Poinsettia neboli pryšec nádherný bývá nazýván i Vánoční růží nebo Betlémskou hvězdou a pochází z Mexika. Pověst praví, že krvavě červenou barvu získala z krve, která prýštila ze zlomeného srdce aztécké královny. Ať tak nebo tak, v mnoha zemích se stala od padesátých let minulého století neodmyslitelnou součástí Vánoc. Vedle notoricky známé červené narůstá obliba i jiných barevných variet – lososově růžových, oranžových, bezmála fialových, žlutých a bílých vánočních hvězd.
(2010) *** To, co mnozí považují za květ (ať již červený, nebo jinak barevný) jsou ve skutečnosti zabarvené listeny. Samotného květu si vlastně ani pořádně nevšimneme. Tvoří ho malé a drobné žluté tyčinky a jsou většinou schované v listenech.
Jak vánoční hvězdu vybrat
Poinsettie se objevují zpravidla koncem listopadu a koupíme je nejen ve všech zahradnických centrech a obchodech, ale často i v supermarketech nebo ve venkovních tržnicích. Rostlinu pečlivě prohlédneme, neboť její dobrý stav je základním předpokladem pro zdárné pěstování. Vyhýbáme se nezdravě vypadajícím jedincům ze slev. Květina by měla být hustě olistěná s nepoškozenými listy a s ještě nerozvinutými květy (žlutými tyčinkami). Hvězdu nabízenou ve venkovních stáncích, nebo umístěnou přede dveřmi obchodu raději nekupujeme, je totiž nesmírně citlivá na průvan a hrozí, že shodí listy někdy ještě dřív, nežli ji doneseme domů. Je-li chladné počasí, necháme si květinu zabalit do několika vrstev papíru, aby neomrzla.
Krásná – ale jedovatá!
Sice by asi nikoho nezabila, ale je dobré zohlednit, že vánoční hvězda je do určité míry toxická. Mléčná šťáva, kterou roní, může vyvolat alergickou reakci a dostane-li se do kontaktu s očima, může nám poškodit zrak. Při práci s ní jsme proto opatrní a raději si navlékáme ochranné rukavice. Střežíme před ní malé děti i domácí zvířata.
Jak o ni pečovat
Po přinesení domů rostlinu nejlépe umístíme na světlé místo, kam ale nedopadá přímé sluneční světlo, ani není průvan. Ideální teplota, ve které se květině dobře daří, se pohybuje mezi 15 – 22 °C. Pokud květinu vkládáme do ozdobného obalu, měl by mít minimálně o centimetr větší průměr, aby ke kořenům mohl vzduch. Zaléváme pravidelně asi dvakrát týdně. Vodu necháváme odstát, anebo lépe, je-li to v našich možnostech, používáme vodu dešťovou. Během kvetení můžeme i rosit. Ale pozor – rostlina spíše snese sucho než přemokření. Na to reaguje žloutnutím listů, zahníváním kořenů a následným úhynem.
Po odkvětu
- Poinsettii většinou po odkvětu ke konci vánočních svátků likvidujeme, neboť její celoroční pěstování je poněkud náročné. Chceme-li se o to přesto pokusit, postupujeme následně:
- * Jakmile listeny i květenství opadají, omezíme zálivku a rostlinu přesuneme do chladnější (asi 16 °C) světlé místnosti. Občas mírně zalijeme, aby substrát zcela neproschl. Vegetační klid trvá do konce dubna a během této doby opadá i část listů.
- * Začátkem května květinu přesadíme, přičemž odstraníme odumřelé části kořenů. Po přesazení do substrátu z kvalitní zeminy s příměsí rašeliny i písku či perlitu zkrátíme větvičky o třetinu, asi centimetr nad očky. Jakmile obrazí, vybereme asi pět nejsilnějších výhonů a ostatní odstřihneme. V této době také přihnojujeme vícesložkovým hnojivem a substrát udržujeme stále mírně vlhký.
- * V létě můžeme vánoční hvězdu umístit do zahrady, kde ji ale chráníme před slunečním úpalem. Na podzim ji pak přeneseme do místnosti s pokojovou teplotou.
- * Poinsettie kvete jen za krátkého dne, což znamená, že ji musíme uměle vytvořit odpovídající délku tmy, která by měla trvat od 17,00 hodin odpoledne do rána do 8,00 hodin. V té době by rostlinu nemělo osvětlovat žádné světlo, ani z ulice. Vzhledem k tomu, že kvůli kytce nebudeme chodit spát se slepicemi, budeme ji muset zatemňovat. A to buď kartónovým kornoutem, nebo větší nádobou, kterou květináč s květinou přikryjeme.
- * Pokud se listeny koncem listopadu zbarví do ohnivě červené (nebo odpovídající vyšlechtěné barvě), byla naše celoroční péče úspěšná.
JE ZAČÁTEK KVĚTNA,A VÁNOČNÍ HVĚZDA MNĚ BĚHEM TÝDNE ZAČALA OPADÁVAT,CO S NÍ.