většinu zmíněných tkanin najdeme v prodejnách s metráží.
 • Ušít si povlečení je poměrně jednoduché, ale pokud nechcete něco extra, nepříliš se při dnešních cenách látek vyplatí.
 • Problém mohou představovat na trhu méně dostupné typy zipů, kterými výrobci moderní povlečení opatřují pro snadné převlékání.
 • K šicímu stroji většinou zasedneme, když k novému povlečení nemáme dost polštářů, nebo zakoupený set vůbec neobsahoval malé polštářky.
 • Tip: Pokud jsme zvyklí na dva polštáře a malý polštářek, vyplatí se koupit povlečení na tři postele a z jednoho ušít chybějící povlaky na polštáře. Vyjde to akorát!

One thought on “Jaké si pořídit povlečení

 1. Mně se parádně spí v bavlněném saténu, ale co nesnesu je krep, to je fakt strašně nepříjemný (i když znám lidi, co ho mají naopak rádi).

Comments are closed.