Pár slov o barevném značení sádrokartonu

Dobrým materiálem pro rekonstrukce bytu je sádrokarton. Je také relativně levný a jakýkoliv ostych před ním je zbytečný, protože práce s ním není těžká ani záludná. Jen je dobré být v práci přesný, měřit dvakrát a řezat jednou, držet se návodů výrobce a zbytečně neexperimentovat. Kdo si netroufne, ať se obrátí na firmu (nechť však stejně vybírá obezřetně – nesvědomité řemeslníky láká snadnost montáže k tomu ji sprostě odfláknout). Vlastní dílo však přece jen nejvíc potěší a máme, co jsme si udělali.

(2014) *** Se sádrokartonem plně využijeme výhod suché výstavby při úpravách interiéru. Tedy nejen při bytových rekonstrukcích, ale též stavbě podkrovních a půdních bytů – stěn, stropů i podlah. O tom, jak se ze sádrokartonu staví, si konkrétně přečtete ZDE. Při volbě druhu sádrokartonu se budeme orientovat podle jeho základního označení.

Způsob označení

Označení je prakticky dvojí. Přičemž to druhé – za druhou lomenou čárou, je závazné u výrobků odpovídajících předpisům Evropské unie. Jsou to:

RB/GKB/A

– stavební deska (bílý karton, popis modrý – použití pro běžné konstrukce). Nejčastěji se prodává v rozměrech 2000 x 1250 mm, výjimečně i větší, třeba 3000 x 1250. nejčastěji se používají jako dělící příčky, předsazené stěny a při snižování stropů.

RBI/GKBI/HA

– impregnovaná deska (zelený karton, popis modrý). Jsou těžší, než klasický sádrokarton, a na to je dobré myslet při výpočtu zatížení konstrukce. Používají se tam, kde vzniká nebo působí pára, tedy v koupelnách a kuchyních.

RF/GKF/H

– protipožární deska (bílý karton s červeným popisem). Použijeme ji na konstrukce, které mají splňovat protipožární požadavky. Tedy při obkladech trámů a nosných prvků staveb, opláštění nosných trámů střešních konstrukcí, ale také v místech kde jsou používány elektrospotřebiče produkující teplo. Logicky jsou ceny desek o něco vyšší.

RFI/GKFI/HF

– protipožární impregnovaná deska (zelený karton, popis červený) je deska pro vysokou protipožární odolnost, která u příček splňuje všech sedm stupňů bezpečnosti. Podhled z protipožárních desek zvýší požární odolnost stropní konstrukce o třicet až devadesát minut ve třídě hořlavosti A.

Speciální sádrokartony jsou pro podlahy, jiné pro tepelnou a jiné pro zvukovou izolaci. Sádrovláknité desky jsou určené pro konstrukce se zvýšenými nároky povrchu proti mechanickému poškození. Vydrží skoro to, co desky z dřevotřísky.

Pozor na anonymy

Běžně jsou desky k dostání ve standardních šířkách 1200 nebo 1250 mm, délkách 2000, 2500, 2750 a 3000 mm. Maloformátové desky se lépe přepravují, ty mají rozměr 1000 x 1500 mm. Při práci ovšem musíme pečlivě rozlišovat rubovou a lícovou stranu desky. Rub nám poskytne i důležité informace, jakými jsou typ desky (viz výše), výrobce, datum vyrobení, tloušťka a délka desky a typ hrany. Nákup neoznačených desek představuje riziko, a to i pokud by byla jejich cena lákavá. Ostatně – desky mají být na rubu označené ze zákona. Pokud nejsou, něco tady nehraje. Proč by se totiž poctivec snažil zákon obejít?