Výměna dřezu

Vyměněný kuchyňský dřez s vysokým kohoutkem
Osazený dřez, foto med

Nic naplat – dosloužil… Kuchyňský dřez se časem poškrábe nebo jinak poškodí, a když už jeví výrazné stopy opotřebení či poškození a nedělá parádu, je čas si vyhrnout rukávy. Výměna dřezu je něco, co při průměrné šikovnosti většinou dokážeme zvládnout sami: koupíme dřez nový i s odtokovou sestavou a připravíme si potřebné nářadí.

Při nákupu většinou vybíráme buď dřez z eloxovaného hliníku, který může být tvarově méně stálý, nebo pevnější nerez, jehož vyšší kvalita však odpovídá ceně. Chceme-li stávající dřez měnit za komfortnější – dvojdřez nebo trojřez, jenž má uprostřed malou nádobu na omývání zeleniny, musíme ale počítat s tím, že bude třeba zvětšit otvor v pracovní desce. Součástí nákupu bývá většinou i kompletní sifon a komponenty pro připojení k odpadu vody.

Co potřebujeme

dvoudřez
Kuchyňský dřez, foto archiv

Vedle dřezu s odtokovou sestavou si připravíme silikonový tmel. Z nářadí stranový klíč, šroubovák, důlčík a kladivo, vrtačku a vrták o průměru 10 mm. Chceme-li dřez větší, připravíme si i přímočarou pilku.

Jak postupujeme

Výměna dřezu, foto med
  1. Začneme tím, že uzavřeme přítok vody – většinou rohovým ventilem umístěný pod dřezem a pod dřez postavíme větší kbelík, který zachytí vytékající vodu.
  2. Poté uvolníme převlečnou matku, odmontujeme armaturu a sundáme také odtokovou sestavu upevněnou šrouby.
  3. Na spodní straně dřezu nahmatáme upevňovací spony, uvolníme je a starý dřez z pracovní desky vytáhneme.
  4. Abychom si práci s osazováním nového dřezu usnadnili, nejprve namontujeme a upevníme odtokovou sestavu.
  5. Na pracovní desku v místě starého dřezu položíme šablonu pro nový výřez, která bývá k dřezu přibalena. Pečlivě ji obkreslíme a přímočarou pilou vyřízneme. Při měření nezapomeneme odečíst lem, za který je dřez zavěšen.
  6. Připravíme si nový dřez – u těch modernějších nebudeme většinou potřebovat žádné doplňkové těsnicí přípravky, jako třeba instalační tmel. Zapustíme ho do nového otvoru pracovní desky, osadíme i odtokovou sestavu a znovu upevníme do spony (ale způsob upevnění se podle jednotlivých typů dřezu může lišit).
  7. Dřez utěsníme silikonem a ten uhladíme prstem. Dřív ovšem prst namočíme do Jaru nebo jiného prostředku na mytí nádobí, protože jinak se nám silikon na prst nalepí, a to je sice směšné, ale pro práci poněkud obtížné.

Tip

Kulatý dřez, foto archiv

A když už jsme se pustili do úprav, neměli bychom zůstat jen u  dřezu: kapající klasický kohoutek opravíme snadno. Nebo chceme vyměnit celou baterii? Dobře vypadají a v obsluze jsou nejpohodlnější pákové směšovací baterie, které navíc šetří vodu. Dobře uděláme, když si pořídíme takovou s delší hadicí opatřenou malou sprchou, dobrou například na oplachování nádobí, anebo zeleniny.