S kopretinou za uchem (anebo v uchu?)

řimbaba a měsíček

Když nás hlava bolí, je kytka za uchem celkem k ničemu, byť by byla sebeléčivější. A kopretina? Ta nejobyčejnější z obyčejných rostlin našich luk a příkopů? Dát si ji do vlasů sluší, a pokud patříme mezi obdivovatele nekomplikované prosté krásy, udělá nám radost možná i ve váze, co jinak s ní… Nenechte se mýlit, kopretina je rostlina silná až nečekaně v pomoci, kterou nám jejím prostřednictvím příroda nabízí. A nic na tom nezmění ani to, že příjmení má tahle kopretina takové divné – řimbaba.

(2011***  Hlava nás může rozbolet z lecčeho a leckoho. Když to už jednou začne, učiní nám tahle lapálie den strastiplným. Může nás hlava jen tak pobolívat tupě a dutě a nebo naopak dohnat k mhouření očí z toho, jak nemilosrdně nám neviditelný nebozez vrtá do mozku. Zdroj bolesti se přitom hledá těžko. Může být v krční páteři a nebo ve svalech, vychází z cév a nervů, nebo za tím jsou hormony. Pokud nás bude bolest hlavy trápit dlouho a vydatně, měli bychom do hledání příčin trápení zapojit lékaře.

Staletá dobrodějka

kopretina řimbaba

Protože kopretin je spousta, je dobré naučit se mezi nimi rozlišovat. Pouze a jen kopretina řimbaba a nebo jen řimbaba obecná (Pyrethrum nebo též Tanacetum parthenium z čeledi Hvězdicovitých) je významná léčivka. Květem spíše z méně nápadných nás těší celé léto. Připomíná heřmánek nebo rmen. Keřík nebývá vyšší než půl metru.  Jméno vchází z řeckého pyr – oheň a athroos – silný, a přívlastek parthenium má co do činění s pannami. V této kopretině prý totiž od nepaměti hledaly úlevu při menstruaci. Kopretina nám pomůže proti chronické bolesti zad a krční páteře a také pokud nám s klouby kroutí revma. Snižuje teplotu a působí protizánětlivě v celém zažívacím traktu, když čistí střeva. Použití kopretiny  léčitelství má staletou tradici. Dělaly se z ní odedávna totiž čaje, odvary, nálevy i obklady, ale především tinktury.

Malá chemická továrna

Sbírá se nať nejlépe na začátku kvetení. A co obsahuje? Vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony parthenolid a chrysanhemonin, deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky o jejichž existenci a smyslu většina z nás neví zhola nic. A k čemu že je to všechno dobré? Jak už bylo řečeno. Stále kopretinu řimbabu ženy užívají při menstruačních bolestech či v šestinedělí. U někoho prý upravuje i psychické stavy, čili tlumí změny nálad a zmírnuje deprese.

Když hlava bolí

Ačkoliv nejvíc se užívá jako tinktura, migrénu můžete zkusit krotit čerstvými listy – preventivně jedním, akutně však maximálně pěti, které opravdu pořádně rozžvýkáte. Rozhodně ovšem nelze říct, že by to nebylo hořké… Do čtvrt hodiny by měla bolest hlavy nebo krční páteře pominout. Jeden lístek požívaný po tři měsíce pravidelně preventivně je nejlépe stravitelný na krajíčku chleba s máslem. Říkejte si třeba, že si pochutnáváte na opravdu originálním sendviči!

A jsme u toho ucha

Pokud vás potrefí v létě zánět středního ucha (o což v průvanu a nebo při přechodech mezi klimatizovaným a neklimatizovaným prostorem nemusí být těžko), můžete zkusit strčit si svinutý list řimbaby do ucha. Těhotné nechť se však kopretinám vyhnou, jakož i lidé, užívající léky na ředění krve. Alergici se po jejím požití mohou v ústech osypat.

Kopretiny sbírat či pěstovat?

Obojí – pro květináče je druhů spousta, vyšší i nižší, plnokvěté i kulovité, na zimu dáme nádobu do místnosti a kopretinu pěstujeme tedy jako trvalku. Na zahrádce kopretiny vyséváme zpravidla jako letničky na slunné a teplé místo do dobře propustné půdy. Pochází z jihu Evropy a Asie, ale u nás se pěstuje od nepaměti a v teplejších oblastech často zplaňuje. Sbíráme ji na vlhčích loukách. Pozor! Zpracujeme ji ihned, je totiž sporné, zda funguje sušená. Její zázračné schopnosti proto nejlépe uchováme v tinktuře.

Jak se dělá tinktura

Princip je u všech tinktur podobný jako například u divizny ZDE. Čerstvou nať nasekáme nadrobno a láhev z čirého skla jí naplníme z pětiny a dolijeme pětašedesátiprocentním lihem – stačí ovšem i dobrá vodka, která tu sílu nemá (ale ta chuť!). Na slunci necháme stát čtrnáct dní, pravidelně protřepáváme, pak slijeme přes pláténko do lahviček a používáme na lžičce proti úporné migréně.

Na závěr tradičně ještě trochu čarování

I tak od pohledu obyčejná kytka jako řimbaba má ovšem zastoupení v magii – hodí se například do čarodějnických váčků, které ten, kdo tomu věří, věší tam, kde nám může v domácnosti nejvýznamněji hrozit negativní energie, tedy do chodby (předsíně), koupelny a do kuchyně. Toť jsou věru neblahá místa! Bylinnou směs z kopretinu s jalovcem, rozmarýnem a kostivalem připravte, až bude Měsíc ve znamení Raka a venku bude pršet. Tak praví šamani.