Natírání radiátorů

Oprýskané, zažloutlé radiátory, ve spojích žeber mírně prorezlé, rozhodně nedělají našemu bytu dobrou vizitku. Snažíme se je ukrýt za závěsem nebo nábytkem, aby v jinak příjemně vyhlížejícím interiéru zbytečně nebily do očí, čímž se ale poněkud ochuzujeme o teplo. Přitom stačí trochu barvy. Dobře zvoleným nátěrem nejenže radiátorům vrátíme pěkný vzhled, ale zároveň prodloužíme jejich životnost. Záleží jen na nás, chceme-li barvami přítomnost radiátorů v místnosti potlačit, nebo naopak z nich učinit v interiéru zajímavý výtvarný prvek.

(2011) *** Má-li natřený radiátor vypadat dobře, nemůžeme ho natírat jakoukoli barvou. Povrch musí odolávat různě vysokým teplotám, barva nesmí odprýskávat. Poohlédneme se po speciálním nátěru na radiátory.

Reklamní sdělení: Konzultujte výběr barvy s odborníky z Důmbarev.cz

Jak na to

Na  vlastní natírání  se  správně připravíme, čili:

  • kovový povrch zbavíme rzi – nejlépe to půjde brusným papírem č. 220.
  • dobře ho odmastíme, protože jedině tak docílíme dokonalé přilnavosti barvy a tím i její dlouhé životnosti. Voda s odmašťujícím prostředkem na nádobí zcela postačí. Následně radiátor opláchneme čistou vodou.
  • pokud starý nátěr odprýskává a je nesoudržný, musíme ho zcela odstranit. Nejsnáze to půjde chemickým odstraňovačem starých nátěrů nebo horkovzdušnou pistolí a špachtlí,
  • pro zvýšení životnosti povrch natřeme jednou až dvěma vrstvami barvy. Řídíme se příbalovým letákem, s každou nátěrovou hmotou se pracuje trochu jinak. Původně poškozená, nyní obroušená místa, kde vystupuje na povrch obnažený kov, je ale nejprve nutné ochránit antikorozním nátěrem, abychom zabránili hrozící destrukci celého topného tělesa, až poté použijeme barvu. Dvě krycí vrstvy dobře promíchaného nátěru zajistí dokonalou ochranu těles horkovodního vytápění na dlouhá léta.

Nabídka na trhu

Barvu na radiátory nabízí několik výrobců. Je jen na nás, dáme-li přednost nátěru na bázi alkydu nebo vodou ředitelnému emailu. 

* Primalex BARVA NA RADIATORY

Tato barva s leskem je vhodná k nátěrům radiátorů, ohřívačů vody a teplovodních vedení. Má velmi dobrou přilnavost, pružnost, rychle schne, nežloutne a je vysoce odolná proti nárazům. Nátěr na bázi alkydu je určen pro povrchy s maximální teplotou do 100 °C. Při běžné pokojové teplotě nelepí za tři hodiny a zaschne za 24 hodit. Po této době je i možné nátěr opakovat. Ředění se nedoporučuje. Nátěr aplikujeme štětcem nebo stříkáním.

** AQACOLOR RADIATOR V 2077

Vodou ředitelná lesklá vrchní barva na radiátory je vhodná k nátěrům teplovodních radiátorů, potrubních rozvodů, výměníků tepla a armatur s teplotou do 100 °C. Vyznačuje se rychlým zasycháním, vysokou bělostí  a stálostí vůči působení UV záření. Lze ji využít i pro vrchní vnitřní i venkovní nátěry kovových předmětů, které jsou upraveny vhodným antikorozním základním nátěrem. Nanášíme ji stříkáním, plochým štětcem při 19-22 °C a relativní vlhkosti vzduchu 50 %. Přípustná je teplota nad 12 °C a relativní vlhkost vzduchu do 70 %. Nízká teplota a vysoká relativní vlhkost vzduchu, případně špatné větrání při aplikaci zpomalují zasychání.

*** ETERNAL na radiátory

Je speciální, lesklý, vodou ředitelný email určený pro vrchní nátěry topných těles horkovodního vytápění. Vytváří nežloutnoucí elastické nátěry, které také dobře odolávají teplotě do 100 °C. Má velmi dobrou kryvost, rychlé zasychání a vynikající přilnavost na starých syntetických nátěrech. Eternalem a štětcem zárohákem můžeme natírat radiátory kdykoli – i během topné sezony: ETERNAL na radiátory totiž lze aplikovat i v době, kdy topení mírně hřeje – už hodinu po natření můžeme otočit regulační ventil zase naplno. K nesporným výhodám patří i to, že tento nátěr, který aplikujeme v interiéru, je bez nepříjemného zápachu.

**** Barva do koupelen Denas Radiator

Tato nátěrová hmota byla vyvinuta na základě zkušeností z průmyslových aplikací a základem jejích speciálních vlastností je způsob zasychání nátěru. Zatímco většina nátěrových hmot je na bázi akrylátové disperze, která zasychá fyzikálně, tzn. odpařením rozpouštědla (vody), a tím dojde k vytvrzení, u této barvy je použita samosíťující disperze, což znamená, že  vytvoří také chemickou vazbu. Nátěr je odolný vůči vodě i UV záření což oceníme tam, kde máme radiátory pod okny. Přestože u Denas Radiátoru je také tepelná odolnost do 100 °C a možnost nanášet nátěrovou hmotu na podklad zahřátý až na 40 °C, výrobce doporučuje nejdříve topení vypnout a počkat, než topné těleso zchladne na teplotu místnosti. Platí, že čím je podklad teplejší, tím je pochopitelně rychlejší i zasychání nátěru, a tím pádem se zkracuje doba na případné opravy mokrého nátěrového filmu. Dodává se ve dvou nejrozšířenějších odstínech – bílá a slonová kost, ale na přání dokáže firma vyrobit i jiný odstín. Denas Radiátor jako jednosložkový vodou ředitelný email aplikujeme štětcem nebo válečkem, v případě stříkání ředíme vodou. Pod ni jako základ doporučují základní barvu Denasgrund. Každou z vybraných barev musíme před použitím důkladně promíchat.

Zárohák

Ze štětců budeme potřebovat hlavně zárohák, protože není jednoduché dostat se ke každému místečku radiátorů. V případě, že máme radiátory deskové, je natírání snazší.