Stínění oken – ušijeme si rakouskou roletu

Kdo nemá alespoň žaluzie a má okna na východ, si v horkém létě pravděpodobně moc zrána nepospí, a kdo má okna na západ zase udělá nejlépe, když odpoledne zmizí do sklípku a vyjde až potmě. To „seveřanům“ a „jižanům“ bude nejspíš o pár stupňů líp, ale i pro ně bude odpověď na otázku, jak teplotu interiéru snížit či okna vhodně zastínit, důležitá. Mohou na to jít celkem lacino i opravdu s rozběhem – co se výše vydání týče.

(2011) *** Ne všude se hodí klimatizace (ZDE), ne každý si ji může koupit a jsou i lidé, kteří ji prostě bytostně nesnášejí. Podobně se mezi námi najdou i zapřísáhlí nepřátelé závěsů (ZDE) coby údajných lapačů prachu. Co zkusit variantu léta osvědčenou, jen v trochu jiném, než tradičním kabátě? Představuje ji roleta.

Sousloví „ušité na míru“ tady platí

Nemáme na mysli pouze a jen tradiční na válec s pružinou navinutý pruh plátna. Rolet je fůra druhů, takže typově si vybrat může každý. Co je ale hlavní – zhotovit si roletu dokážeme docela sami na míru vlastních potřeb i vkusu a nejsme tak odkázáni na diktát trhu. Ale i tam se dají popravdě vybrat celkem originální kousky občas i za lidskou cenu. Pro koho představuje vylepšování domova svérázné hobby, vytvoří vlastní rolety tak, aby ladily s ostatním zařízením místnosti. Rada:  složitěji tvarované rolety vypadají lépe, jsou-li z jednobarevné tkaniny, zatímco jednodušší druhy mohou použitím pestrých vzorů získat. (Nic ovšem neplatí absolutně.)

Klasická roleta

  • Stavebnicovou sadu pro zhotovení rolet můžeme už koupit a k ní pak jen vybereme barevně a vzorově odpovídající látku. Jestliže roletu právě neužíváme, je látka na válci navinuta a světlo a vzduch mohou do místnosti volně proudit. Čep obdélníkového průřezu, který je na jednom konci rolety, se zasune do příchytky se štěrbinou. Na druhém konci je (kromě zakotvení šroubovité pružiny) uchycen čep kruhového průřezu, který zapadne do druhé příchytky. Při instalaci nejprve přišroubujeme na místo jednu příchytku, pak do ní zasuneme příslušný konec rolety, podle vodováhy ji vyrovnáme a přišroubujeme druhou příchytku.
  • Rolety připevníme buď dovnitř, nebo vně okenních výklenků. Je-li výklenek hluboký, umístíme záclonu do něj, blízko oknu. Změříme šířku výklenku a ubereme 1,5 cm na straně, na níž bude uložen kruhový čep. Obě příchytky rolety upevníme asi 3 cm od horní plochy výklenku tak, aby měl plně navinutý válec rolety dostatek prostoru. Změříme vzdálenost od navíjecího válce ke dnu výklenku a přidáme nahoře i dole asi 7,5 cm.
  • Upevňujeme-li roletu vně okenního výklenku, rozhodneme, o kolik má látka na každé straně přesahovat, a změříme celkovou šířku. U oken bez výklenku musejí být příchytky připevněny na podpěře nad oknem. Pro roletu můžeme také zhotovit čelní kryt v příbuzné nebo kontrastní barvě.

Římská roleta

Římské rolety jsou podobné záclonám, ale mají navíc všité svislé šňůrky, s jejichž pomocí jsou při vytahování skládány do několika rovnoměrně rozložených hlubokých záhybů. Mohou být podšity, nebo nemusejí, použijeme-li rovnoměrně tkanou látku. Římské rolety vypadají nejlépe v solidních barvách nebo s jednoduchými geometrickými vzory, sledujícími linie tkaní. Můžeme je doplnit vhodným lemováním.

Rakouská roleta

Safra – podvědomě jsem málem napsal Ruská ruleta. Rakouská roleta je ale sázka na jistotu. Dýchne z nich na nás něco ze zašlé slávy habsburského mocnářství. Ušity jsou z hedvábí nebo potištěného kašmíru. Jsou to také jakési spouštěcí záclony, nahoře nařasené podobně jako závěsy a můžeme (ale nemusíme) je podšít.

  1. Na okno upevníme konzolu a změříme rozměry okna. Pro záclonu potřebujeme kus látky o šíři rovné dvojnásobku šířky okna, na délce přidáme ke změřené vzdálenosti 45 cm na dolní a horní záložku. Zalemujeme postranní okraje záclony a na rubovou stranu přišijeme ve svislém směru nařasovací stužky s očky (smyčkami). Vnější dvě řady by měly být asi 10 cm od zalemovaných okrajů, vnitřní by měly být v odstupech asi 30 cm. Chceme-li ukončit spodní část zvlněným ozdobným okrajem, ustřihneme asi 16 cm široký pruh tkaniny v délce dvojnásobku šířky záclony. Olemujeme dolní okraj a podél horního okraje látku zadrhneme dvěma řadami stehů.
  2. Zdrhneme rovnoměrně okraj látky, pak ji sešpendlíme, nastehujeme a prošijeme.
  3.  Horní okraj rakouské rolety upravíme podobně jako u záclony, připevníme k ní zdrhovací stužku a pověsíme ji. K horní části okna – do výšky, v níž končí svislé vytahovací stužky se smyčkami – upevníme šroub s očkem. Ustřihneme šňůry – jednu pro každou stužku. Jejich délka má být dvojnásobkem délky rolety s přídavkem jedné její šířky.
  4. Přivážeme konec šňůrky k nejnižší smyčce a v každé ze svislých řad. V jednotlivých řadách protáhneme všechny šňůrky společně podél závěsné konzoly do šroubku s očkem – budou pak viset dolů na jedné straně okna. Zarovnáme je a svážeme jejich konce dohromady.