Advent a Velký úklid (2)

Sousedi mají vztek a pěkně po česku nás pomlouvají, že kašleme na tradice a na rodinu. A jiní nám (taky hezky česky) závidí, jak jsme „free“. Nic sice není úžasné, tak jak se zdá, ale pravda je, že adventně vytřeštěný výraz štvanců a na potkání šířené slabomyslné bláboly o tom, jak nestíháme, nějak nemusíme a ani neumíme. Děláme jen to, co je opravdu potřeba, a ještě  jsme si práce rozdělili. Náš úklid postupuje po logických etapách a mezi nimi si necháváme dost času na jiné myšlenky anebo prostě zábavnější věci.

(2011) *** Poté, co jsme minule dali do pořádku samotné podlahy, dnes nás čekají koberce a koberečky jakož i nejrůznější předložky. Klepadla, která byla kdysi nedílnou součástí vybavení každého domu, zmizela a leckde se dokonce tradiční klepání koberců dostalo do rozporu s místními vyhláškami – jak kvůli prašnosti, tak vzhledem k způsobenému hluku.

Rozkaz zní: Odminovat!

kazetový koberecPravidelně neudržovaný koberec svým způsobem představuje záludnou nášlapnou minu, o níž nevíme. Nevybuchne přitom naráz a neutrhne nám nohu, nicméně škody na zdraví může způsobit nevratné. Podobně jako v nejrůznějších nečištěných předložkách se v něm mohou báječně množit roztoči a ti způsobují řadu chorob a také dovedou nastartovat alergie, s nimiž se žije opravdu těžko. Základní obrana před prakticky neviditelnými nepřáteli je přitom snadná – časté luxování.

Flotila Impéria

Přístrojů k vysávání koberců jsou spousty. Vybírat lze z celé flotily značek a typů – od strojů s neuvěřitelným výkonem, jejichž hadici zasouváte do zdi, z vysavačů klasických i vodních, nabízejí se i malé ruční, jež máte na zádech jako tornu nebo přímo na vysávací rouře, až po roboty, kteří každodenní udržovací úklid zvládají sami. Ti připomínají létající talíře a popravdě do našich domovů skutečně přistáli z vesmíru. Robotické vysavače totiž v sobě mají vlastnosti lunochodů či marsochodů, vyhýbají se překážkám a ze schodů nespadnou. Však také vznikly jako vedlejší produkt hvězdných válek a průzkumných expedic: je to další důkaz toho, že peníze vložené do kosmických výzkumných programů mohou být jaksi mimoděk náramně užitečné pro nás, Pozemšťany.

Alois je šikula

S robotnickým vysavačem jsme z počátku moc času neušetřili, protože jsme jen koukali, co dovede, a objevovali v jeho zdánlivě pomateném bloudění místností nezpochybnitelnou logiku elektronické paměti vedoucí stroj tak, aby každé místo bylo vyčištěno ze všech směrů. Na robotech prý rády jezdí kočky. Ta naše ho sleduje velmi ostražitě, ale nekamarádí se. (Ani její nástupce nový kocour.) Rychle jsme začali využívat výhodu, kterou je, že zatímco jsme na nákupu nebo procházce, robot vysmýčí za nás. Z naší zkušenosti i podle odborných testů úklid je dokonalý tam, kde máte hladké podlahy, o něco horší to podle typu může být s koberci. Rohy dokonale neumí, skvěle si ale poradí s chlupy psů a koček. Údržbu, která je minimální a snadná (v podstatě každodenní vysypání a kontrola, zda se nic nenamotalo do kartáčů) nicméně nevynechávejte. Náš mimozemšťan se jmenuje po prapředkovi z otcovy strany a s tím, jak byt „vylojzuje“, jsme spokojeni.

Pach kouře a co na mdlé barvy

Pokud jsme ještě nedokázali porazit kouření, nebo k nám často bafající návštěvy chodí, pach cigaret, který ze záclon a potahů těžko, ale přece jen vyvětráme anebo vypereme, se dokáže do koberců opravdu důkladně zažrat. Osvědčeným prostředkem jsou zde šampony na koberce. Trochu může pomoct roztok octa či citronová tresť či koberec s delším vlasem posypat mletou kávou a pak vyluxovat. Zašlé barvy koberců osvěží posypání jedlou sodou asi na čtvrt hodiny a pak její vysání, a peršany čistily naše prababičky lákem z kyselého zelí, což ovšem bůhví jak nevonělo. Když nasněží, je osvědčené koberce zabalit, naložit na sáňky a odvézt na louku a tam rozvinuté na sněhu z obou stran důkladně vybouchat. O kobercích čištěných na sucho víc najdete ZDE.

Pane vrchní, jeden koberec s ledem!

Možná chcete prožít Vánoce v jiném prostředí a na cestu na Havaj vám zrovna náhodou nezbylo. Pak je třeba přistoupit k náhradnímu řešení a přestavět nábytek. Může se ovšem stát, že na některých místech nám po bývalém umístění těžších kusů zůstanou v koberci vytlačená místa. Nevypadají dobře a přitom ve většině případů na ně stačí prověřený trik: prostě je zkuste vyhladit kostkami ledu, které necháme v místě poškozeného vlasu rozpustit. Po uschnutí koberec vyluxujte. Pokud úklid odhalí, že byly někde na koberci skvrny od vosku, prostě je přežehlíte přes piják nebo aspoň přes noviny.  Tuto radu ovšem spíš uplatníte až po Vánocích. Předložky či koberečky z přírodních materiálů, jako jsou rákos, kokos nebo sisal, drhněte slanou vodou. Oschnout je nechte v chladu – třeba na balkoně.