Ošatka pletená spirálovou technikou

ošatka z lýka spirálovou technikou

Ošatka z lýka upletená spirálovou technikou

Ze slámy, lýka, prutů nebo štípaných loubků můžeme uplést ošatku, ve které spojením přírodního materiálu a tradiční řemeslné dovednosti dáme vzniknout předmětu, který se nám bude hodit na ovoce, chleba, pečivo, nebo prostě jen tak. Naše ošatka v sobě ponese kousek tisícileté lidské zkušenosti i nekonečnost koloběhu přírody. K osvojení si této techniky budeme potřebovat z počátku trochu trpělivosti, ale jakmile ji „dostaneme do prstů“ pochopíme, proč ji lidé používali bez ohledu na to, kdy a kde žili.

 (2011 *** Člověk z počátku nijak neupravené traviny a rákos využíval již asi sedm tisíc let před naším letopočtem. Byly snadno dostupné a pletení z nich šlo rychle. Umotat jednoduchý provaz či smyčku bylo pro pravěkého sběrače či lovce dílem chvilky. Když se pak lidé usadili, znamenaly pletené předměty významné vylepšení jejich domácností.

Materiál na ošatky

 • Ošatky

  Ošatky lze vyrobit mnoha způsoby. Rozdíl je v typech použitého materiálu. Základem je svazek slámy, z níž je nejvhodnější žitná, která má ze všech u nás pěstovaných obilnin nejdelší stébla (může být i svazek lýka). Tento svazek je oplétaný buď opět slámou, lipovým lýkem, štípanými

  První krok – kroucení

  vrbovými pruty (šény) nebo štípanými borovými loubky.

 • Loubky je poněkud obtížné připravit, protože se štípou z čerstvého borového nebo jedlového dřeva. Oplétány jimi byly zejména opálky na kynutí chleba. Dřív se loubky dělaly výhradně z borových kořenů, ale pro obtížnost se od tohoto postupu zcela ustoupilo.
 • Vrbové proutí štípané na šény se používá buď vařené, nebo čerstvé s mízou. Neštípané vrbové pruty používáme na pletení košů. S přírodním lýkem se pracuje velmi jednoduše, neboť jej můžeme navléci do jehly a šít. Jeho nevýhodou je to, že méně vydrží, neboť je choulostivé na oděr. Ideální materiál na oplétání je dovozový, na plocho štípaný pedig, neboť se pro svou délku musí jen minimálně nastavovat.

Spirálová technika

Předměty zhotovované ze svazku slámy nebo lýka se všechny pletou jediným způsobem – technikou spirálovou. Její podstata spočívá v tom, že se „nekonečný“ svazek slámy od středu spirálovitě obtáčí do zamýšleného tvaru. Jednotlivé řady spirály se k sobě upevňují oplétacím materiálem. Proto téměř všechny výrobky pletené ze slámy měly kulatý nebo oválný tvar.

Nářadí 

Nástroje, které k výrobě ošatka vyžaduje, jsou velmi jednoduché – kožená manžeta, kterou udržujeme pohromadě svazek slámy a díky jejímuž průměru je tento svazek stále stejně silný (manžetu po svazečku průběžně posunujeme), plochá jehla s velkým uchem a šídlo. Jestliže pracujeme pouze s lýkem, nebudeme potřebovat ani manžetu, ani šídlo a vystačíme si jen s plochou jehlou.

Přípravné práce

Slámu pro středový svazek, který budeme oplétat, pouze osprchujeme, jinak ji neupravujeme – kolínka nevystřihujeme, jen odstraníme lístky, které bývají zčernalé. Středový svazek totiž zcela zakryje slaměná opletka. Slámu na opletku však předem upravíme. Nejprve vystříháme kolínka, potom stébla osprchujeme, abychom odstranili prach. Vystříhaná stébla jsou dosti krátká a často je budeme při práci nastavovat. Taky slámu na opletku můžeme vybělit – použijeme 30% technický peroxid vodíku a zředíme ho vodou v poměru 1:3 (1 díl peroxidu, 3 díly vody). Do roztoku ponoříme upravená stébla a necháme asi dvě hodiny působit. Pracujeme v rukavicích, neboť peroxid vodíku je žíravina. Nakonec slámu opláchneme a necháme uschnout. Z obdélníčku kůže si ušijeme koženou manžetu dlouhou asi 10 cm tak, že sešijeme delší strany obdélníku, abychom získali otvor v průměru asi 1 cm. Na ošatku potřebujeme (podle výsledné velikosti) otýpku slámy, jejíž průměr je asi 20 – 30 cm.

Pleteme ze slámy

Vyrobíme oválnou ošatku ze slámy (z lýka), obtočenou bělenou slámou (lýkem). Taková ošatka je velmi dekorativním místem pro ovoce, ale báječně v ní například kyne domácí chleba. Slámu předem máčíme asi dvě hodiny ve studené vodě. Při počátku pletení svazek neupravené slámy protáhneme koženým prstencem, tato manžeta (není nutná) zajišťuje, že pramen bude stále stejně silný. Jakmile začne zeslabovat, přidáme další slámu. Jednotlivé vrstvy svazujeme upraveným stéblem slámy tak, že první řadu pouze omotáme a každou další omotáme jednou samotný svazek a jednou svazek v předchozí řadě. Práce nám podle šikovnosti a určité rutiny potrvá 4 – 8 hodin. Pokud děláme přestávky, nezapomeneme konec hotové práce vždy namočit, stejně jako i slámu, se kterou budeme pracovat.

Ošatka – stěny

Po upletení dna do požadované velikosti jej srovnáme do roviny. Na dno položíme prkénko a silně na něj zatlačíme a trochu slisujeme, potom se už nebude kroutit. Další řadu mírně zdvihneme tak, že svazek již nepřikládáme do roviny vedle sebe, ale o kousek výše do prostoru. Stěny tvarujeme prsty a fixujeme přitahováním omotávané slámy. Záleží na záměru, jak chceme, aby ošatka byla hluboká. Dáváme pozor, aby obě strany měly stejný sklon. Až se dostaneme do stejné výšky, pletení ukončíme. A to tak, že nejprve přestaneme přidávat do kožené manžety stébla, čímž je svazek stále tenčí. Až zbude jen pár stébel, omotáme je opletkou, kterou zasuneme z vnitřní části do pleteniny o řadu níž. Zbytek odstřihneme.

Pleteme z lýka

V našem případě, kdy jsme neměli k dispozici slámu, jsme pletli z lýka (k dostání ve výtvarných nebo zahradnických potřebách) a celý postup pletení ošatky jsme nafotili.

Postup

 1. Deset až patnáct pramenů lýka zkroutíme do spirály. To budeme dělat průběžně po celou dobu pletení.
 2. Spirálu stočíme do očka, které držíme mezi prsty.
 3. Vzniklý malý kroužek obšijeme dvěma vlákny lýka, která jsme navlékli do ploché čalounické jehly. Stehy klademe asi 1 cm od sebe. Se zvětšujícím kruhem dna přidáváme i stehy.
 4. V každé další řadě vedeme jehlu vždy středem dvou stehů řady předchozí. Obšívací lýko nastavíme tak, že jeho konec se začátkem nové části o 10 cm přeložíme.
 5. Kroucený pramen nastavujeme průběžně tak, že ke konci stávajícího s nestejně dlouhými vlákny přikroutíme začátek pramene nového. Udržujeme stále stejnou šířku pramene.
 6. Po dokončení dna začneme tvořit stěnu. Zkroucená vlákna teď klademe mírně šikmo na sebe a obšíváme. Podle toho, jak šikmo je klademe, tak kosé budou stěny.
 7. Jakmile dosáhneme zamýšlené výšky ošatky, přestaneme přidávat nová vlákna a pramen do ztracena zašijeme do pleteniny. Konce odstřihneme a ošatku vytvarujeme.