Sakura – okrasná třešeň

sakura - okrasná třešeň

Na jaře mnohé zahrady a předzahrádky zaplaví růžové květy v celé škále odstínů od relativně sytých po kouřové tóny do fialova. Existují i čistě bílé odrůdy okrasných třešní. Kdo je tento nepřehlédnutelný posel jara? Japonská třešeň . Sakura. Tyto nádherně kvetoucí sakury najdeme i na ulicích, kde vytvářejí celé aleje, nebo v parcích  jako solitéry, které v době květu zcela nepochybně přitáhnou naší pozornost

(2014) *** Ačkoliv původ sakur je v Zemi vycházejícího slunce Japonsku, má mezi našimi dřevinami příbuznou – je jí sice kvetoucí méně okázale, zato však velmi voňavě, naše střemcha (ZDE). I proto se možná sakurám u nás vcelku daří. Pokud se rozhodneme je na zahradě nebo před domem vysadit, budeme mít z čeho vybírat. 

Sakura neboli třešeň pilovitá (Prunus serrulanta)

Vázovitý tvar koruny  má tisíce květů v odstínech buď světle, nebo sytě růžové s purpurovými kalíšky a žlutými tyčinkami. Některé kultivary mají květy čistě bílé. Kmen dorůstá šesti až osmimetrové výšky a patří tedy mezi menší stromy.  Sakury rostou středně rychle, hustě a dobře se větví, aniž bychom je museli stříhat. Plné květy jsou po dvou až pěti ve svazečcích, větve řídce rozvětvené mají opadavé  listy, které jsou při rašení nahnědlé, později leskle zelené, které se na podzim  barví do oranžova. Většinou nás oslní květy sakur natolik, že přehlédneme jejich nevzhledný tvar stromu, které mnohé druhy mají.

Druhy a kultivary

K  nejznámějším sakurám patří kultivar Kanzan, vypěstovaný v Japonsku. Strom dorůstá až 15 metrů. Jeho větve směřují šikmo vzhůru, koruna je obráceně kuželovitá. Listy jsou vejčité, podlouhle zašpičatělé a až 14 cm dlouhé, v mládí mají bronzovou barvu. Plody netvoří. Kultivar Kiku-Shidare-Zakura s plnými růžovými i bílými květy je plně mrazuvzdorný do více než -25 °C. Bronzové listy se vybarvují do sytě zelené. Strom přibližně dorůstá do výšky i šířky 3 metrů. Kultivar Shirotae má velké, sněhově bílé květy silně voní. Dřevina snáší jakoukoli dobře odvodněnou půdu, přednost dává mírně kyselé a vlhké. Strom dorůstá výšky od 3 do 5 metrů. Do rodu Prunus patří i bělokvětá planá Třešeň ptačí (P. avium)., která má široké použití v zahradní i parkové architektuře. Do menších zahrad je vhodná Střemcha hroznová  (P. padus) na rozdíl od vysokého stromu Střemchy pozdní, který utiskuje okolní dřeviny. Dále Višeň chloupkatá (P. subhirtella) a keř Mandloň trojlaločná (P. Triloba), která se pěstuje také v přenosných nádobách. Tento keř je štěpovaný v metrové výšce, takže vytváří malý stromek. Jestliže zanedbáme řez, stromek ztrácí tvar a málo kvete.

Pěstování

Protože se jedná o vápnomilnou dřevinu, bude jí vyhovovat spíš zásaditá půda. Okolní zem musí být dostatečně propustná, aby se v kořenech nezdržovala voda. Je to absurdní, ale nejlépe se v Japonsku sakurám dařilo tam, kde je zasadili do válečných rozvalin a v zemi byly cihly a zbytky zdiva. V těžké půdě se dusí a nemůže růst. Není divu, žádná třešeň dobře neporoste sázv jílovité půdě, i sakury mají rády tu hlinitopísčitou a propustnou. Vyhloubíme proto na světlém místě jámu větší a na dno dáme nějakou drenáž, stačí vrstva kamínků. Protože sakura snadno „nastydne“, při převozu bychom měli kořenový bal chránit. Při přesazování (jen v případě nutnosti) ji zkraťte kořeny asi o třetinu a nechte ji půl dne někde ve stínu ve vodě. I po vysazení je potřeba ji zalít. Ovšem naše sakury jsou často roubované na kmínek ptáčnice nebo mahalebky obecné, takže bývají vůči suchu odolnější. Výhony pod roubem musíme bezpodmínečně odstraňovat, aby nám stromek nezplaněl. Ideální výsadba je v říjnu, o něco méně zjara, kontejnerované stromky ovšem můžeme sázet kdykoliv. Při výsadbě počítáme s tím, že se sakura rozroste do větších rozměrů. Nejlépe se sakurám daří v polostínu nebo ve stínu domu. Snesou i městské znečištěné ovzduší. U všech druhů rodu Prunus musíme odstraňovat výhony, které rostou z podnože, tzv. vlky. Okrasné třešně se výborně hodí do japonské zahrady, nebo ji vysazujeme jako solitéru v libovolném druhu okrasných zahrad. Vynikají před tmavými jehličnany i jako dominanta uprostřed udržovaného trávníku. Další povídání o sakurách a řadu praktických rad najdete  na NH také ZDE.

9 thoughts on “Sakura – okrasná třešeň

  1. Také zdravíme, za pár dní bude další díl, kde se dozvíte víc.
    NH

  2. Dobry den,
    mam dotaz tez ke srihani.
    Presneji, mam pocit, ze na me Sakure ( loni na jare zasasene ) rostou nove odnoze ( vetve ), ale jsou jine, nestáčí se dolu, nybrz rostou vzprimene a prijde mi, ze to jsou odnoze plane. Je nutne tyto odstranit? Jiz loni v lete jsem jednu odstranila, ale ze stejneho mista vyrostly 2 dalsi, shodne.
    Prosim poradte. Nyni v dobe, kdy ma zacit kvest mam pocit, ze ani na zminenych vyhonech neni takove mnozstvi pupenu, jako na ostatnich vetvich.
    Dekuji predem
    L. Pavelkova

  3. Člověku je to líto, ale odnože bychom nemilosrdně odstranili.Sakury bývají roubované na ptáčnice a nebo mahalebky, které jsou v našich podmínkách mnohem životnější. Když to neuděláte, strom jejich výhonům odevzdá všechny živiny a ušlechtilý roub – sakura – uschne. Místo roubu bývá rozeznatelné jako zesílení kmene a všechno POD tímto roubem by mělo jít pryč.

  4. Dobry den chtela bych vedet v jake teplote se chovaji sakuri

  5. Obecně to lze v našich podmínkách se sakurami zkoušet všude s výjimkou nejvyšších horských poloh, ovšem je dobré strom chránit před chladným větrem. Z toho vyplývá, že nejlépe je jim u jižních nasluněných zdí nebo v kryt=ém jihozápadním koutu.

  6. Dobrý den, pod okrasnou třešní se před 3 lety objevily 2 odnože. Zajímá mě, jestli budou v budoucnu kvést, když je přesadím? Díky

  7. Dobrý den, máme sakuru a začala nám kvést růžově pouze na nižších větvích a horní, větší část kvete bíle a květy vypadají jako třešeň. Co se stalo, prosím, že není celý storm do růžova a má jiné květy. Děkuji

  8. Dobrý den,

    prosím o radu – mám doma semínka SAKURY (BONSAI). Kdy a jak zasadit? Předem moc děkuji.

    Kratochvílová

Comments are closed.