Zazimování balkonovek

pelargonie

Zazimování balkonovek a dalších nádobových rostlin, které po celou sezonu zdobily naše okna, balkony a terasy, má smysl jen u některých druhů. Pokud pro to máme podmínky, určitě se vyplatí zazimovat pelargonie, fuchsie, verbeny, durmany, a to ať jsi v truhlíkách, závěsných koších nebo v přenosných nádobách. Obecně platí, že k zazimování jsou vhodné balkonové květiny, jejichž stonky časem dřevnatí.

Přezimování balkonových a nádobových rostlin, jakými jsou například petúnky, surfinky, lobelky a další jednoleté rostliny, smysl nemá. Po sezoně je prostě hodíme na kompost a nanejvýš z nich sklidíme semínka, která můžeme v únoru zkusit vysadit do pěstebních misek.

Vhodné prostory

Vhodné pro přezimování vybraných rostlin jsou dobře větratelné prostory, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 15 °C. Navíc by měly být světlé, vzdušné a suché – o větší a nebo těžko přemístitelné rostliny se musíme postarat přímo na terase a nebo v zahradě. Pokud přeneseme truhlíky a další nádoby z chladného podzimního vzduchu rovnou do místnosti, kterou již vytápíme, rostliny zimu s největší pravděpodobností nepřežijí. Ideální jsou zimní zahrady a vyhřívané skleníky. Když je nemáme, umístíme rostliny k přezimování na světlou chodbu, případně do světlého a suchého sklepa. Sklepy v paneláku jsou většinou nevhodné.

Prohlídka a sestřih

Rostliny k přezimování nejprve pečlivě prohlédneme a vyřadíme všechny, které jsou poškozené, nemocné nebo napadené škůdci. Nejenže by nepřežily, ale navíc by nakazily všechny ostatní. Kontrolu a případné vyřazování provádíme i během zazimování. Důležité je také odstranění uschlých květů a listů, ale i většiny listů čerstvých. Stonky rostlin pak seřežeme na asi 15 centimetrů, nebo až ke zdřevnatělým částem (např. u pelargónií a fuchsií). Rostlina nebude nucena vyživovat velké množství zeleného materiálu, během zazimování si tak odpočine a o to víc v příští sezoně pokvete.

Zálivka

Omezíme zálivku a zaléváme ráno, aby do večera rostliny mohly oschnout. Platí pravidlo: čím chladnější je místnost, a čím méně má rostlina listů, tím menší zálivku vyžaduje. V podstatě stačí jen málo zalévat 1-2 krát za měsíc. Od konce ledna zaléváme častěji a trochu více, a rostliny vystavíme pokud možno intenzivnějšímu světlu a teplu. V březnu rostliny přesadíme do nového substrátu. Také je začneme přihnojovat.