Vaříme jed na červotoče

práce červotoče

Také jste na půdě našli zrcadlo v krásném vyřezávaném rámu? Bylo už docela slepé, proto ho tam také někdo odložil. Takové neodráží nejen upíry, ale nikoho a nic – osleplé zrcadlo je prostě mrtvé zrcadlo. Ale rám? Ten by mohl přinést do moderně zařízeného bytu o patro níž starožitnou solidnost a ukázku řemeslného umu dávných řezbářů: prostě krásu. Jenže takové předměty bývají hostiteli dřevokazů – plísní, hub anebo hmyzu. Škůdci se v příhodných podmínkách dokážou rychle množit a hladový červotoč se klidně pustí i do nového nábytku. Jen žádnou histerii! Poradíme si. Už nás trochu poťouchle vidím, jak vaříme jed na červotoče.

(2011) *** Až to ve ztichlém bytě začne v noci záhadně vrzat a vy nebudete vědět, odkud se dřevokazný hmyz vzal, vzpomeňte na ten rám, do něhož jste dali nové zrcadlo. Prohlédli jste ho, než našel čestné místo v parádním pokoji? Neprohlédli. Asanovali jste jeho dřevo před novým použitím? Ne? Tak se nedivte.

Rýpnutí nehtem někdy stačí

červotoč anobium punctatumA přitom bychom na princip předběžné opatrnosti neměli nikdy zapomína. Napadené dřevo totiž často na první pohled může vypadat zcela neporušeně. Mechanická zkouška je jednoduchá, stačí nám na ní špendlík či tenký drátek, někdy jen nehet. Pokud při vrypu zjistíme pod zdánlivě zdravým povrchem poškozené dřevo, musíme předmět izolovat, vysušit a důkladně asanovat.

Jaký prostředek použít

Na trhu je přípravků proti hmyzu (insekticidy) i proti houbám (fungicidy) dost. Jenže většinou dřevo i zabarví a také smrdí – a to často dlouho i po použití. Proti houbám a plísním jsme víceméně odkázáni na nabídku drogerií nebo hobbymarketů, ale asanační prostředek proti škůdcům bez uvedených negativ si můžeme připravit sami, přičemž použijeme to, co zpravidla najdeme ve vlastní kuchyni.

Recept proti červotoči a jeho soukmenovcům

Uvaříme ho v hrnci a roztok, který nám může připadat jako celkem nevinný, bude pro dřevokazy smrtící. Do litru vody nasypeme balíček černého a půl balíčku bílého pepře, patnáct feferonek, šest větších stroužků česneku, hrst pelyňku a hrst kuchyňské soli. Půl litru octa přidáme až za varu. Všechno svaříme a po vychladnutí scedíme. Na dřevo aplikujeme mírně teplé. Tento lektvar nemusíme používat jen na staré věci, preventivně jím můžeme namořit i nové předměty. Zdravotně je zcela nezávadný, a dokud neoschne, páchne sice také – ale pak už ne.

Sušíme a máčíme

rám zrcadlaPři souboji s dřevokazem je vždy třeba dřevo vysušit. Ale zvolna! Předměty nejlépe vyschnou v suché místnosti v průvanu a podložené tak, aby k nim mohl vzduch ze všech stran. Nesušíme na slunci, na kamnech nebo jiném přímém zdroji tepla. A teprve po dokonalém vysušení malé dřevěné předměty do lázně ponoříme, aby roztok pronikl do všech kanálků, které hmyz ve dřevu vytuneloval. Postupným obracením vytěsníme z předmětu veškerý vzduch. Pro dlouhé kusy (například ozdobné lišty z nábytku) využijeme vzlínavost dřeva po letech a namočíme je na dva dny do roztoku a pak obrátíme. Velké předměty je nejlepší máčet ve staré vaně a štětkou roztok nanášet na neponořené části.

Doktoři dřeva

Budete si připadat jako lékaři, když u málo poškozených kousků – ale s identifikovatelnými chodbičkami škůdců – budete do děr vpravovat roztok injekční stříkačkou tak vydatně, dokud nezačne vytékat. Již napuštěné otvory označíme křídou, abychom věděli, kde jsme již zakročili. Takže práce je to docela zábavná, ale hlavně bychom měli mít od nechtěných podnájemníků dřevěných předmětů na dlouhou dobu pokoj.