Práce s úhlovou bruskou

Nežli práce s úhlovou bruskou začne, měli bychom zkontrolovat stav kotouče, a to nejen očima, ale i poklepem. Pokud bude poškozený – prasklý nebo vyštípnutý, nesmíme přístroj spustit. Také se ujistíme, že je kotouč dobře upevněný. Stále ještě před spuštěním připravujeme přístroj – natočíme a upevníme ochranný kryt tak, aby se nás chránil před odletujícími částečkami z broušení a jiskrami, a zároveň, aby se nám s rozbruskou dobře pracovalo. Také si navlékneme ochranné brýle a pracovní rukavice. Je to nutné, neboť by nám odletující částice kovu vážně mohly zranit oči. Po této přípravě necháme kotouč rozbrusky rozběhnout naplno, přičemž dáváme pozor, zda nevibruje.


(2011) *** Otáčky úhlové brusky nastavíme tak, aby odpovídaly zvolenému druhu práce a broušenému materiálu – největší otáčky používáme pro broušení a řezání kovu nebo kamene, nejmenší pro broušení dřeva a odstraňování nátěrů. K broušení materiálu nelze použít řezací kotouč.

Základní pracovní postupy

 • Jestliže nahrubo obrušujeme kov, vedeme kotouč pod úhlem asi 35 stupňů k broušené ploše.
 • Bruskou pohybujeme a vyvíjíme na ni přiměřený tlak, pokud tedy k němu nestačí její vlastní váha. O výkonu rozhoduje cit pro správný přítlak. Brusný výkon nejlépe poznáme podle jisker. Pokud je sprška jisker jasná a rovnoměrná, brousíme či řežeme správně.
 • Při rozbrušování musí kotouč směřovat k řezanému materiálu kolmo. K materiálu ho přikládáme, až když se kotouč rozběhne na plné obrátky.
 • Při dělení kotouč nasazujeme tak, aby se zařezával do materiálu na protilehlé straně od nás, v opačném případě hrozí „kopnutí“ strojem.
 • Při dělení profilů se musí kotouč zařezávat do řezu přes hranu profilu, aby nebyl po najetí na větší plochu nebo kolmou hranu nadhozen.
 • Nejlépe se rozbrušuje bruskou, která je upnutá do výklopného držáku rozbrušovacího stolu. Tyčový materiál, trubky nebo ocelové profily upínáme do svěráku s pákovým výstředníkem. Délku přířezů nastavujeme dorazem. Kotouč přisouváme stejnoměrným tlakem.
 • K rozbrušování kamene můžeme použít vodicí saně a prach z kamene odsávat.
 • Trubky a profily můžeme řezat i na pokos.
 • Je ze zdravotních důvodů zakázáno brousit materiál, který obsahuje azbest, například eternit.

Vhodnost kotoučů pro konkrétní práce

 • Hrubovací brusné kotouče o tloušťce 4–6 mm jsou určené zejména pro broušení oceli, litiny a kamene. Brusivem jsou zpravidla zrna umělého korundu pojená syntetickou pryskyřicí. Kotouče jsou vyztužené laminátem a některé mají ve středu vybrání.
 • Rovnými nebo prohnutými řezacími kotouči o tloušťce 1–3 mm řežeme ocel, barevné kovy a kámen. Podle materiálu, k jehož řezání jsou určeny, se mění i skladba kotouče. Směs většinou obsahuje tvrdé brusivo (korund nebo karbid křemíku) a umělou pryskyřici, vyztuženou sklolaminátovými mřížkami.
 • Tenké kotouče o tloušťce 1 mm používáme na řezání plechů, trubek a kabelů do tloušťky 3 mm. Jejich předností je chladnější řez, takže jimi můžeme řezat i plasty.
 • Diamantové řezací kotouče používáme na beton a většinu stavebních materiálů, cementové tvarovky, keramickou dlažbu, žulu a přírodní kámen apod. Nosný kotouč je z vysoce legované oceli. Podle tloušťky segmentů je šířka řezu 1,6 – 2,6 mm. Diamantové brusivo je v segmentech vázáno kovovým pojivem z bronzu, niklu, kobaltu, wolframu nebo titanu, to podle materiálů, na jejichž dělení jsou určeny.
 • Hrncové kotouče
  se zrny ze slinutého karbidu a prolisovaným středem o průměru 115 a 180 mm jsou vhodné na broušení sklolaminátů, tvarování a obrušování vápenopískových cihel a plynobetonových tvárnic aj. Různá zrnitost a rovný nebo šikmý okraj kotouče umožňují přesnou plošnou i bodovou práci.
 • Pryžové talíře jsou určeny pro upínání smirkových kotoučů na suchý zip nebo lešticích kotoučů. Podle zrnitosti se kotouče volí na broušení dřeva, plastů, laků nebo k odrezování konstrukcí. Na talíř můžeme upnout i skládaný vějíř smirků vhodný zejména na obrušování vypouklých nebo vydutých ploch.
 • Drátěné ocelové kartáče hrncové, kuželové nebo kotoučové jsou vhodné na odrezování konstrukcí nebo drásání dřeva. Tyto univerzální nástroje tvoří drátky z vytvrzené rychlořezné oceli. Drátky jsou buď zvlněné, nebo se splétají do copánků. Kartáče se upevňují středovou maticí M14 na závitové osazení vřetena brusky.
 • Lešticím kotoučem zalešťujeme vosk, leštíme lak, barevné kovy i kámen. Na kotouč je připevněná plsť, lešticí houba, jehněčí vlna nebo skládané vrstvy látky – flanelu nebo molina. Upínají se do malých jednoručních brusek s nízkými otáčkami.