Pletená mikulášská punčocha

Mikuláš se svými pomocníky čerty a anděly představují v podstatě předehru Vánoc, přičemž dárky v mikulášské nadílce by neměly být příliš hodnotné, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo drobnosti pro štěstí. A tyto dárečky se dávají do punčochy, kterou si děti mají nachystat na okno. Zvládneme takovou nefalšovanou mikulášskou punčochu uplést? Pro toho, kdo to s jehlicemi umí, je jen šála jednodušší, pro novopečené pletaře jde nepochybně o výzvu.  I jim se ale nejspíš s trochou rozčilování dílo podaří. Tak do toho – dnes si ukážeme, jak se taková mikulášská punčocha dá uplést na dvou jehlicích.

(2011) *** V našich zemích bývá Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem. Se svou suitou obchází v noci z 5. na 6. prosince s mikulášskou nadílkou – Mikuláš s anděly roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Nicméně pokud ve vás tento svátek z nějakého důvodu vyvolává nejistotu, něco praktických rad pro tento kratochvilný čas najdete i v našem Mikulášském desateru – ZDE.

Jak na to

Protože náš Mikuláš není žádný drobeček, odpovídá tomu i jeho punčocha. Ostatně do malé fusekle by se skoro nic nevešlo. Budeme tedy na ni potřebovat asi 10 deka silné červené vlny, máme-li tenkou, smotáme ji ze dvou či více pramenů. Úplně stačí vlna páraná, k tomu zbyteček bílé na vypletení vločky, do které můžeme přimotat třpytivou niť. Vzor ale není nutný, do Mikuláše je už jen pár dní, tak si dílo nebudeme komplikovat. Na výrobu Mikulášské punčochy by nám měla stačit doba asi tří celovečerních filmů, zručnějším i méně. Pleteme jehlicemi č. 10, oka děláme volná. Použité vzory: patent – 2 oka hladce, 2 oka obrace. Dále pleteme žerzejovým vzorem – jednu řadu hladce, druhou obrace.

Pracovní postup

  1. Nahodíme 31 ok na složené jehlice. Začneme plést pružným vzorem – 2 oka hladce a 2 oka obrace (nebo 1 hladce a 1 obrace).
  2.  Důležité je na začátku řady dát vedoucí přízí z líce dopředu a z rubu dozadu – viz foto.
  3. Patent pleteme do výše asi 15 cm. Dále pleteme 10 řad žerzejovým vzorem – líc hladce, rub obrace.
  4. Chceme-li, můžeme vyplést dvě jednoduché vločky (č – červená, b – bílá):
  5. 1.ř. – čččbččččbččččbčččbččččbččččbččč
    2.ř. – ččččbčččbčččbčččččbčččbčččbčččč
    3.ř. – čččččbččbččbčččbčččbččbččbččččč
    4.ř. – ččččččbčbčbčččbčbčččbčbčbčččččč
    5.ř. – čččččččbbbččččbčbččččbbbččččččč
    6.ř. – ččččččbčbčbčččbčbčččbčbčbčččččč
    7.ř. – čččččbččbččbčččbčččbččbččbččččč
    8.ř. – ččččbčččbčččbčččččbčččbčččbčččč
    9.ř. – čččbččččbččččbčččbččččbččččbččč
  6. Dále pleteme ještě 11 řad žerzejem. Pokud vzor vynecháme, pleteme celkem 30 řad, nebo podle vlastního uvážení.
  7. Vypracujeme patu: začneme ujímat (to znamená, že na začátku spleteme dvě oka dohromady) v lícové i v rubové řadě po 1 oku, až na jehlici zůstane 21 ok.
  8. Pak budeme nabírat zpět ujmutá oka vždy z lícové strany (oko nabereme volnou jehlicí, upleteme celou řadu hladce včetně posledního oka, přízi necháme vpředu, navlékneme ujmuté krajové oko a celou řadu upleteme obrace).
  9. Pata je hotová, na jehlici máme opět 31 ok jako na začátku.
  10. Krátké chodidlo mikulášské punčochy pleteme žerzejovým vzorem do potřebné délky.
  11. Špičku ponožky tvarujeme stejným způsobem jako patu – v lícové i v rubové řadě po 1 oku, až na jehlici zůstane 21 ok. Chceme-li větší špičku, ujmeme na každé straně ještě 3 oka.
  12. Punčochu dále pleteme tak, že splétáme oko z chodidla (očko vzniklé přehozením příze dozadu) s prvním okem na jehlici. Tvoříme tak nárt a pokračujeme žerzejem až ke vzoru vločky, kterou zopakujeme (viz bod 4).
  13. Dál pleteme, až k začátku pružného vzoru, kde začneme plést 2 oka hladce a 2 obrace.
  14. Řadu ukončíme tak, že spleteme vždy dvě sousední oka, vrátíme spletené oko k ostatním a opět spleteme dvě, až zbude jedno oko. To ještě jednou protáhneme, ustřihneme přízi a oko utáhneme. Konce vlny zatáhneme do pleteniny.
  15. Punčochu naplníme ovocem, ořechy a sladkostmi, přidáme bramboru a máme-li i kousek uhlí – jako upozornění, že obdarovaní občas zlobili a Mikuláš s čertem to zatraceně dobře vědí – a nakonec světcovu fusekli zavážeme mašlí.

(Kdo nemá děti a nebo si zrovna nepotrpí na mikulášské balábile, může si udělat opravdové tlusté ponožky.  –  My je občas nosíme místo bačkor a nebo jako přezutí, když jdeme ke známým).