Obrácený koláč

Obrácený koláč

Sousloví „obrácený koláč“ zní dost podezřele jako označení něčeho, co se jen tak nedá vyklopit z pekáče (ale dá!), protože technologie, tedy posloupnost  výroby, je v jistém smyslu netradiční. Divně pojmenovaný ovocný koláč je přitom pravděpodobně to nejjednodušší a nejrychlejší, co s různým ovocem (kromě jablek třeba s hruškami, půlenými švestkami, ale můžeme použít i jahody anebo rebarboru) lze udělat, aby to trvalo chvilku, vypadalo vcelku reprezentativně a zároveň skvěle chutnalo.

(2016) *** Koláč je obrácený proto, že co bylo dole, je po upečení nahoře, jako by si nebe a peklo vyměnily místo (přičemž o peklu se v případě tohoto koláče rozhodně mluvit nedá – o nebi v hubě ovšem ano). Nabídneme dvě odzkoušené a více než akceptované variant.

Ingredience

kuchyňské pomůckyCo budeme potřebovat? Protože jde o rychlý koláč vyrobitelný i v téměř polních podmínkách, nebudeme se trápit s odvažováním či odměřováním surovin, ale vystačíme s hrníčkem a lžící. (o kuchyňských přepočtech píšeme vice ZDE.  Takže, co bylo dřív? Začal-li život od vejcí, začneme s nimi i my a použijeme dvě. Dále dáme patnáct deka polohrubé mouky, to je jeden hrníček a necelá vrchovatá polévková lžíce, deset deka cukru představují čtyři vrchovaté polévkové lžíce, následuje oříšek másla nebo hery, půl hrnku vody, půl prášku do pečiva a jablíček asi pět, ořech másla a strouhanku.

Postup je následující:

jablka* Žloutky utřeme s cukrem a máslem.
* Přidáme mouku s práškem, vodu a sníh z bílků.
* Jemně promícháme.
* Dortovou formu nebo rovný kastrol vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a pokapeme rozpuštěným zbytkem másla.
* Jablka zbavená jadérek, stopky, bubáka (kdo chce, oloupe je) nakrájíme na osminky a vyložíme jimi dno formy. Lze přidat v rumu namočené hrozinky a nasekané ořechy.
* Zalijeme těstem.
Ve vyhřáté troubě obrácený koláč pečeme při sto osmdesáti stupních asi čtyřicet minut, vyjmeme, necháme mírně vychladnout, zakryjeme prkénkem a obrátíme. Tak to, co bylo dole, bude nahoře. Obrácený koláč už jen posypeme moučkovým cukrem, mlsouni ho mohou ozdobit šlehačkou.

A jde to ještě jednodušeji

vejce s cukremDokonce můžeme použít mechanické pomocníky, tedy zapřáhnout mixer. Suroviny budou téměř totožné jako v prvním receptu, vajíčka ale budou čtyři, hrnek cukru, půl hrnku oleje, hrnek a půl mouky, tentokrát hladké, jeden vanilkový cukr a půl druhé lžičky prdopeče.
* Všechno postupně umixujeme v pořadí vajíčka s cukrem, potom olej, na konec mouka a prdopeč.
* Vymazaný plech, srnčí hřbet nebo dortovou formu vysypeme strouhankou, poklademe osminkami jablek nebo jiným ovocem („mokřejší“ může být mírně obalené v mouce).
* Pečeme necelou hodinu asi na 170 stupňů.

Je zábavné v kuchyni čarovat

těstoChuťové variace vytvoříme tak, že na jablka jednou naprášíme trochu skořice, jindy přistrouháme trošku muškátového oříšku. Samozřejmě úplně jinak chutná koláč z jablek kyselých a jinak ze sladkých. Zkusili jsme dále trapně jednoduchý recept alespoň trochu zkomplikovat a do poloviny těsta zamíchali lžičku kakaa, ovšem očekávané mramorování na řezu nebylo tak efektní, jak jsme čekali. Ať vám tedy koláč obráceně na náplň nalitý chutná! Nebo zkuste jinou podivnost, takový koláč, kdy těsto do formy nenalejete, ale nasypete. Recept najdete ZDE. Pokud se ale bojíte neobvyklých postupů, střihněte si klasiku – chutný závin anobrž štrúdl (ZDE).