Přeslička – srdečný pozdrav z prvohor

přeslička největší

Říci o dámě, že pamatuje čas přesliček je neuctivé přesto, že je to už na první pohled zhola nemožné. Tu zvláštní dobu, kdy se tvořilo uhlí, zpodobil malíř Zdeněk Burian na obrazech bažin s pralesy přesliček a vážkami velkými bezmála jak helikoptéra. V magii je přeslička připsána Saturnu a jejím živlem je Země. Možná i proto prehistorický bylinný posel nesporně probouzí naši představivost. V pohádkách bují často i tam, kde trpaslíci dolují zlato. Tož má reálný základ, protože ho relativně velké množství dokáže z půdy vytáhnout. Nikdo z toho nezbohatne, ale léčitelé vědí, že právě proto působí přeslička také antirevmaticky.

Herbář z konce devatenáctého století ovšem není k přesličce příliš laskavý: Jest to plevel, který nelze tak snadno vyhubiti, soudí. Kdysi se přeslička používala k čištění cínového nádobí. Je to vytrvalá tajnosnubná rostlina. První, co z ní na jaře uvidíme, je jednoduchá článkovaná lodyha hnědavé barvy, ukončená výtrusným klasem. V této fázi popravdě řečeno krásná není, ale svou podivností zaujme. Až později po vyprášení výtrusů z oddenků ze země vyrostou jalové letní zelené lodyhy s postranními přeslenovitými větévkami a přeslička se stane něžnou rostlinou z pohádek, pramálo však svou titěrností připomínající karbonové pralesy.

Co a jak se sbírá

přeslička kresbaNa kyselých až slabě zásaditých půdách vyrůstá do výšky od patnácti do šedesáti centimetrů z plazivého článkovaného černohnědého podzemního oddenku. Jarní lodyhy jsou plodivé, letní jalové. A právě letní zelené neplodné lodyhy seřezáváme od června do září a sušíme ve stínu. Dobře ale uděláme, pokud je necháme jeden den zavadnout na slunci, není-li totiž droga usušena dobře, ráda plesniví. Usušená přeslička je prosta jakékoliv chuti i vůně.

Přeslička plná zdraví

Je toho spousta co obsahuje, proto může dlouhodobé užívání nebo větší dávky vnitřně užívané přesličky přivodit organismu lehkou otravu. Účinnými látkami v této rostlině jsou kyselina křemičitá (až 7 %, z nichž asi 12 % je rozpustných ve vodě), asi 4 % steroidních saponinů, equisetonin, pryskyřice, hořčiny, fytosteroly, organické kyseliny (mimo jiné kyselina jablečná), flavonové glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol) a silice.

Pozor při sběru

Přesličku rolní bychom neměli zaměnit za přesličku bahenní, která obsahuje vysoké procento alkaloidů a může být ve vyšších dávkách pro organismus jedovatá! Určitě je ale nespleteme – vcelku spolehlivými rozlišovacími znaky je nejspodnější větvení, protože, jak píší odborníci, má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první článek je delší, než pochva. A také je nepravděpodobné, že by oba druhy vyrostly na stejném stanovišti.

Co všechno léčí

přesličkaPřeslička funguje močopudně, a vzhledem k tomu, že má celkem zřejmý dezinfekční účinek, podporuje přirozené hojení při infekčních chorobách. Vylepšuje odolnost pojivových tkání a zvyšuje pružnost cév. Používá se také, pokud máme potíže s dýchacími cestami („item kašlavé a dušné opravuje“, jak sděluje již botanikus Matthioli). Čaj podporuje močení a někomu pomáhá při močových či ledvinových kaméncích, odvar přidáváme například do koupelí, především k desinfekci, ale i jen tak, ačkoliv nijak zajímavě nevoní.

V kuchyni celkem k ničemu

Rozdrcenou přesličku můžeme použít na bylinných obkladech při ranách a vředech, které se špatně hojí. Lze ji kloktat, když nás škrábe na mandlích a vyplachovat s ní ústa při zánětech dásní. Matthioli soudí, že „tok krve z nosu, plvání krví, červenou nemoc, ouplavici a ženskou nemoc v nápojbol přijatá, znamenitě zastavuje“. Někdo věří, že mu pomohla při vypadávání vlasů a prý při střídmém (asi půldruhé deci), ale každodenním pití může preventivně působit proti rakovině. Pro nijakou chuť ale v kuchyni prakticky k ničemu není.

Vaříme přesličkový „čaj“

Jak tedy na to? Pokud se budeme chtít přesličkou mazat či se jí obkládat, použijeme na odvar tři až čtyři polévkové lžíce na dva šálky vody. A k pití si připravíme stejné množství drogy, ale lžičku použijeme čajovou, přičemž bychom tento čaj měli pít pouze obden. Ale pozor – rozhodně se přesličce radíme vyhnout, pokud nám už nedostatečná práce ledvin způsobuje nějaké otoky!