Drátovaná vejce

Velikonoční kraslice v podobě drátovaných vajíček se v rámci tradiční lidové tvorby vyráběly již v minulosti, ale nikdy ne v takovém množství, jako v dnešní době, kdy tato technika zažívá doslova obří renesanci. Nápad stíhá nápad a už to není jen o kraslicích –  někdo z vaječné skořápky a drátku vyrábí nádherné kočárky, autíčka a mašinky, jiný zdobí nejen drátky nejrůznějších barev, ale i rozličnými korálky. Zkusit si tuto techniku stojí za to, ale je pravděpodobné, že než „snesete“ první drátovaná vejce, vám nejspíš chvilku potrvá. Nevzdávejte to určitě. Jakmile vám totiž princip  přejde do krve, určitě vám půjde tohle drátování opravdu pěkně od ruky!

(2014) *** Kromě vyfouknutých a případně obarvených vajíček potřebujeme především drátky. Dráty se vyrábějí z různých kovů a poměrně se od sebe mohou lišit, a to nejen sílou a barvou, ale i svými vlastnostmi jako například pevností a pružností. K drátování používáme tenké drátky, barvy volíme podle výtvarného záměru. Z nářadí využijeme malé štípací kleště, ale vystačíme i s starými nůžkami.

Drátky na vajíčka

Na jemné drátkování je nejvhodnější síla drátku 0,25 či 0,30 mm. Často se nejen na drátovaná vejce  používají dráty měděné, které mají typickou barvu a jsou poměrně měkké, takže se dobře tvarují. Zlatý odstín mají dráty mosazné, které v tenkém provedení můžeme k dekoracím používat, v silnější podobě jsou ale dost tvrdé a neobejdeme se při jejich tvarování bez různých kleští. Včelařský drát, který se vyrábí pouze tenký, působí jako ze stříbra, není sice tak dokonale ohebný jako drát měděný, ale pracovat se s ním dá. Ve výtvarných potřebách nebo v zahradnických oddělení hobby marketů koupíme i drátky červené, zelené a dalších barev. Záleží na nás, co chceme použít.

Vejce

Vajíčka vyfoukneme, vypláchneme i uvnitř a necháme uschnout. Můžeme pracovat s bílými nebo přírodně hnědými, anebo skořápky obarvíme na libovolné odstíny. Bude to uprostřed velikonočního postu docela dobrá zábava. Ostatně u skořápek  nejde o potraviny a nemusíme je barvit pouze potravinářskými barvami – zkusíme i nejrůznější mořidla, lazury a další transparentní barvy (krycí raději nepoužijeme, vejce by vypadala jako z plastu). Nejsnáz je prostě natřeme štětcem. Dobře kryje například i černá tuš a černá vejce jsou překvapivě efektní. V krajním případě poslouží i tempery. Drátky v široké škále barev dostaneme v hobby marketech či ve výtvarných potřebách .

Smykovací výplet

Smykovací výplet se též nazývá smyčkový nebo kroužkovací. V podstatě vypadá jako stehy šité krajky. Na drátovaná vejce je výborný. Vytváří se jedním nekonečným drátem, který podle potřeby nastavujeme. Základem je smyčka, kterou vytvoříme tak, aby byla zachycená za střed oblouku předchozí řady. Oblouk tak zůstává vysoký a jednotlivá oka volná. Vzniklá pletenina je zcela pravidelná. Vzory pak tvoříme posouváním uchycení mimo střed, umístěním více ok do vrcholu oblouku, vynecháváním ok a podobně. Rovnou síť se svislými pruhy vytvoříme zachytáváním drátu za křížením předcházející řady. Tato techniku nám umožní opravdu velké variace – chce to prostě zkoušet.

Postup

  1. Ustřihneme asi půl metru drátku. Na jednom konci stočíme z pěti centimetrů kroužek, který bude tvořit základ drátování.
  2. Druhým koncem drátu na vytvořený kroužek uvážeme první řadu smyček tak, že konec drátku provlékneme zezadu očkem a zároveň shora dolů právě vytvořenou smyčkou a jemně utáhneme.
  3. Prvních několik řad upleteme v ruce, tvoříme mělkou misku. Tu pak přiložíme na vršek vajíčka a pokračujeme tak, že vejce postupně oplétáme. Touto technikou můžeme oplést celé vejce.
  4. Uprostřed vajíčka se smyčky rozšiřují, na koncích zase zužují a jejich počet se snižuje. Konec drátku obtočíme kolem poslední smyčky a zastrčíme do otvoru po vyfouknutí.
  5. Pokud drát dojde a potřebujeme ho nastavit, děláme to tak, že konce nového i se starým spleteme navzájem. Uděláme novou smyčku a zbylé kousky odštípneme.
  6. Když zvládneme základní smyčky, můžeme zkusit vytvářet různé vzory podle výše uvedeného textu.

„Dejte vejce malovaný“ – máte-li zájem o čtyři pokračování povídání o velikonočních kraslicích, jakož i o vejcích, barvách a historických i moderních technikách jejich zdobení, můžete si je přečíst ZDE .