V souvislosti s celkovou modernizací bytu nebo prostě proto, že topení topí málo, případně pohled na starý radiátor nám už připadá nesnesitelný, topné těleso vyměníme. Je to dobré rozhodnutí. Nové radiátory jsou lehčí, hezčí a hlavně výkonnější. Vybírat je typově celkem z čeho, ceny jsou přijatelné a hlavně při základní zkušeností s domácími opravami výměnu zvládneme sami – tedy lépe s ještě párem pomocných rukou. Tak jak vyměnit radiátor?
Nejhorší je, když radiátor netopí, ale protivné je i když to v něm jen škrundá, žbluňká anebo píská. Pokud nevystačíme s odvzdušněním tělesa a v případě etážového topení nebo topení v rodinném domku s novým vyvážením celé soustavy, dojde na výměnu tělesa.
Většinu potřebných věcí máte doma
K výměně, kterou rozvrhneme do osmi kroků, samozřejmě můžeme přikročit po skončení nebo před začátkem topné sezony. Vystačíme v podstatě se základním nářadím. Potřebujeme termostatický ventil, odvzdušňovací ventil (u novějších topných těles je součástí radiátoru, jinak stojí pod dvě stovky), hasák, kbelík, vodováhu, tužku, vrtačku, hmoždinky, klíč, šroubovák, případně malířskou barvu a váleček čz štětku, nebo elektrickou stříkací pistoli. Ta má tu výhodu, že při jejím použití je vyšší úspora nátěrové hmoty.
Jak na to
- Než starý radiátor vyměníme za nový, musíme z topení vypustit vodu. Příslušný ventil najdeme zpravidla na vratném potrubí topného tělesa. Nebo použijeme odvzdušňovač. Příslušný ventil také může být v každém podlaží, a určitě je u topného kotle.
- Hasákem uvolníme horní spoj přívodního potrubí do radiátoru. Léta, která nám sloužil, zanášely spoj vápenné usazeniny, takže uvolnění nemusí být snadné. Pokud jsou matky spoje pochromované, obalíme čelisti hasáku hadrem. Stejně uvolníme i dolní spoj.
- V každém topném tělese vždycky zůstanou asi tak dva litry vody, kterou vylijeme do připraveného kbelíku. Stěna za radiátorem je normálně nedostupná a podle toho vypadá. Očistíme ji a natřeme – stačí běžné prostředky na malování.
- Pro zavěšení nového radiátoru vyznačíme montážní body. Konstrukce tělesa již zohledňuje potřebný spád pro vratný tok horké vody, a my jen hlídáme vodorovnost bodů. Úchyty připevníme hmoždinkami a šrouby.
- Vývoj konstrukce nových radiátorů vede někdy k jejich zmenšení a prakticky vždy k tomu, že jsou lehčí než litinová žebrovaná klasika. Teplou vodu však k topení využívají lépe. I tady se nám při jejich upevňování hodí ještě jeden pár rukou.
- Horní úchyty topného tělesa upravíme seřizovacími šrouby tak, abychom radiátor mohli pomocí vodováhy přesně vyrovnat a následně upevnit. V dalším kroku spojíme nový ventil s topením a přívodem vody.
- Pokud je osový rozměr nového a starého radiátoru (tedy vzdálenost mezi středy trubek na přítoku a vratném toku) stejný, nemusíme měnit trubky. Radiátor prostě připojíme. Výměnu je dobré využít k tomu, že staré kolečko na regulaci teploty (může drhnout nebo mít stržený vint) nahradíme novým, nejlépe termostatickým ventilem.
- Nakonec pustíme do radiátoru vodu. Než se tlak v topném systému vyrovná, otevřeme ventil jen málo. Pak na stejné větvi topení postupně odvzdušníme všechna radiátory až k tomu, který jsme vyměnili. A je to!