Takové to domácí smaltování

Technika zdobení smaltem je stará bezmála jako svět, protože na našem území ji prý používali už Keltové. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud se touto technikou zdobí povrch kovu, jedná se o smalt (což je slovo původu italského), když ale takto zkrášlujeme třeba keramiku, jedná se o email (z francouzštiny). Ozdobený předmět projde tepelnou úpravou a jeho povrch pokryje glazura, jakoby skleněná vrstva. Přestože se tzv. klasické smalty vypalovaly žárem kolem osmi set stupňů, na nové barvy vystačíme s plotnou sporáku anebo normální troubou – bude to prostě takové naše malé domácí smaltování.

Ať už si přejete něco, co druhá nemá pro sebe, anebo chcete darovat opravdový originál, zažijete dobrodružství se staronovou výtvarnou technikou… a ani to nemusí moc stát. Samozřejmě – pokud si smaltování oblíbíte, ve výtvarných potřebách najdete poměrně slušný sortiment nejen barev, ale i různých udělátek i za víc peněz, s nimiž vám půjde tvorba snáz.

Jaké koupit barvy

V řečených krámech si vybereme smaltovací barvy, které se prodávají jako práškové (někde jim také říkají tavící pudry), a to jak v podobě základní, tak transparentní. Práškový pigment nabízí hned několik výrobců, nejčastěji se asi setkáme s těmi z Efcoloru, Karomailu a Artemiss. Hmotami lze zdobit kov, sklo, porcelán a keramiku, ale třeba i – a to je hodně zajímavé, zkusit je na kameny!

Začněte s málem

Barvy se dají vrstvit, strukturovat rytím a znovu vypalovat či spíš zapékat, protože budete používat teplotu málo nad sto padesát stupňů – a na tu vám ani smaltovací, ani keramické pícky netřeba. Pro začátek, než zjistíte, zda vás to opravdu baví tak, že chcete větší peníze opravdu vydat, kupte dvě barvy. S nimi lze dost kouzlit a míchat prášky v různém poměru. Ostatně méně bývá více a byzantská či americká strakatost nám není vesměs vlastní… Balení smaltovacího prášku vystačí asi tak na šest až sedm šperků, jejichž základ vytvořte z měděného plechu. Tvar lze prostě silnějšími nůžkami vystřihnout, ale za pár korun jsou k mání už hotové výseky – siluety zvířátek, obligátních srdíček, listy i několik elegantních geometrických tvarů.

Zbarvení plotny by nejspíš bylo nevratné

Měď představuje klasiku, ale v podstatě můžete pro výrobu šperků, dekoračních spon či náušnic použít plíšky a tvary z jakéhokoliv kovu. Ještě si připravte drátek 0,3 milimetrů, špejli, štěteček, kleštičky a případně obojkový drát – skutečně se tak ta věc k zavěšení šperku na krk jmenuje! Do trouby na rošt dejte podložku – může jít o hustší drátěné pletivo, na sporák třeba starou vyřazenou pánev, protože smaltem potřísněnou plotýnku by asi už neočistil nikdo.

…a začíná takové to domácí smaltování…

  1. Na měděný plíšek s předvrtanou dírkou (to nezapomeňte, při dodatečné snaze ji vyvrtat by smalt popraskal a možná odprýskal) naneste kam chcete suchým štětečkem smaltovací prášek. Nebo vytvořte jednolitý základ tak, že plochu opatrně posypete přes hustý cedník. K témuž účelu lze ve výtvarných potřebách koupit šikovné sítko.
  2. Druhou barvou štětečkem pokrýváme v různé síle jen určitá místa plíšku. Podobně jako při draní peří přitom nefuníme. Plíšek opatrně přeneseme na mírně zahřátou plotýnku nebo do trouby a teplotu zvýšíme až k dvěma stovkám. Smalt se začne během pár vteřin roztékat.
  3. Pokud se vám neklepou ruce, můžete teď opatrně plíšek s rozteklým smaltem sundat z plotýnky a špejlí v něm nakreslit linie nebo do roztaveného smaltu vsadit kousky skla, flitrů či tvarovaného drátku. Pokračujte v zahřívání, jakmile se linky slijí v hladkou plochu, barvy se v těch místech prolnou.
  4. A jsme ve finále. Šperk nechte vystydnout. Jen doufáme, že se vám připravený otvor emailem nezalil. Vložte do něj bižuterní spojovací kroužek k zavěšení té vlastníma rukama stvořené pozoruhodné tretky  na obojkový drát. Povedlo se? Tak to máme opravdu radost!