Azalka (Rhododendrum simsii) patří podobně jako brambořík k chladnomilným pokojovým květinám. Právě s tím může být problém. V obýváku je jí nejlépe mezi dvojitými okny, celkem se jí daří i ve světlé chodbě. V paneláku nám odejde žalostně brzy. Pro poutavé květy umístěná v dekorativním květináči obohatí naši vánoční výzdobu. Azalka je stále zelený, bohatě se větvící keřík s plnokvětým květenstvím barev od bílé přes růžovou po sytě červenou. Fajn je, že kvete šest až osm týdnů a rozvíjí se postupně.
Pozor na jednu věc: Azalka má ráda rozptýlené světlo a přímé sluneční paprsky nesnáší. Pokud máte možnost volby, nejpříznivější jsou pro ni okna namířená na západní nebo severozápadní stranu.
Péče
Pěstování azalky není zcela snadné. Aby dobře prospívala, potřebuje poměrně vlhkou zeminu v květináči a teplotu okolo patnácti stupňů. Teprve když jsou poupata dobře vyvinutá a začínají se otevírat, přeneseme ji do teplejší místnosti. Vzhledem k tomu, že azalka patří do rodu rododendronů, nesnáší vápník. Na to musíme brát ohled jak při zalévání (nejlépe každé ráno měkkou dešťovou vodou), tak i při hnojení. Používáme jednou za čtrnáct dní minerální hnojivo přímo pro azalky. A pokud chcete udělat azalce opravdu dobře, možná vám přijde užitečná informace, že rostlina má, zejména v létě, ráda rosení, .
Letnění v zahradě
Kdo má zahradu, nemusí se bát azalku „pustit ven“. V létě ji umístíme na zastíněné místo na zahradě, terase či balkonu. Pravidelně ji zaléváme a rosíme až do podzimu, kdy zálivku omezíme a přestaneme rosit a hnojit. S odcházejícím létem koncem září květinu přeneseme do bytu a umístíme do chladnější místnosti s teplotou okolo patnácti stupňů. Rostlinu přesadíme do většího květináče do substrátu pro azalky. A prostříháme – tvarujeme větvičky a výhony, které vyrůstají během kvetení, vyštípneme.
Množení
Azalka rozhodně není jednorázovou okrasou bytu. Můžeme ji rozmnožovat od května do srpna stonkovými řízky, které zakořeňujeme v kyselém substrátu pro azalky. Řízky musíme vložit do množárny, nebo je alespoň přikryjeme sklenicí. K tomu, aby dobře zakořenily, potřebují teplotu okolo 25 °C. Pravidelně je zaléváme a rosíme. Po zakořenění azalku zasadíme do malého květináče a dál o ni pečujeme podle výše uvedeného návodu. Za celoroční péči se nám azalka odmění bohatým květenstvím. Někdo si Vánoce bez azalky neumí ani představit, stejně jako jiný bez bramboříku (o něm čtěte ZDE)..