Hvězdník

červeně kvetoucí hvězdník
Hvězdník, foto med

Nádherné sametové květy Hvězdníku (Hippeastrum) mezi klasickými vánočními pokojovými květinami rozhodně přehlédneme jen stěží. Na silném, dutém a celkově impozantním stonku jich může být od dvou do pěti a dá se říct. S určitou nadsázkou lze říct, že svým tvarem připomínají trumpety. Nicméně název Hvězdník květina dostala podle okvětních plátků uspořádaných do tvaru hvězdy, a to ne hvězdy ledajaké. Hippeastrum znamená totiž  „rytířská hvězda“.

Hvězdník (Hippeastrum) pochází z karibské oblasti. Období sucha je zde výrazné. Střední a Jižní Amerika jsou domovinou mnoha druhů tohoto rodu. V 19 století byl Hvězdník dovezen do Evropy. U nás je obecně nazýván amarylis, což však je správné pouze u růžově kvetoucího druhu Amarylis Belladona, kdežto všechny ostatní barevné odrůdy jsou prostě Hvězdníky, druhy rodu Hippeastrum.

Barevné varianty

Hvězdník, foto med

Většinou se setkáváme s červenými variantami, ale vyšlechtěné jsou již v nejrůznějších odstínech od bílé, přes oranžovou lososovou, nebo nachovou až po dvoubarevné. Sortiment se rozšířil o různé malokvěté a jednoduché či plnokvěté odrůdy. Hvězdníky, na rozdíl od většiny květin, jejichž kvetení vrcholí na jaře nebo v létě, kvetou od října do května. Mezi nejznámější odrůdy pěstované v nádobách patří červený Hvězdník Floris Hekker, oranžový Orange Sovereign a temně rudá odrůda Red Lion.

Pěstování

Amarylis, foto med

Při výběru Hvězdníku dáváme pozor, aby cibule měla na vrcholu viditelné poupě. Vyhneme se rostlinám s poupětem zaschlým či jinak poškozeným. Pokud rostlinu nekoupíme přímo v nádobě, zasadíme napučenou cibuli do květináče jen o trochu většího, než je průměr cibule. Zvětšíme odtokové otvory, dno květináče opatříme drény a použijeme substrát pro pokojové květiny. Cibule by měla být zasazena ze dvou třetin do země a z jedné třetiny by měla být nad povrchem. Květináč pak umístíme na světlé a teplé stanoviště. Velkokvěté hybridy vyžadují přesné dodržování období sucha, aby pravidelně vykvétaly v zimě nebo časně na jaře. Jinak Hvězdník neklade na pěstování žádné velké nároky, jen významně nesnáší průvan. Vykvete během několika týdnů okouzlujícími květy, dokonce i když na něj zapomeneme. Z vrcholu cibule vyrostou většinou dva stvoly. Jakmile dosáhnou několika centimetrů, začneme se zálivkou, aby nezakrněly. Květináč můžeme občas otočit, aby se květ vyvinul stejnoměrně.

Po odkvětu

Hippeastrum, foto med

Jakmile Hvězdník odkvete, seřízneme květ s budoucím semeníkem, jinak by se začala vytvářet semena, která by cibuli zbytečně vysilovala a ochuzovala by ji o výživné látky potřebné pro zdárný vývoj v další sezoně. Zcela skončíme se zálivkou, cibuli necháme zatáhnout a zelené části uschnout. Stvol odřízneme kousek nad cibulí. Tu pak uložíme i s květináčem do suché a chladné místnosti. Asi za čtvrt roku by se na vrcholu cibule mělo objevit nové poupě. Teprve potom cibuli vyjmeme, odstraníme staré kořeny a zasadíme podle výše uvedených pokynů. Důležité je dodržet období klidu a se zálivkou nespěchat . Hvězdník množíme dceřinými cibulkami, které vykvetou během dvou let.

Hvězdník do vázy

V některých květinářstvích můžeme koupit i hvězdník řezaný. Většinou nám vydrží okolo čtrnácti dnů, neboť poupata se rozvíjejí postupně. Po nákupu šikmo seřízneme stonky a květiny vložíme do čerstvé vody. Pokud občas seřezáváme konce stonků, prodloužíme květině životnost. Zajímavé je, že stonek, podobně jako stonek tulipánu, ve váze stále roste, a to i poté, co se všechny květy rozvinou. Proto květinám poskytneme dostatečně vysoký prostor. Vázu pravidelně otáčíme, aby ji květ, který intenzivně roste směrem ke světlu, nepřevrhl.

Tip

Chcete být originální? Málo vídané aranžmá získáme tak, že stonek hvězdníku naplníme chladnou vodou, ucpeme ho navlhčeným tamponem a pak zavěsíme květem dolů. Vydrží tak delší dobu.