Člověk ze známého úsloví zmíněný v nadpisu byl zjevně ve své snaze nám něco dát (či nás o čemsi přesvědčit) velmi úporný. To dokáže otrávit. Ale ještě horší by bylo, pokud by nám chtěl něco vzít. Takových také není málo. Proč ale chodit dveřmi – podle policejních statistik se většina zlodějů projít dveřmi ani nepokouší, zvlášť pokud na nich zmerčí slušnější zámek nebo jiné zajištění. Radši rovnou vlezou oknem. Kdo si zrovna nelibuje v zamřížovaném výhledu, může jim to pořádně ztížit bezpečnostní fólií nebo předokenní roletou.
Mříže představují nejjistější zabezpečení před vniknutím do domu. O nich, ale též elektronických systémech jsme psali ZDE. Pocit jistoty ale zvýší i vícevrstevné nebo tvrzené sklo. Jenže měňte stávající okna za bezpečnostní prosklení, když je to tak drahé! A neobejde se to navíc bez stavebních úprav, takže pokud jste bezpečnostní okna nevsadili při stavbě, je lépe podobné gruntovní řešení použít až při větší rekonstrukci. Nejvhodnější dodatečný způsob zabezpečení skleněných ploch je zřejmě instalovat na ně bezpečnostní fólie.
Chvála fólie
Výhody fólie jsou jasné: je naprosto nenápadná, většinou čirá a při kvalitně provedené instalaci na skle takřka nepostřehnutelná. Kvalitní fólie má houževnatou a časově stabilní lepicí vrstvu, neodtrhává se a nežloutne. Pravda však je, že lepit ji můžeme pouze na sklo minimálně třímilimetrové a nemůžeme ji také instalovat na polykarbonáty či plexiskla. Řečí bezpečnostních expertů fólie zpomalují postup pachatele do bytu, znesnadňují šíření požáru, zamezují prohození cizích předmětů (nejen dlažební kostky, ale dokonce kulky ze střelné zbraně), chrání před účinky tlakové vlny exploze i proti vysypání střepů po rozbití skla.
Bonus navíc
Všichni víme, jak zle může kobercům, čalounění, tapetám, dřevu a interiérovému zařízení vůbec, s výjimkou módní nerez oceli, dělat sluníčko. Fólie zadrží osmadevadesát procent škodlivého UV záření. Povrch fólie se také jen tak něčím nepoškrábe. A myje se zcela běžným způsobem: šampóny, vodou a gumovými stěrkami.
Taková roleta před oknem
Ještě jeden způsob si získává oblibu – předokenní rolety. Většinou je považujeme za pasivní ochranu, protože nemají bezpečnostní certifikát. Nicméně i tato „motorizovaná“ roleta zajišťuje nejen dobrou tepelnou a zvukovou izolaci, ale též významné zabezpečení před vloupáním. Jak předokenní roleta funguje? Je osazená trubkovým pohonem a bezpečnostním závěsem, takže pohodlně a spolehlivě ji lze obsluhovat spínačem. Překonat ji vyžaduje určité technické znalosti, ale i tak to bude zloději trvat a navíc nadělá kravál. A kterýpak zloděj na sebe rád hlukem upozorňuje?
Bezpečnostní roleta
Existují však i předokenní rolety speciálně vyvinuté na vysokou odolnost. Jejich profily jsou obzvláště robustní a vedle hliníku se často uplatňuje ocel. Přídavkem je například také bezpečnostní zámek proti nadzvednutí. Proto mohly být směle certifikované na třetí bezpečnostní třídu pro stupeň utajení tajné – a to by se s vámi pojišťovny musely bavit, i kdybyste bydleli v Chanově. Smysl předokenních rolet je ovšem především stínit interiér, což umí dokonale. Jistota bezpečí když jedete pryč samozřejmě také není k zahození…
Co k bezpečnostnímu roletového systému také patří
Jsou to hliníkové bezpečnostní vodící lišty s obzvláště silnou stěnou, bezpečnostní aretace chránící před postranním vytržením z těchto vodících lišt a mechanické zajištění proti vysunutí roletového pancíře do výšky zvenčí. Dále dvoudílná koncová lišta s ocelovým bezpečnostním čepem a ocelovou vložkou zajišťující dodatečnou ochranu před vytržením a vysunutím. Profily pro bezpečnostní variantu jsou z masivní oceli a ocelové jsou i zesílené ocelové vložky u bočnicích kastlíků.