Věšení závěsů a záclon

Záclony a závěsy obvykle věšíme na konzole s kolejničkami z kovu nebo plastu, nebo na jednoduché či dvojité závěsové tyče, které můžeme koupit v mnoha velikostech i z různých materiálů. Je to totiž tak, že móda nemóda a trendy netrendy, bez tohoto bytového textilu působí na většinu z nás byt nepřirozeně holý a tak trochu smutný. 

Například Holanďané proslulí neláskou k závěsům a záclonám tvrdí, že oni přece nemají co skrývat a jdou tak daleko, že se v tom odvolávají na Bibli a svou protestantskou tradici. Další odpůrci textilu v oknech argumentují poněkud racionálněji, když v záclonách vidí především lapače prachu a alergických pylů. Přemrštěně hygienickému hledisku ovšem příčí chvála závěsů jako ochrany před ve větší míře nebezpečným UV zářením. Ale hlavně – většina z nás se v bytu prostém záclon cítí tak trochu jako naháč v akváriu.

Na co je zavěsíme

Závěsové tyče připevňujeme do speciálně konstruovaných podpěr, které bývají dvě, u větších oken nebo pro mimořádně těžké závěsy až tři i víc. Zvláštní kapitolu tvoří stále populárnější lankové garnýže, o jejichž instalaci ZDE píšeme. Konzole jsou připevněny řadou malých podpěr a na rozdíl od tyčí závěsy na nich zavěšenými můžeme zatahovat po celé jejich šíři bez přerušení. S kolejničkami z umělé hmoty nebo z kovu se snadněji manipuluje.

Zjištění váhy záclon a závěsů

Než se rozhodneme pro koupi záclonové tyče nebo kolejničky, závěsy a záclony zvážíme  a na základě maximální přípustné zátěží uvedené výrobcem se pak rozhodneme. Textilie (o tom, jak se záclony šíjí čtěte ZDE) zvážíme tak, že je vezmeme do náručí, stoupneme si na osobní váhu a poznamenáme si přesnou hmotnost. Pak se zvážíme bez záclon a závěsů a tuto váhu od první odečteme. Výsledek je hmotnost textilií.

Připevnění konzol s kolejničkou

Na stěně načrtneme podle vodováhy rovnoběžnou čáru výšky konzole. Před jejich upevněním přesně změříme a pilkou na kov odřízneme kolejničku. Zbrousíme otřepy na koncích, aby se o ně nepotrhaly záclony. Pro kolejničku nad okenním výklenkem je nejvhodnější výška 5 až 7,5 cm nad okrajem výklenku.

Postup

Tuto vzdálenost naznačíme přímo nad rohem výklenku. Nad značku přiložíme vodováhu a podle ní nakreslíme čáru podél celého okraje a protáhneme ji až za strany výklenku.  K upevnění konzol kolejničky použijeme velmi dlouhé vruty a hmoždinky pro velké zatížení. Máme-li jen lehké záclony nebo závěsy a chceme-li se vyhnout vrtání, můžeme na zeď přilepit laťku a kolejničku k ní přišroubujeme vruty. Na nesoudržné omítce však ani lať držet nebude. Lať lepíme nejlépe tekutými hřebíky i v případě, že nad okenním otvorem je betonový překlad. Na něj bychom potřebovali vrtačku s příklepem, ale ani s tou se do překladu nevrtá zrovna snadno.

Připevňování záclonových tyčí

Abychom mohli závěsy z oken úplně odtáhnout, musíme podpěry pro tyče připevnit dál od okenního výklenku. Podpěr stačí často jen je přišroubovat do hmoždinek, ale pokud jsou závěsy těžké, anebo v případě, že zeď není pevná a drolí se, budeme muset místa upevnění zesílit tak, že do vyvrtaného otvoru vpravíme trochu epoxidového lepidla, anebo použijeme chemické kotvy.

Postup

Začneme opět tím, že si narýsujeme podle vodováhy linku. Vyvrtáme otvory, zasujeme hmoždinky a na stěnu přišroubujeme kovovou úchytku. Na ni poté přišroubujeme podklad podpěry. Na spodní část podpěry navlékneme další díl, který slouží jako očko, jímž protáhneme tyč. Po usazení zajistíme očko šroubem přišroubovaným spodní částí podpěry. Tak postupujeme i v případě druhé podpěry. Poté očky provlékneme tyč. Rozmístíme závěsové kroužky tak, aby byl vždy jeden za podpěrou – to proto, aby oba konce při manipulaci se závěsy zůstaly na místě. Na oba konce tyče nasadíme ozdobné hlavice, které zabraňují sklouznutí závěsu z tyče. Hotovo. Nebylo to vůbec složité, že? Tak vám nádavkem ještě ZDE nabízíme čtení o zase módních háčkovaných  záclonách s  filetovým vzorem.