… a ani v barabizně rodiny Adamsů nevržou tak působivě. Na co rádi koukáme v bedně, nebo zvuky šimrající celkem příjemně naši fantazii na dovolené či o prázdninách, v běžném životě brzy začne lézt na nervy. Takže JENOM vržou dveře? Vrzání ztíží možnost soustředění stejně, jako věčně opakovaná věta vrtající do mozku: „Kdy už s tím konečně něco uděláš?“ Dveře oddělují i spojují, a jenom záleží na tom, zda jsou zavřené, otevřené, kdo chce ven, kdo dovnitř a na které jejich straně vlastně stojíme. Jako s předmětem filozofických mudrování se dveřmi můžeme zabývat dlouze a příjemně, zatímco zcela reálné potíže s nimi nám nesporně ztrpčují život.
(2011) *** Co například dělat když drhnou, vržou, jsou svěšené nebo se vůbec nedají zavřít? Na takové prkotiny nemusíme většinou volat řemeslníka. Když pánbůh dá si s opravou s minimálním úsilím i prostředky poradíme sami.
Když drhnou
Po malování jsme položili novou podlahovou krytinu. Vlastně koberec – byl měkoučký a těšili jsme se, jak krásně po něm budeme chodit bosky. Jinde se něco podobného stalo s novou plovoucí podlahou. Koberec je vyšší, než jsme počítali. Nebo pod lamely plovoucí podlahy jsme dali víc miralonu, abychom utlumili kročejový hluk. A dveře drhnou… Otevírají a zavírají se ztuha, šmirglují podlahu a ničí koberec. Stačilo by přitom pár milimetrů… Kvůli takové lapálii nemusíme dveře hned podřezávat. Koukněme se, zda je nestačí jen vysadit, pořídit si distanční kroužky nebo podložky (jsou v ceně nepatrné), a ty vložit na čep pantu, kterému svým průměrem odpovídají. Jejich síla jsou asi dva milimetry. Zpravidla nám stačí jedna až dvě podložky. Pozor jen na jedno: důležité je, jakou mají dveře nahoře v zárubni vůli – ve většině případů je tam ale na takovou rychlou pomoc místa dost.
Dveře svěšené
Když dveře při zavírání drhnou jedním rohem či částí hrany, budeme je muset vyrovnat, což nepřináší žádný problém u většiny dveří v obložkových zárubních, protože ty mají nastavitelné dveřní kování. Imbusem to provedeme v pantech. Podobně na to půjdeme u obyčejných dveří v paneláku: mají jednoduché šroubovací dveřní panty s jemným stoupáním závitu. Když horní pant mírně vyšroubujeme ven a dolní zase dovnitř, hneme s nimi proti zkřížení. Odborníci tvrdí, že budeme-li všechny panty vyšroubovávat nebo zašroubovávat o STEJNÝ počet otáček, můžeme dveřmi v zárubni hýbat rovnoměrně do stran: dveře, které při dovírání drhnou v celé ploše na straně kliky, prostě přitáhneme ke straně s panty.
Jak se máte, Adamsovi?
A jsme zase zpátky v strašidelném domě: je na čase udělat s dveřmi pořádek. Když chceme odstranit jejich prokleté vrzání, vysadíme je a čep pantu prostě začerníme obyčejnou měkkou tužkou. Jak prosté, milý Watsone… Nebo použijeme nejobyčejnější krém na ruce, případně ten, kdo není vegetarián, najde ve špajzu trochu sádla. Ovšem nejlepší je dát pantům, co jim patří – například silikonový sprej určený přímo na mazání pohyblivých kovových částí. A je to!