Pour Féliciter aneb Pražené mandle

Aby nový rok nebyl horší, než ten odcházející…

Věříme, že se vám Vánoce povedly. I my měli prázdniny (nebo dovolenou – jak je komu libo) a dneškem se s Našimi hobby vracíme. Ať se vám i  letos tady líbí.  Budeme přinášet nové věci a staré stránky opět postupně aktualizovat, protože v každém oboru je spousta novinek  a občas se něco nového naučíme nebo objevíme věc, postup, místo, příběh nebo recept, o kterém doufáme,  že vás může zajímat a nebo inspirovat. A samozřejmě děkujeme za dosavadní přízeň. Je fajn vědět, že co děláte, má smysl.

(2015) *** Dnes nabízíme recept, který se hodí jak na Silvestra, tak na Nový rok. Ale vlastně kdykoliv k vínu, pivu nebo jenom tak: doma pražené solené mandle a také jejich sladkou variantu.

Zobejme mandle (ale jde to i s lískovými oříšky)

Do vroucí vody vhodíme mandle a asi minutu je povaříme, pak je scedíme a necháme vychladnout. Tak je zcela snadno sloupneme. Dobré je je podélně rozříznout. Další postup hodně připomíná pražení dýňových semínek (ZDE). Na pánvi rozpálíme asi centimetr oleje, ale kdo má friťák, tomu se mandle lépe podaří. Nasypeme je do rozehřátého tuku a pražíme, dokud nezrůžoví, což trvá asi dvě minuty. Celou dobu v pánvi mícháme.

Cedníkem je vyjmeme, v misce promícháme se lžičkou soli, přesypeme na papírový ubrousek a tak zbavíme přebytečného oleje. Kdybychom je nesnědli hned – což by byla věc nevídaná – vydržely by nám asi měsíc. Lískové oříšky samozřejmě nevaříme. Kdo nemá cukrovku a rád si dělá „bene“, může nasypat do půl deci vody dvacet deka neloupaných mandlí a deset deka krystalového cukru. Mandle vaříme opět za stálého míchání asi pět minut. V poločase obsah rendlíku lehce zaprášíme mletou skořicí. Když se voda odpaří, přidáme ještě oříšek másla. Cukr necháme zkaramelizovat. Všechno mícháme i po odstavení z ohně, jinak se mandle (respektive lískové oříšky či buráky) slepí.

Do dalšího roku

Víme všichni, jak to s předsevzetími většinou dopadá. Nicméně předsevzetí jsou pěkná věc, znamenají, že chcete něco změnit. Hlavně ale buďte slušní k ostatním, třeba se vám to vrátí. Když to prakticky zkusíme všichni, tak  nám všem bude trochu líp.

Změna je možná. Není k ničemu si to dělat horší. Prostě se mějte se rádi!