Drobné opravy v koupelně

Z koupelen se stává tam, kde to jde, prostor pro odpočinek. Třeba si na vaně zapálíme vonné svíčky a pustíme si muziku. Jenže to zde musí všechno, tak jak má také fungovat, jinak se tento prostor stává místem nekonečných rozčilování. Mnohdy ovšem stačí opravdu málo.

 

Proto zde budeme dnes pokračovat v drobných opravách. Jsou tu stále ještě věci, které si naši pozornost zaslouží, protože nám ztrpčují život a přitom jsme schopni si s nimi sami poradit. Takže po opravě sprchové hadice a kapajícího kohoutku, oživení spár mezi dlažkami a vyčištění vany dnes ve čtyřech krocích připevníme novou vodovodní baterii a svedeme vítězný boj s vodním kamenem.

Vodovodní baterie

1. Nejprve ke spodní straně armatury přišroubujeme hadice pro přívod studené a teplé vody.

2. Hadice protáhneme otvorem v umyvadle, až baterie dosedne těsně k jeho povrchu.

3. Armaturu připevníme zespodu. Použijeme k tomu podložky a matky, které většinou koupíme spolu s baterií.

4. Nakonec přišroubujeme hadice pro přívod studené a teplé vody k odpovídajícím kohoutům. A je to.

Když něco drhne

Baterii nemusíme hned měnit, někdy stačí zbavit ji toho, co v ní překáží. Lidé jsou různí: někomu víc vadí, že nefunguje jak má, jinému zase to, že stará baterie se neblýská tak zářivě, jak tomu bylo kdysi. S nespokojeností obou však není těžké skoncovat. Stačí k tomu pravidelné čištění vodovodních baterií od vodního kamene. Starý způsob zpravidla účinný, totiž odstranění skvrn octem či na jeho bázi založenými čisticími prostředky s klidným svědomím doporučit nelze. Větší množství kyseliny totiž napadá povrch armatur, který je pak matný. Vhodnější jsou mycí prostředky nebo mýdlový louh. Vzniku usazování vodního kamene na armatuře předejdeme, budeme-li ji pravidelně dosucha utírat.

Ocet ale nezatracujme

Někdy voda z baterie nevytéká rovnoměrně, ale stříká všude kolem. V takovém případě vyšroubujeme provzdušňovač a dáme ho do octové lázně. Většinou to pomůže, vodní kámen se uvolní a není těžké ho z odvzušňovače vypláchnout. Protože výtokové díly většinou mají flexibilní vnitřní vybavení z gumy, na něm lze usazený vodní kámen odstranit snadno. Pokud je ale provzdušňovač poškozen, neprojevíme kutilskou horlivost a raději koupíme nový, ten obyčejný stojí pořád ještě jen pár šupů…

Pěti kroky k čistotě

1. Provzdušňovačem, ať už je součástí baterie nebo jsme ho nasadili dodatečně, šetříme spotřebu vody omezením jejího průtoku.

2. Usazuje se v něm (podobně jako ve sprchových hlavicích) ale vodní kámen: proti němu použijeme kyselinou octovou, kterou na ně necháme působit.

4. Špunty do vany, zátky či mechanické uzávěry pravidelně zbavujeme nečistot a zachycených vlasů, aby mohla voda nerušeně odtékat.

5. Občas je dobré odšroubovat sifon a důkladně ho vyčistit. Obsahuje-li naše voda více vápna, očistíme odtokové části nejprve v octové lázni a teprve potom pak důkladně štětkou.

 

Text a foto NAŠE HOBBY, hl.foto Geberit