Vážeme kravatu: uzel Windsor

je to tady: společenská sezona je v plném proudu, nás pozvali na bál a my zápasíme s kravatovým uzlem. Pokud zrovna denně nenosíte manažerskou uniformu, může pro vás představovat byť jen trochu nápaditější zauzlování této pánské mašle pod krkem určitou svízel, protože doba stupidních kravat na gumičce minula. A uzel, který nám zavázal otec či kamarád a který jsme pečlivě na povolené kravatě navlékané přes hlavu úpěnlivě udržovali, vzal časem za své. Co si tedy počít?

Základní uzel jakým se vážou třeba šátky je nejjednodušší, ale také dokonale nudný. Váže se překřížením širšího konce přes užší, obtočením kolem něj a provlečením vzniklého oka zezadu od shora dolů. Pokud ale máme husí krk, potřebujeme ho opticky zkrátit a velkým uzlem odpoutat pozornost od poskakujícího ohryzku. Použijeme vázání pojmenované Windsdor, které patří mezi široké a symetrické uzly – sebevědomé a přitom důvěryhodné. Snad proto se jmenuje po druhém největším dosud obývaném hradu na světě (divte se – po Pražském hradu) a jedné ze tří oficiálních rezidencí britské královské rodiny.

Vážeme královský uzel

Výsledkem by měl být pravidelný trojúhelníkový tvar. Dosáhneme ho oboustranným podvázáním. Díky tomu je sice asi tak třikrát složitější než základní uzel, ale zjevně i desetkrát hezčí.

  1. Kravatu přehodíme kolem krku a překřížíme tak, aby horní širší konec kravaty konec užší přesahoval asi o třicet centimetrů.
  2. Provlékneme širší konec kravaty za užším koncem a zadem skrz oko kravaty.
  3. Podvlékneme široký konec kravaty pod užším koncem a poté okem kravaty. Široký konec kravaty bude z čelního pohledu nebo v zrcadle naruby.
  4. Ten přeložíme příčně přes vznikající uzel a odspodu protáhneme okem kravaty.
  5. Vznikajícím uzlem širší konec protáhneme a oběma rukama uzel jemně srovnáme a dotáhneme nahoru k límci.
  6.  Windsorský uzel si prý jako první uvázal britský král Edward VIII. , který se později pro lásku k rozvedené Američance vzdal trůnu.

Korunu nezískal, a zůstal po něm uzel. No, nevypadá to báječně? Ale ještě slovo k „anglické stopě“. Když už to v půli dvacátého století vypadalo, že průlom do konvenci zahájený americkými beatníky učiní z kravaty především v mladší generaci něco nepatřičného, objevili se čtyři liverpoolští hoši s kytarami a vlasy učesanými na ofinu. Než i Beatles propadli hipíkovské květinové alternativě se vším všudy, vystupovali totiž v několika typech obleků, ale vždy doplněných úzkou hedvábnou šlajfkou. Pokud by šlo výrobu kravat označit za průmyslové odvětví, Beatles ho možná v kritické době (sice s protestní šířkou) zachránili.