Rychlení cibulovin

Chceme-li se v třeskuté zimě kochat rozkvetlými jarními cibulovinami, musíme se dopustit malého podvodu vůči přírodě a přinutit květiny, aby vykvetly v jinou dobu, než je pro ně přirozené. Dokonale tak proměníme vánoční či novoroční atmosféru a v únoru už můžeme mít v bytě jaro. K rychlení jsou vhodné především narcisy, hyacinty, tulipány, modřence, krokusy a i drobné cibuloviny jako ladoňky, bledule, sněženky.

 Předčasného kvetení rostlin dosáhneme tak, že jim uměle vytvoříme optimální teplotní podmínky pro růst a kvetení. Jaro ale přijde po zimě a i tu musíme nejdřív květině nafixlovat.

Jaké cibulky

K rychlení vybíráme větší cibulky s dostatkem zásobních látek. Cibulky tulipánů a narcisů by měly mít v průměru asi tři centimetry, hyacintů asi pět centimetrů. Zasadíme je tak, aby jim vyčnívaly špičky. Zemina, do níž jsme přidali rašelinu a perlit, by měla být lehká a písčitá. Tulipány a narcisy pak umístíme na osvětlené místo bez přímého slunce s teplotou kolem 9 °C, hyacinty pak do tmavé místnosti s teplotou 12–15 °C, krokus vyžaduje až 16–18 °C. Cibuloviny potřebují k vykvetení v průměru šest až deset týdnů.

Světlo a tma

Jestliže narcisům, tulipánům nebo hyacintům neposkytneme dostatek světla a  umístíme je do místnosti s vyšší teplotou a suchým vzduchem, začnou se příliš vytahovat do výšky, květy ještě ve stavu poupat uschnou nebo se zdeformují. Ale popřádku. Jakmile cibule zakoření, přeneseme nádoby do chladnější místnosti o teplotě asi 12 °C a za teprve za dalších čtrnáct dní již do obytné místnosti s teplotou okolo 18 °C. Ovšem pozor: Hyacinty a krokusy vyžadují k rychlení tmu. Teprve když se objeví poupata, přeneseme je na světlo. Hyacintům můžeme zpočátku nasadit tmavé kornouty, zejména chceme-li, aby se jejich stonek poněkud vytáhl a květy byly nad listy a nemačkaly se někde v jejich nitru.

 Rychlení hyacintů

U hyacintů rozlišujeme rychlení rané a pozdní v souvislosti s ročním obdobím. Pro rané rychlení, kdy hyacinty kvetou v období vánočních svátků, se používají tepelně ošetřené cibule, k nimž nemáme jiný přístup, než že si koupíme již připravenou nakvetenou rostlinu. V domácích podmínkách můžeme používat pouze pozdní rychlení, tedy vlastně přirychlení. V tom případě hyacinty kvetou během února a března. Do tohoto způsobu rychlení se však musíme pustit již v říjnu, kdy dáme cibule na chladném místě zakořenit a poté je přemístíme do teplejší místnosti. Hyacinty sázíme jednotlivě do nádoby o průměru 9 cm.

Jiný způsob

Hyacinty můžeme rychlit i v pouhé vodě ve skleněné nádobě, kdy vidíme celé cibule i s kořínky. Voda ve skleněné nádobě však musí dosahovat jen ke kořenům, je-li cibule i jen trochu ponořená do vody, uhnije. Takto pěstované hyacinty jsou bez výživy a pro naprosté vysílení nejsou již vhodné k dalšímu pěstování. Hyacint vykvétá při pokojové teplotě a kvete obvykle tři týdny – v teplejších místnostech přirozeně kratší dobu než v chladnějších. Hnojení nevyžaduje, jen mírnou zálivku tak, aby byl kořenový bal stále trochu vlhký.

Narcisy, tulipány a drobné cibuloviny

tulipányNádoby osadíme cibulkami mělce tak, aby špičky vyčnívaly ven.Jako u hyacintů by měla být půda lehká, písčitá s přidáním rašeliny, případně perlitu. Do nádoby o průměru deset centimetrů sázíme tři cibule tulipánů, do nádoby o trochu větší tři cibule narcisu. Samotné drobné jarní cibuloviny, k nimž počítáme sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky, puškinie, modřence a krokusy, sázíme alespoň po pěti cibulkách do květináče o průměru osm centimetrů.Do velkých nádob můžeme vysadit kompozice různých druhů cibulovin, kdy ve středu budou ty nejvyšší – tulipány a narcisy – a po okrajích skupinky drobných puškinií, ladoniček, bledulí, modřenců a dalších. Do teplých místností je přenášíme po postupném otužování a platí stejně jako u hyacintů, že přílišné teplo, nedostatek světla a suchý vzduch mají za následek nezdravé vytahování do výšky, deformovali květů a zasychání poupat.

A co dál?

Cibule po odkvětu nevyhazujeme, ale pozvolným otužováním je připravíme na venkovní pěstování. Na jaře je pak prostě vysadíme do volné půdy.