Zateplení čili Svět za sklem

Přípravy na odjezd na letní byt představoval pro pratetu náročnou operaci: bydlela ve vyšším patře činžovního domu z přelomu 18. a 19. století s velkými arkýřovými okny, za nimiž se nacházel její parádní pokoj. Svinovala proto své peršany, otoman i křesla pokrývala plátěnými potahy, leštěný nábytek starostlivě oblepovala novinami. Grafické listy autorů zvučných jmen svěšovala ze stěn a ukládala do almary. V zimě seděla prateta v bačkorách, které by jinak neobula, zabalená do plédů. Pokoj s vysokým stropem se dal ledva vytopit. Přesto, že viditelně nikde netáhlo, šla zima od oken. Kamna polykala uhlák za uhlákem jako lokomotiva. Co s tím?

Prateta se nedožila epochy fólií, které v současnosti představují cenově přijatelné a rychlé řešení patálií nejen s „šisováním“ zařízení bytu, ale především s přemírou tepla v létě a naopak jeho únikem v zimě. Obojí nás stojí peníze: byty v panelácích v létě často připomínají saunu, zatímco v zimě velkou plochou starých oken utíká až polovina tepla – a majitelé rodinných domků, kde tepelná ztráta okny a dveřmi v zimě přesahuje „jen“ pětatřicet procent, na tom nejsou o moc líp. Ke kompletní výměně se kvůli nákladům odhodlá ten, komu stará okna definitivně dosloužila, protože tohle radikální řešení je také nejlepší. Fólie představují řešení dílčí nebo východisko tam, kde k novým typovým oknům nepřivolí skrupulosní památkáři.

Neviditelný pomocník

Fólie na okna jsou vyrobené z polyesterových filmů, které se pro dosažení různých barevných odstínů a stupňů zatmavení na sebe laminují. U některých typů barvivo pro zvýšení reflexe nahrazuje nebo doplňuje až pět vrstev kovu, který je na fólii napráškován. To zajišťuje nejvyšší účinnost thermofólie proti pronikání tepla dovnitř i jeho únikům ven. Chrání ji snímatelná krycí vrstva, pod níž je adhezivo, které se při instalaci aktivuje příslušným roztokem, a poté tlakem spojí se skleněným podkladem. Interiérová strana je chráněna vytvrzenou zdvojenou vrstvou odolnou proti poškrábání. Tloušťka fólie není podle typu větší než 0,03 – 0,05 milimetrů.

Ven anebo dovnitř?

Nejrozšířenější protisluneční fólie jsou interiérové, které v létě chrání vnitřní prostor budov tak, že zadržují až 78 % sluneční energie. V zimě snižují tepelné ztráty okenní plochou a zabezpečují pasivní klimatizaci. Dávají se na vnitřní stranu vnějšího okna. Exteriérové fólie se používají zejména na nerozebíratelná dvojskla (diterm): sluneční paprsky dopadají přímo na fólii, odrážejí se bezprostředně a tím je protisluneční ochrana nejúčinnější. Fólie dovede zadržet až čtvrtinu unikajícího tepla. Známý „zabalil“ svůj rodinný domek a naměřil při stejném výkonu topného systému v přízemí teplotu o čtyři stupně a v prvním podlaží o dva stupně vyšší. Letní horko fólií neřeší, protože má klimatizaci. Ta ale běží mnohem méně, takže vlastně šetří na provozu klimatizační jednotky.

Neuvidíte ji, ale o střepy se nepořežete

Okenní tabule (rozumí se, že čistá) propustí 90 procent denního světla. Nové řady fólií více než 75 procent. Vypadá to jako málo, ale v interiéru je rozdíl sotva znát. V jedné firmě museli rozhraní fólií opatřené okenní tabule a prostého skla vyznačit silikonovým tmelem: zákazníci totiž jinak přechod nemohli najít. Další plus je v tom, že i když termoizolační fólie sama o sobě nezvyšuje mechanickou pevnost skla jako speciální bezpečnostní fólie, už tím, že je na něm přilepena pevně, i rozbité sklo udrží pohromadě, což ocení především rodiče mimořádně „hravých“ dětí.

Instalace

Dvojice techniků zalepí okna bytu 3+1 za den. Ale něco musíme udělat my, totiž pořádně před tím uklidit. Statická elektřina rozbalené fólie případný prach totiž přitahuje jako magnet. Okna by samozřejmě měla být precizně umytá. Protože cena fólií v takovém panelákovém bytě se na úsporách zpravidla nejpozději do tří let vrátí zpátky. Přitom záruka bývá podle typu fólie u interiérových fólií deset let, u exteriérových kratší. Trvanlivost fólie je prý prakticky neomezená.

Žádné zvláštní zacházení

Nějaké peníze tohle opatření proti zimě, teplu či sluníčku stálo, prodraží se i na údržbě? Jen co fólie dokonale vyschne (v létě asi za týden) můžeme ji mýt jako jakékoliv okno. Hrubé znečištění dostaneme pryč vodou bez mechanických nečistot a vyleštíme obyčejným klasickými prostředky na okna. Stačí gumová stěrka a měkký hadr. Rozhodně ne prostředky na bázi organických ředidel (toluen, nitroředidla či čpavek), nebo nějaké drátěnky, škrabky a čisticí písek.