Oživení spár mezi obkládačkami

Je to ale práce! Bílé spáry mezi obkládačkami v kuchyni nebo v koupelně časem zešednou, pokryjí se mastnými výpary a v nejhorším černou plísní. Nevypadá to hygienicky a také to hygienicky čisté není. Ať se snažíme sebevíc, nikdy se nám spáry nepodaří vydrhnout doběla. Oživit je ovšem není ani tak těžké.

(2010) *** Začneme tím, že spáry i obkládačky důkladně vydrhneme, abychom je zbavili mastnoty a zašlé špíny. Trh nabízí dostatečné množství nejrůznější domácí chemie, se kterou to půjde jedna radost. Co se nám ale nejspíš odstranit nepodaří, bude plíseň. Vyskytuje-li se jen v malém množství, zkusíme ji zlikvidovat roztokem octa, který do spár vtíráme houbičkou. (O všestranné užitečnosti octa v domácnosti píšeme ZDE – u receptu na báječný a zdravý domácí jablečný ocet!) Na větší množství černých skvrn, jakými se plíseň projevuje, nám ocet stačit nebude. Naštěstí existují i chemické prostředky na odstranění plísně, například Savo a další. Po vyčistění obkladů přejdeme k oživování spár.

Zvýrazňovač spár

Speciální bílý zvýrazňovač spár koupíme v hobby marketu. Obsahuje i protiplísňový prostředek, který výskytu plísní alespoň na nějakou dobu zabrání. Zvýrazňovač silně protřepeme, pak obrátíme, aby se tlakem barva dostala do špičky, a poté obtahujeme spáry jednu po druhé. Šířka zvýrazňovače je přizpůsobena šířce spár od 2 do 4 mm. Širší spáry obtahujeme vícekrát. Pokud hrot zvýrazňovače opotřebujeme, můžeme ho vyměnit za náhradní. 

Barvy na spáry

Barva na spáry oproti zvýrazňovači existuje ve více barevných odstínech, obsahují protiplísňové přísady, jsou vodovzdorné a odolné proti otěru. Hodí se k jakékoli šířce spár. S touto barvou na spáry se snadno pracuje. Důležité ale je, aby byl ošetřovaný povrch vždy čistý, suchý a bez vodního kamene. Barvu naneseme štětcem případně houbičkou v hojném množství a necháme jednu až dvě hodiny schnout. Poté obklady navlhčíme vodou a po pěti minutách stěnu od přebytečné barvy vyčistíme hrubou stranou houbičky, kterou přitom zvlhčujeme vodou.