Vrtačky a jejich dělení

vrtačka  slouží k vrtání otvorů do dřeva, betonu, omítek, stavebních bloků, cihel, kovu či dalších materiálů.
Vrtačka, foto med

Kdo by neznal vrtačky – slouží k vrtání otvorů do dřeva, betonu, omítek, stavebních bloků, cihel, kovu či dalších materiálů. Proti všem možným druhů vrtáků, svidříků a nebozezů představují neuvěřitelné ulehčení a zrychlení práce. Vrtačky a jejich dělení rozlišujeme podle čtyř základních typů .

Než začneme vrtat, zkontrolujeme, zda pod omítkou není uloženo elektrické, plynové vedení nebo vodovodní potrubí. To zjistíme detektorem kovů. S elektrickými nástroji nepracujeme v mokru.

 Vrtačky dělíme na čtyři základní typy:

Akuvrtačka, foto med
  • Vrtačky akumulátorové  (bezpříklepové, příklepové a akušroubováky). Aumulátorové  vrtačky využívají menší planetovou převodovku. Výhodou je, že nejsme závislí na elektrickém proudu, nevýhodou ale je jejich malá výkonnost.
  • Vrtačky bezpříklepové a příklepové (jednorychlostní a dvourychlostní). V jednorychlostních vrtačkách snižuje velké otáčky elektromotoru pastorek (ozubený převod), zabírající s motorovým ozubeným kolem na vřetenu se sklíčidlem. Dvourychlostní vrtačky jsou univerzálnější a jejich otáčky můžeme korigovat zařazením rychlostních stupňů. Vřetena i převody jsou uloženy ve valivých ložiscích, které mají vlastní mazání a nevyžadují údržbu. Osazení převodové skříně (upínací krk) má jednotný průměr, aby se vrtačky mohly upínat do objímky stojanů a také se k nim daly připojovat různé nástavce.
  • Vrtací kladiva se využívají při bourácích pracích a můžeme jimi bez problémů prorážet i betonové zdivo pro instalaci vodičů a potrubí.
  •  Vrtačky univerzální mají všechny vlastnosti předchozích vrtaček – používají se pro vrtání, příklep i šroubování.

Dále se vrtačky a jejich dělení podle jmenovitého příkonu a velikosti:

  • Velké s upínacím průměrem 16–32 mm o příkonu 750–1200 W hmotnosti 3–10 kg.
  • Střední s upínáním do průměru 13 mm o příkonu 500–750 W hmotnosti 22,5 kg.
  • Malé s upínáním do průměru 6,8 a 10 mm o příkonu 300–400 W a hmotnosti 0,9-1,7 kg.

Vybavení vrtaček

Vrtačku můžeme nastavit na pravý nebo levý chod. Jednotlivé modely jsou vybaveny voličem otáček a točivého momentu. Příklepové vrtačky mají přepínání vrtání/vrtání s příklepem. Existují také dvě různá sklíčidla. Starší a jednodušší typ se utahuje speciální kličkou, kdežto nové typy mají rychloupínací sklíčidlo, které otevřeme otáčením přední části tak, aby se dal vrták nebo bit nasadit. Při zavírání otáčíme na druhou stranu.

Nástavce na vrtačky

Pořídíme-li si správné nástavce, rozšíříme možnosti použití vrtačky. Budeme tak moci brousit, leštit, řezat otvory nebo odstraňovat rez, míchat barvy nebo promíchávat maltu. Ostatně (divte se!) vrtačkou však můžete dokonce pohánět  i vodní čerpadlo!

One thought on “Vrtačky a jejich dělení

Comments are closed.