Barevné značení sádrokartonu

Stavba příčky ze sádrokartonu
Sádrokartonová příčka, foto Michal Doležal

Se sádrokartonem plně využijeme výhod suché výstavby při úpravách interiéru. Tedy nejen při bytových rekonstrukcích, ale též stavbě podkrovních a půdních bytů – stěn, stropů i podlah. O tom, jak se ze sádrokartonu staví, si konkrétně přečtete ZDE. Při volbě druhu sádrokartonu se budeme orientovat podle jeho základního označení.

SDK do koupelny, foto Michal Doležal

Označení je prakticky dvojí. Přičemž to druhé – za druhou lomenou čárou, je závazné u výrobků odpovídajících předpisům Evropské unie. Jsou to:

– stavební deska (bílý karton, popis modrý – použití pro běžné konstrukce). Nejčastěji se prodává v rozměrech 2000 x 1250 mm, výjimečně i větší, třeba 3000 x 1250. nejčastěji se používají jako dělící příčky, předsazené stěny a při snižování stropů.

– impregnovaná deska (zelený karton, popis modrý). Jsou těžší, než klasický sádrokarton, a na to je dobré myslet při výpočtu zatížení konstrukce. Používají se tam, kde vzniká nebo působí pára, tedy v koupelnách a kuchyních.

– protipožární deska (bílý karton s červeným popisem). Použijeme ji na konstrukce, které mají splňovat protipožární požadavky. Tedy při obkladech trámů a nosných prvků staveb, opláštění nosných trámů střešních konstrukcí, ale také v místech kde jsou používány elektrospotřebiče produkující teplo. Logicky jsou ceny desek o něco vyšší.

– protipožární impregnovaná deska (zelený karton, popis červený) je deska pro vysokou protipožární odolnost, která u příček splňuje všech sedm stupňů bezpečnosti. Podhled z protipožárních desek zvýší požární odolnost stropní konstrukce o třicet až devadesát minut ve třídě hořlavosti A.

Speciální sádrokartony jsou pro podlahy, jiné pro tepelnou a jiné pro zvukovou izolaci. Sádrovláknité desky jsou určené pro konstrukce se zvýšenými nároky povrchu proti mechanickému poškození. Vydrží skoro to, co desky z dřevotřísky.

Stavba příčky ze SDK, foto Michal Doležal

Běžně jsou desky k dostání ve standardních šířkách 1200 nebo 1250 mm, délkách 2000, 2500, 2750 a 3000 mm. Maloformátové desky se lépe přepravují, ty mají rozměr 1000 x 1500 mm. Při práci ovšem musíme pečlivě rozlišovat rubovou a lícovou stranu desky. Rub nám poskytne i důležité informace, jakými jsou typ desky (viz výše), výrobce, datum vyrobení, tloušťka a délka desky a typ hrany. Nákup neoznačených desek představuje riziko, a to i pokud by byla jejich cena lákavá. Ostatně – desky mají být na rubu označené ze zákona. Pokud nejsou, něco tady nehraje. Proč by se totiž poctivec snažil zákon obejít?