Dialektickou jednotu protikladů v čínské kultuře zastupují principy Jin a Jang, z jejichž polarity pramení životní síla Čchi. Odstředivá Jin je princip ženský, dostředivý Jang mužský. Zároveň ho symbolizují Den, Oheň a Vítr. Protože čínština je velmi poetická, znamená Jang taky „světlé místo“, „jižní svah“ nebo „severní břeh“, případně „sluneční světlo“. A taky – chcete-li – zázvor. Ten totiž podle synů Říše Středu patří právě k principu Jang. Naše zázvorová apatyka je ale víc o praxi než o symbolech.
Zázvor jsme si představili podle jeho magického zařazení. My si o něm ale dnes povíme spíš z praktické stránky. Závorový oddenek (nejedná se, jak se někde mylně píše, o kořen) očistíme nožem a nebo škrabkou kůry, krájíme na kolečka, strouháme a nebo nadrobno sekáme. V léčitelské praxi i v kuchyni také můžeme používat jen jeho vylisovanou šťávu.
Do špajzky místo do lékárny
Vyměnit jedno za druhé by asi nešlo, ale v řadě případů může k „chemické“ medicíně zázvor tvořit zajímavý doplněk a nebo dokonce alternativu. Pokud zdomácní v naší kuchyni, budeme ho navíc mít vždycky po ruce. Takže koho například zebou nohy a je zvyklý hřát si je v lavoru, měl by do teplé vody přidat deci zázvorové šťávy. K tomu může v obraně před nachlazením pít zázvorový čaj: buď zalije půl lžičky mletého zázvoru vařící vodou a nebo do klasického čaje přidá několik plátků zázvoru čerstvého (což je lepší). Sladíme medem a dochutíme citronem a třeba skořicí. Voní to, chutná to a – léčí to. Zázvor je antiseptický, můžete s ním proto potřít odřeniny i řezné rány nebo třeba bodnutí žihadlem. Pokud vás tlačí na prsou, škrábe v krku a nebo bojujete s chřipkou, zkuste cucat a žvýkat kandovaný zázvor, nebo si dejte lžičku vymačkané šťávy smíchanou s medem, což je chuťově hodně radikální, leč zdravotně bezchybné.
Jak probudit ledviny a jiné fígly
Zázvor zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí, takže pomáhá proti nadýmání a všem jeho projevům shora i zdola. A dál – pokud si dáte silný zázvorový čaj tak tři hodiny před cestováním, neměli byste dostat mořskou nemoc, o nevolnostech aviatických či šoférských ani nemluvě. Zázvor tiší svalové a revmatické bolesti, dobrá na masáž je i směs zázvorového a mandlového aleje, která vám vrátí energii a probudí emoce. Nejsou ojedinělé případy, kdy zázvor pomohl cukrovkářům s oteklýma nohama. To se jeho oddenek nastrouhá a smíchá s trochou sádla. Nohu namažeme a lehce zavážeme gázou, obvaz pak měníme dvakrát denně. Otok většinou zmizí stejně, jako nepřirozené fialové zabarvení kůže. Pokud nás zlobí ledviny, je to špatně, protože v těle zastupují výkonný filtr. Aby mohlo uspokojivě fungovat, vyrábí náš organismus spoustu specifických jedů, které musí tělo odfiltrovat a vyloučit. K lepší činnosti můžeme ledviny pobídnout zázvorovým obkladem: buď zázvor nastrouháme a přikládáme rovnou na kůži (drsnější způsob) a nebo ho rozmícháme v horké vodě, a v té pak máčíme ručník, který vyždímaný dáváme na holá záda a po vychladnutí měníme.
Zázvor v kuchyni
Pěstuje se v Indii, Číně a také v Japonsku, na Jamajce a v západní Africe a právě v orientální kuchyni má zázvor významné místo jako ostrá příloha k masu. Vaří se z něj i marmelády nebo čatný. Uplatní se ovšem překvapivě i v řadě našich téměř národních jídel, v polévkách, omáčkách, marinádách, na mase, rybách a drůbeži, v pekařství, cukrářství, v ovocných salátech i při výrobě nápojů. Chuťově se dobře snoubí s citronem, papričkami i česnekem, dvě poslední složky a křen jím můžeme zkusit zcela nahradit – tak se nebojte experimentovat!
Na co dát pozor
Chuť a vůně čerstvého a sušeného zázvoru se významně liší, a pokud recept předepisuje jeden druh, druhý ho zcela jistě nenahradí. Tam, kde to jde, upřednostňujeme zázvor syrový, v němž je tak báječný oheň, jako v ničem jiném!
Zázvorové „přílohy“
Ze zázvoru můžeme udělat pár věcí, které na talíř prostě přidáme. Třeba nakládaný zázvor: to svaříme ocet s cukrem a do roztoku vložíme na plátky nakrájené oddenky. Podusíme a ve sklenici necháme uležet. Doporučuje se například k suši. Ginger chutney (čili zázvorové čatný) uvaříme hrníčkovou metodou ze tří šálků na kostičky pokrájených jablek, šálku octa, šálku cukru, šálku nakrájeného citronu i s kůrou, půl šálku nadrobno posekaného zázvoru a půl šálku hrozinek. Přidáme posekanou malou cibuli, dva rozmačkané stroužky česneku a půl lžičky cayenského pepře. Svaříme ocet, přidáme jablka, všechno ostatní a pak mícháme a vaříme dvacet minut. Pikantní zázvorový med (bez medu) se dá jíst například na topinkách, našli jsme recept na tři a půl litru. Přes dvě kila uvařených nakrájených hrušek umeleme, přidáme jemně nastrouhaných šedesát gramů zázvoru, strouhanou kůru a šťávu ze dvou citronů a s půl druhým kilogramem hnědého cukru vaříme pomalu asi hodinu, dokud směs nezíská jantarovou barvu. Naplníme sběračkou do sklenic, sklenice uzavřeme a necháme obrácené vychladnout. Nebo si ZDE zkuste ťuknout pro recept na zázvor kandovaný.
I proti žízni
Zázvorový sirup vyrobíme tak, že hrneček vody, půl hrnečku cukru a polévkovou lžíci nastrouhaného zázvoru vaříme na mírném ohni asi pět minut. Ředíme ho vodou nebo jím poléváme puding nebo jogurt. Jak vyrobit legendární zázvorový sirup bez vaření píšeme ZDE. Když přidáme do rozvaru citronovou kůru, vznikne nám báječný základ na rychlý nápoj s vodou nebo minerálkou. Rychlou zázvorádu připravíme z hrubě nastrouhaného neloupaného zázvoru. Přidáme čtyři lžíce hnědého cukru, tři citrony a litr nějaké bublinkové vody. Zázvor zasypeme cukrem a oloupanou citronovou kůrou a všechno rozmačkáme. Smícháme s citronovou šťávou a sodovkou. Mezi jednotlivými operacemi necháváme asi deset minut, aby se vůně a chutě dobře rozvinuly. Přes cedník nalijeme do džbánu, kam přidáme i led a něco máty. Našinec jen poněkud nechápe, proč podobným limonádám říkají Angličané zázvorové pivo. Šíleně z našeho pohledu vypadá zázvorový koktejl, který vynalezli v Indonésii. Žloutek, cukr krystal a med utřeme do pěny. Do horkého mléka rozmixujeme zázvor, přecedíme a přidáme k utřenému žloutku. A – je to dobré!
Hledání původních receptur na opravdové zázvorové pivo jsme se dotkli v našich experimentech s kvašením. Výsledky – ne vyloženě zlé, ale rozpačité – najdete ZDE.
Hallo,
v posledním odstavci, recept na „Pikantní zázvorový med“ máte sice hrusky a citron, údaj na mnozství zázvoru ale chybí…muzete prosím doplnit? Jinak díky za perfektní stránky & neobvyklé recepty…
Chyba se vloudila…, ale už je pryč. Moc děkujeme za upozornění. NH