Spoje na pokos s kolíky a délkové spoje

Klasické čepy můžeme nahradit jednoduššími kolíky, ale neměli bychom se divit, že takové spoje na pokos s kolíky až tolik nevydrží. Hodí se na rámečky malé a střední velikosti, u větších…, no, zrovna nedoporučujeme. Ale i tak je dobré zapamatovat si: kolíčky, které na spoje používáme, musí být z dřeva tvrdšího, než je dřevo, které mají držet pohromadě! Délkové spoje např. prodlouží prkno.

 1. Na materiálu vyznačíme příložníkem a tužkou spoj na pokos.
 2. Řezat budeme pilou ocaskou nebo stojanovou kotoučovou zkracovací pilou.
 3. Středním smirkem odstraníme třísky. První kus upevníme do vozíku hoblice, druhý použijeme jako pomůcku k jeho zarovnání.
 4. Středem horní strany vedeme čáru. Tu rozdělíme na třetiny tam, kde budou středy otvorů pro kolíčky. Dvojici otvorů o průměru kolíčků vyvrtáváme kolmo do hloubky 15 mm.
 5. Pro přesné umístění otvorů na druhý kus vsuneme do vyvrtaných otvorů kolíčky a oba kusy k sobě přitlačíme. Tak označíme místa, která vyvrtáme.
 6. Sesadíme nanečisto: pokud je všechno v pořádku, kolíčky vyjmeme, natřeme lepidlem , zasuneme do otvorů, natřeme i styčnou plochu a vyčnívající části kolíků. Spojíme ve svěráku s druhým dílem.
 7. Výrobně snazší, ale méně odolné vůči tlaku a kroucení jsou rohový kolíkový spoj na tupo. Díky poloze jednotlivých kusů dřeva odolává středový kolíkový spoj na tupo lépe silám snažícím se dřevo ohnout nebo rozlomit.

Délkové spoje dřeva

K čemu jsou dobré? Vyplývá to už jejich jména: spojují kusy v podélném směru (prostě jimi materiál „natáhneme“. To se nám může hodit třeba při stavbě verandy či krovu, kdy potřebujeme právě rovné dlouhé kusy.

Spoj na čep a rozpor

 1. Na vlysu vyznačíme základnu spoje – vzdálenost od konce hranolu odpovídá tloušťce kusu, čímž vymezíme místo spoje.
 2. Podle úhelníku rejskem vyznačíme rovnoběžky na přilehlých stranách. Šablonu nastavíme pro velikost čepu 15 x 15 mm.
 3. Čepovkou provedeme horizontálně řez jenž vymezí, které dřevo poté, co po upevníme kus do hoblice, svislým řezem odstraníme.
 4. Kam se nedostaneme pilou, odsekáme dřevo dláty s rozdílnými šířkami ostří, občas budeme muset zapáčit, dlouhé třísky odsekneme a nakonec plochu spoje vyhladíme.
 5. Podle hotového čepu vyznačíme, kde na druhém kusu dřeva bude rozpor. Konce přiložíme k sobě, přeneseme na ně příslušné rozměry a vyřízneme rozpor.
 6. Odstraníme přebytečné dřevo (asi nejobtížnější fáze práce), všechny styčné plochy velkým štětcem natřeme lepidlem, díly slepíme a ve svěrkách necháme zaschnout.

co jsou šířkové spoje

rohové a středové spoje

spoje na čep

na pokos s kolíky a délkové spoje

délkové spoje a spoje s neprůběžnými čepy

složit a rozložit

One thought on “Spoje na pokos s kolíky a délkové spoje

 1. dobrý den,
  co je to za bludy, že kolíkové spoje jsou vhodné akorát tak na malé rámečky a na větší už ne…?
  Věžte, že kolíkový spoj se zcela běžně používal/používá jako konstrukční spoj u různých skříněk a je to pořád čistá truhlařina, narozdíl od různých vinklíků a vrutů…
  Docela kvalitní socialistický nábytek z 60. let K100 (laťovka dýhovaná přírodní dýhou) býval spojen kolíkem osmičkou a ten nábytek vydržel opravdu hodně (třeba trojí stěhování).

Comments are closed.